Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Luty 2020
Pon
Wt
Śr
Czw
Pt
Sb
Nd
POKAŻ CAŁY MIESIĄC
REZERWACJA
KASA BILETOWA
czynna: 26.04 w godz. 16.00 – 18.00, 27.04 nieczynna, 28.04 w godz. 8.30 – 14.30, 29.04 w godz. 14.00 – 19.30, 30.04 w godz. 14.00 – 20.00
Przewijaj aktualności
Koncerty w pierwszą rocznicę śmierci prof. Stefana Wojtasa - 25/26.04

W pierwszą rocznicę śmierci prof. Stefana Wojtasa zapraszamy na koncerty symfoniczne z udziałem jego niegdysiejszego ucznia - Szymona Nehringa. W programie: I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 Johannesa Brahmsa i Symfonia c-moll op. 14 "Fantastyczna" Hectora Berlioza. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Łukasz Borowicz.


STEFAN WOJTAS (1943–2024)

Pianista, pedagog, juror Konkursów Pianistycznych, Podhalanin urodzony w Zakopanem. Gry na fortepianie uczył się w Krakowie, gdzie podczas nauki zamieszkał u prof. Ludwika Stefańskiego. „Miałem tam swój pokój i fortepian. Lekcje trwały od rana do wieczora. Ich dom był przepełniony muzyką, czuło się w nim niezwykłą atmosferę. Po koncertach podczas kolacji spotykali się tam najlepsi artyści występujący w Krakowie” – wspominał. U Stefańskiego mieszkał do 1968 roku. W jego klasie ukończył także z wyróżnieniem krakowską Akademię Muzyczną (obecnie im. K. Pendereckiego).

Jeszcze w czasie studiów brał udział w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. P. Czajkowskiego w Moskwie (1966). W 1969 roku uczestniczył w Konkursie w Leeds, a w 1970 roku w VIII Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Koncertować zaczął również na studiach. Dwukrotnie został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego na stypendium im. Fryderyka Chopina.

Dokonał licznych nagrań, m.in. dla Polskiego Radia, występował także w telewizji, grając m.in. utwory J. Elsnera, L. van Beethovena, F. Chopina, F. Liszta, K. Paderewskiego i K. Szymanowskiego. Dla wydawnictwa DUX nagrał 3 płyty CD, zawierające recital fortepianowy (A. Scarlatti, J. Haydn, R. Schumann, A. Skriabin), utwory I. Albéniza (Iberia, Navarra) oraz utwory F. Chopina (Sonaty i Mazurki).

W 1968 roku zaczął pracować w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie, której był absolwentem. W 1991 roku został jej dyrektorem. W latach 1983–2014 prowadził również klasę fortepianu w krakowskiej Akademii Muzycznej. W 2014 roku zaczął uczyć na Akademii w Bydgoszczy. W 2009 roku założył Fundację Pro Musica Bona, mającą pomagać utalentowanym młodym muzykom z Małopolski. Prowadził ją wspólnie ze swoją córką, skrzypaczką Joanną Wojtas.

Do jego wychowanków należą m.in. Piotr Machnik, Grzegorz Mania, Piotr Kosiński, Marcin Koziak, Krzysztof Książek, Szymon Nehring, Marek Szlezer, Ireneusz Boczek, Anna Boczar, Aleksandra Łaptaś, Dobrochna Krówka, Joanna Pociej czy Paweł Filek.

„Rolą pedagoga jest nauczenie młodego człowieka, jak obserwować siebie i jak pracować, żeby móc się rozwijać artystycznie przez całe życie” – powiedział w wywiadzie w tygodniku „Przegląd” w 2004 roku.

Za działalność pedagogiczną i organizacyjną odznaczony został wieloma medalami i nagrodami (m.in. dwukrotnie nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” czy Złotym Krzyżem Zasługi).

Opracowano na podstawie: Ruch Muzyczny (https://ruchmuzyczny.pl/article/4358)



WSPOMINAJĄC PROFESORA… GARŚĆ WSPOMNIEŃ UCZNIÓW


11 lat pracy artystycznej pod kierunkiem profesora Stefana Wojtasa to wielka część mojej muzycznej drogi. Bez Profesora, jego wskazówek, jego rad, poświęcanego czasu, nie byłoby „mnie” – pianisty koncertującego, nie byłoby „mnie” – muzyka.

Profesor był niezmiernie oddany swoim uczniom, zaangażowany na każdej lekcji i próbie.

Przez wiele lat, z każdym z nas, dzielił się swoją wielką muzyczną pasją.

Jego ulubioną epoką muzyczną był chyba romantyzm, ze szczególnym upodobaniem muzyki Chopina, Liszta i kompozytorów hiszpańskich, a najczęstszymi sferami podnoszonymi na lekcjach: komunikatywna ekspresja i śpiewanie na fortepianie oraz szacunek do tekstu, myśli kompozytora.

Te godziny, miesiące, lata.... były jedną wielką s z k o ł ą wykonawstwa, s z k o ł ą profesjonalizmu,

s z k o ł ą pianistyki na najwyższym poziomie.

Jestem wdzięczny za ten bardzo dobry muzyczny czas w moim życiu.


Marcin Koziak



Profesor Stefan Wojtas był dla mnie nauczycielem nie tylko muzyki i pianistyki, ale przede wszystkim etyki zarówno w muzyce, jak w życiu. Dzięki niemu dowiedziałem się, jaka logika wiąże świat muzyki i życie oraz jakimi wartościami należy się kierować. Był także wyznacznikiem tych wartości i pokazał siłę, z jaką powinno się w nie wierzyć. Zawsze mówił, że jego zadaniem jest pokazać, jak poruszać się w świecie muzyki samodzielnie, myślę, że odpowiedzialność za siebie to cecha, która dzięki niemu zostanie ze mną na zawsze.


Szymon Nehring



Profesor Stefan Wojtas był człowiekiem szczerym w życiu i w sztuce. Dbał na lekcjach zawsze o naturalność ekspresji, szacunek do tekstu kompozytora i o to by każdy dźwięk, który przed nim gram na fortepianie był piękny i uformowany z pełną świadomością tego co przed nim i po nim ma nastąpić. Przez sześć lat ucząc się pod jego kierunkiem mogłem przekonać się o tym, że był pedagogiem bezgranicznie oddanym swoim uczniom, wierzącym zawsze w artystyczną wartość ich muzycznych interpretacji.


Marek Szlezer