Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Luty 2020
Pon
Wt
Śr
Czw
Pt
Sb
Nd
POKAŻ CAŁY MIESIĄC
REZERWACJA
KASA BILETOWA
czynna: 16-18.07 w godz. 14.00 – 19.00, 19.07 w godz. 17.00 – 18.00 | Konsulat Generalny Austrii w Krakowie, 20.07 kasa nieczynna
Przewijaj aktualności
Prestoportal o 80. sezonie Filharmonii Krakowskiej

Drodzy Melomani,

zapraszamy do lektury artykułu pióra Joanny Illuque zatytułowanego "Orędzie miłości w nieczułych czasach", czyli VIII Symfonia Es-dur Gustava Mahlera na zakończenie jubileuszowego sezonu Filharmonii Krakowskiej, jaki ukazał się na łamach prestoportal.pl



Kraków słynie z zamiłowania do tradycji. Starannie odnotowuje w swych kronikach wszelkie benefisy, rocznice i jubileusze. Nie dziwi więc, że dostojna jubilatka – Filharmonia Krakowska, obchodząca w tym roku 80. urodziny – zaprosiła melomanów na wyjątkowe wydarzenia oraz spotkania muzyczne.

Sporo się mówiło, pisało i działo w Krakowie wokół tych 80. lat działalności Filharmonii, która bardzo mocno wpisała się w kulturalną mapę miasta, stając się integralną częścią jego życia muzycznego. Było huczne rozpoczęcie sezonu z muzyką Szymanowskiego i Strawińskiego, były wielkoobsadowe dzieła wykonane na scenie ICE Kraków, w tym Siedem Bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego i koncert jubileuszowy, odtwarzający program pierwszego koncertu FK sprzed 80 lat. Z okazji okrągłej rocznicy Joanna Wnuk-Nazarowa, niegdyś dyrektor Filharmonii, specjalnie dla uhonorowania bliskiej jej sercu instytucji skomponowała oratorium Gloria, którego prawykonanie zabrzmiało w maju w Krakowie i w Warszawie. Z kolei Maria Wilczek-Krupa przybliżyła początki działalności orkiestry na tle Krakowa lat 40. ubiegłego wieku, opisując zalążki funkcjonowania zespołu w poruszającej książce Jedno życie to jest cały świat.


W stałych punktach repertuaru również nie zabrakło jubileuszowych niespodzianek. W ramach koncertów abonamentowych i specjalnych w Krakowie wystąpili wspaniali artyści, by wymienić Iwo Pogorelica, Bomsori Kim, Łukasza Borowicza, Andrzeja Boreykę, Jana Lisieckiego, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Szymona Nehringa, Baiba Skride, Paula McCreesha, Aleksandrę Kurzak i wielu innych. Do Dyskusyjnego Klubu Muzycznego zapraszała Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, która – prowadząc arcyciekawe spotkania publiczności z wykonawcami – przybliżała repertuar poszczególnych koncertów, sylwetki kompozytorów oraz solistów. Odbyły się liczne festiwale i cieszące się ogromną popularnością programy edukacyjne (w tym roku hojnie dotowane) kierowane do wszystkich grup wiekowych oraz osób z niepełnosprawnościami. Słowem – sezon jubileuszowy obfitował w wydarzenia bardzo różnorodne, tak by każdy znalazł coś dla siebie, a jednocześnie, by oferta programowa i wykonawcza była zawsze na najwyższym poziomie artystycznym.


Przejdź do całego artykułu