Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Festiwal Szymanowski / Polska / Świat

Festiwal Szymanowski / Polska / Świat jest - przez wzgląd na patrona instytucji - jednym z najważniejszych międzynarodowych projektów organizowanych przez Filharmonię Krakowską. Zapowiedziany prologiem w 2017 roku, w którym obchodziliśmy jubileusz 135-lecia urodzin i 80. rocznicę śmieci kompozytora, przez kolejne sezony artystyczne gromadzi wielbicieli twórczości tego jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich, która prezentowana jest w odniesieniu do dzieł kompozytorów jemu współczesnych i trendów kulturowych, jakie pojawiły się wówczas w Europie i świecie.


„Muzyka nasza musi odzyskać odwieczne swe prawa: bezwzględnej wolności, zupełnego wyzwolenia z jarzma stworzonych «wczoraj» norm i nakazów” – pisał Karol Szymanowski w roku 1920. „Niech wszelkie prądy rodzące się w sztuce wszechludzkiej swobodnie przepływają i przez naszą, niech ją przesycają, różniczkują się i przetrwają w zależności od jej swoistych właściwości“. Koncerty sygnowane hasłem Szymanowski / Polska / Świat są nie tylko niepowtarzalną okazją do przypomnienia trzech żywiołów obecnych w muzyce patrona Filharmonii: pieśni, muzyki kameralnej oraz symfonice, ale także muzycznym odzwierciedleniem przytoczonego wyżej twierdzenia.


W roku 2022 – oficjalnie uznanym za Rok Karola Szymanowskiego – równolegle z koncertami festiwalu, dzięki współpracy Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Programu 2 Polskiego Radia powstała płyta zawierająca II Symfonię B-dur op. 19 Szymanowskiego w wersji pierwotnej z 1911 roku, nagrana przez Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej pod batutą Alexandra Humali. Wydawnictwo to jest efektem pracy twórczej artystów oraz edytorskiej Teresy Chylińskiej – najwybitniejszego badacza życia i twórczości Karola Szymanowskiego oraz redaktora naukowego pierwszego źródłowo-krytycznego wydania wszystkich dzieł kompozytora, za której sprawą doszło do rewizji II Symfonii B-dur, uszczuplonej przed stu laty o dwie wariacje. Album zawiera ponadto film Violetty Rotter-Kozery zatytułowany „Podwójne życie II Symfonii Szymanowskiego”, będący paradokumentalnym zapisem historii dzieła wyprodukowanym przez Telewizję Polską i PWM, przy współpracy Akademii Muzycznej w Katowicach, Filharmonii Krakowskiej, Instytutu Muzykologii UJ oraz Radia Kraków.Program V edycji festiwalu Szymanowski / Polska / Świat


5.04.2024, piątek, godz. 19.30

6.04.2024, sobota, godz. 18.00

FESTIWAL SZYMANOWSKI / POLSKA / ŚWIAT – PROLOG


Orkiestra i Chór Żeński Filharmonii Krakowskiej

Martyn Brabbins – dyrygent

Urszula Kryger – alt

Piotr Piwko – chórmistrz


Karol Szymanowski – Pieśni muezina szalonego op. 42

Gustav Holst – Planety op. 32


TBA