Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Chór chłopięcy

Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej powstał w 1951 roku z inicjatywy pedagoga, muzyka i pasjonata w jednej osobie - Józefa Suwary. Repertuar (wówczas ok. 70 osobowego) zespołu obejmował utwory oratoryjne i a cappella, głównie kompozytorów polskich. W 1967 roku opiekę nad zespołem powierzono (na kolejnych 28 lat) powierzono asystentce Profesora - Bronisławie Wietrzny. W okresie tym zespół wykonywał nowopowstające dzieła Krzysztofa Pendereckiego (Pasja wg św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat), koncertując w wielu krajach Europy, a także w Libanie i Iranie. Za nagranie płyty z Pasją wg św. Łukasza chór otrzymał nagrodę Grand Prix du disque. W latach 1991-93 chór prowadził Stanisław Krawczyński. Od 1993 roku dyrygentem i kierownikiem zespołu jest prof. Lidia Matynian.


Obok wymienionych dzieł K. Pendereckiego, w repertuarze zespołu znajdują się: Credo (prawykonanie europejskie 1998 r.), Benedictus (prawykonanie 2003 r.) oraz wielkie dzieła wokalno-instrumentalne J.S. Bacha, B. Brittena, G.F. Haendla, A. Honeggera, C. Orffa, G. Mahlera i in. Chórzyści występują w salach filharmonicznych, w kościołach, dla szkół i podczas koncertów charytatywnych, prezentując rozmaity repertuar, w tym utwory dedykowane zespołowi - Pawła Moszumańskiego i Wojciecha Widłaka.


Chór był wielokrotnie zapraszany do współpracy przez polskie orkiestry jak NOSPR, Orkiestra Filharmonii Narodowej, Capellae Cracoviensis, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej. Uczestniczył w festiwalach: Vratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie, Festiwal Muzyki Polskiej, Festiwal Muzyki Filmowej oraz festiwalach zagranicznych. W latach 1997-2008 chórzyści występowali w spektaklach Opery Krakowskiej: G. Pucciniego Cyganeria i Tosca oraz E. Humperdincka Jaś i Małgosia. W ramach projektu Kraków 2000 zespół brał udział w wykonaniu odnalezionego w Hiszpanii średniowiecznego dzieła Codex Calixtinus. Brał również udział w koncertach jazzowych, m. in na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka. Chór śpiewał na Błoniach Krakowskich żegnając Jana Pawła II, a w I rocznicę śmierci uczestniczył w prawykonaniu kantaty jazzowej Joachima Mencla Miłość mi wszystko wyjaśniła do poezji Karola Wojtyły.


Zespół współpracuje z Jackiem Wójcickim, Grzegorzem Turnauem, Zbigniewem Wodeckim. Brał udział w prawykonaniu Requiem dla mojego przyjaciela oraz w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Tajemniczy ogród Agnieszki Holland i kolęd Zbigniewa Preisnera.

Po 70-latach działalności zespołu, otwierając się na oczekiwania rodziców i dzieci, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poszerzył swoją działalność i oficjalnie ogłosił nabór do nowo powstałej sekcji dziewczęcej. Przez pierwszy sezon artystyczny działalności ćwiczyła ona wspólnie z Chórem Chłopięcym, ale docelowo stanie się odrębnym zespołem wokalnym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Kontakt:

chor.chlopiecy@filharmonia.krakow.pl



Dyrygent Chóru Chłopięcego

 

Lidia Matynian  – chórmistrz, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, profesor sztuk muzycznych. Od 1984 roku prowadzi klasę dyrygentury chóralnej.

W latach 1999–2019 pełniła funkcje prodziekana, dziekana, prorektora ds. studenckich i dyrektora Instytutu Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki.


Z chórem akademickim uczelni, przez blisko 30 lat, przygotowywała partie w dziełach wokalno-instrumentalnych i koncertowała. Uczestniczyła w seminariach Bachakademie ze Stuttgartu pod dyrekcją Helmutha Rillinga poświęconych m. in. dziełom J.S. Bacha, W.A. Mozarta i K. Pendereckiego . Ze studentami wielokrotnie brała udział w festiwalach Sztuki Wokalnej im. Ady Sari oraz Dniach Muzyki Organowej.


W 1993 roku objęła kierownictwo Chóru Chłopięcego Filharmonii im K. Szymanowskiego w Krakowie. Zespół koncertuje w Polsce i za granicą (Austria, Czechy, Niemcy, Rosja, Szwecja, Szwajcaria, Czechy, Słowacja). W repertuarze znajdują się wszystkie znaczące dzieła wokalno-instrumentalne światowej literatury. Chór prawykonał m. in Credo i Benedictus Krzysztofa Pendereckiego, Psalmy dla dzieci dużych i małych Wojciecha Widłaka, Kantatę jazzową Miłość mi wszystko wyjaśniła Joachima Mencla. W ramach współpracy z Operą Krakowską chórzyści występowali w operach Tosca, Cyganeria i Jaś i Małgosia.

Zespół koncertował z wieloma orkiestrami, m. in. Sinfonią Varsovią i NOSPR oraz zespołami chóralnymi, dokonał archiwalnych nagrań, a także nagrań muzyki filmowej, m. in. do filmu Tajemniczy ogród Zbigniewa Preisnera.


Za dokonania odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2022 prof. Lidia Matynian została odznaczona Orderem Uśmiechu - międzynarodowym odznaczeniem nadawanym za działania przynoszące dzieciom radość. 


SKŁAD CHÓRU:
Leon Bertman
Stefan Bertman
Tadeusz Cepuch
Filip Chalan
Iwo Dulian
Tymoteusz Hebda
Franciszek Jaworski
Sebastian Kania
Piotr Kasprzycki
Radzim Kołoczek
Justyna Kozłowska
Szymon Kozłowski
Zuzanna Kozłowska
Jakub Krajanowski
Juliusz Krauzowicz-Stępień 
Debora Lejmel

Franciszka Lejmel
Rachela Lejmel
Zofia Lenczowska
Urszula Martos Sanchez

Hubert Nalewajko
Wojciech Płuska
Jakub Rzepecki
Małgorzata Samek
Szymon Skorupa
Franciszek Strączek
Piotr Stróżyński
Leo Suszczyński-Rodriqez
Franciszek Ślaskowicz
Bruno Urbański
Wojciech Wais
Izabela Wdowiarz-Bilska
Ignacy Zabłocki
Karolina Zegan
Anna Zubel
Piotr Zubel
ASYSTENT
Maria Dziedzic-Król

AKOMPANIATOR, KOREPETYTOR
Magdalena Żak De Carvalho

Galeria
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie