Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Muzykoterapia

Muzykoterapia jest formą pracy terapeutycznej, która opiera się na wykorzystaniu różnorodnych elementów dzieła muzycznego np. dźwięk, rytm, melodia i harmonia. Zajęcia muzykoterapeutyczne niosą szereg korzyści w sferze psychiczno-emocjonalnej – obniżają napięcie i łagodzą stany lękowe, rozwijają ekspresję twórczą, wspomagają koncentrację, stymulują funkcje pamięci, wzmacniają wiarę we własne siły, a nawet poprawiają jakość snu.

Filharmonia Krakowska jest organizatorem oraz współorganizatorem dwóch cykli muzykoterapeutycznych:

Spotkania z Panią Harmonią – dla dzieci z niepełnosprawnościami

W świecie muzyki – dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami


Zajęcia prowadzą:

Anna Magiera – absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie w specjalnościach: edukacja artystyczna i dyrygentura chóralna oraz Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w zakresie muzykoterapii (studia podyplomowe). Współzałożycielka Niepublicznej Szkoły Muzycznej Mozart w Krakowie z uprawnieniami szkoły publicznej, która działa już od 2011 roku.

Maja Świrko – absolwentka Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego na wydziale instrumentalnym, specjalność flet poprzeczny, a w zakresie muzykoterapii Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach (studia podyplomowe). Współzałożycielka i Dyrektorka Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia Mozart w Krakowie oraz Centrum Muzyki na Woli - edukacja i muzykoterapia - gdzie obecnie prowadzi sesje z muzykoterapii.


Urszula Stosio – gitarzystka, absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w zakresie muzykoterapii. Doświadczenie zawodowe zdobywała prowadząc muzykoterapię indywidualną z osobami w spektrum autyzmu, MT grupową w Szpitalu Klinicznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie oraz Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie, a także prowadząc sesje muzykoterapeutyczne w DPSach w Krakowie, Pcimiu, Miechowie i Nowym Sączu.


Spotkania z Panią Harmonią
Cykl 50 autorskich zajęć umuzykalniających w 10 placówkach na terenie województwa małopolskiego. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności. Podczas zajęć muzykoterapeutycznych zostaną wykorzystane metody i techniki muzykoterapii kreatywnej, elementy muzykoterapii neurologicznej, techniki relaksacyjne, aktywne słuchanie muzyki w koncepcji Batii Strauss oraz autorskie zabawy skupione wokół tworzenia i doświadczania muzyki.

W świecie muzyki
Cykl bezpłatnych warsztatów muzykoterapii dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Celem warsztatów jest wspieranie tych osób w zakresie: pracy nad koordynacją ruchową i wyczuciem przestrzeni, ćwiczenia pamięci i koncentracji, poprawienia samopoczucia i podniesienia poczucia sprawczości. W ramach warsztatów – w zależności od grupy docelowej i niepełnosprawności w niej występujących – prowadzone będą zajęcia aktywizujące, czyli gra na prostych instrumentach perkusyjnych, ruch i taniec, wspólny śpiew. Dla grup o głębszej niepełnosprawności proponujemy słuchanie muzyki i wspólne odczytywanie emocji, uczuć, rozładowywanie napięć, usprawnianie percepcji słuchowej. Istotnym elementem muzykoterapii będzie praca w grupie, naśladowanie działań wspierających aktywizację oraz uczestnictwo w prezentacji muzyki granej na żywo.
Warsztaty odbywają się w Sali Błękitnej Filharmonii Krakowskiej oraz w DPS-ach z regionu Małopolski.
Warsztaty z muzykoterapii W świecie muzyki są organizowane przez Fundację ANMA we współpracy z Filharmonią Krakowską.



Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego

Galeria
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie