Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
27 03-2024
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 120 zł ulgowy: 110 zł loża - normalny: 90 zł loża - ulgowy: 80 zł miejsca z ograniczoną widocznością: 50 zł
Przewijaj wydarzenia
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
27-03-2024 godz. 19:30 Koncerty symfoniczne i oratoryjne SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 120 zł ulgowy: 110 zł loża - normalny: 90 zł loża - ulgowy: 80 zł miejsca z ograniczoną widocznością: 50 zł

Wykonawcy:

Bergen Philharmonic Youth Orchestra

Lawrence Foster – dyrygent

Yamen Saadi – skrzypce

Repertuar:

Ludwig van Beethoven / Paul Hindemith - Geschwindmarsch z Symphonii Serena

Krzysztof Penderecki - I Koncert skrzypcowy

Johannes Brahms - I Symfonia c-moll op. 68


Koncert z przerwą, czas trwania ok. 120 min.Młodzieżowa Orkiestra Filharmonii w Bergen (BFUng) jest od roku 2015 nowym członkiem Towarzystwa Muzycznego „Harmonien”, które obejmuje również Orkiestrę Filharmonii w Bergen oraz Chór Filharmonii w Bergen. Zespół BFUng liczy 130 członków w wieku od 15 do 25 roku życia, a młodzi muzycy pochodzą z terenu całej Norwegii. Comiesięczne próby orkiestry odbywają się w Grieghallen w Bergen. Pierwszym dyrygentem zespołu jest Kjell Seim, który słynie z inspirowania młodych muzyków w Norwegii. Poza nim, jeden projekt w sezonie prowadzi także pierwszy dyrygent Orkiestry Filharmonii w Bergen, Edward Gardner.

Ambicją BFUng jest to, aby stać się flagową norweską młodzieżową orkiestrą symfoniczną dzięki bliskiej współpracy z Orkiestrą Filharmonii w Bergen, jej muzykami oraz gościnnie występującymi solistami i dyrygentami, a także dzięki kontaktom ze środowiskiem akademickim zachodniej Norwegii.

fot. Magnus Skrede
Lawrence FOSTER słynie z porywających, pełnych ekspresji interpretacji utworów o zróżnicowanym charakterze, prezentowanych z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, Europie i Azji. Jest pasjonatem twórczości George’a Enescu.

Prócz koncertów z udziałem NOSPR, jego plany artystyczne obfitują w szereg projektów z wiodącymi orkiestrami na całym świecie. Współpracował m.in. z Konzerthausorchester Berlin, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre symphonique de Montréal, Hong Kong Philharmonic Orchestra, Filarmonica Arturo Toscanini oraz z orkiestrami Filharmonii Czeskiej i Helsińskiej.

Poprowadził szereg spektakli na deskach teatrów operowych o międzynarodowej renomie, wśród których można wymienić m.in. Troilusa i Kresydę W. Waltona w Royal Opera House (rejestracja dla wytwórni EMI), premierową inscenizację Lulu A. Berga w Houston Grand Opera, a także wykonania Edypa G. Enescu w Deutsche Oper Berlin (rejestracja dla wytwórni EMI) i Otella G. Verdiego (inauguracja nowo otwartej Opery w Los Angeles).

Po dziesięciu latach owocnej współpracy z Gulbenkian Orchestra na stanowisku dyrektora artystycznego i I dyrygenta, otrzymał tytuł honorowy Conductor Laureate. Z orkiestrą tą odbył szereg tournées, a ich wspólny dorobek fonograficzny obejmuje nagrania dla wytwórni Pentatone, m.in. bardzo wysoko ocenione przez krytykę rejestracje Otella G. Verdiego oraz utworów skrzypcowych M. Brucha, E. Chaussona i E.W. Korngolda z Arabellą Steinbacher.

Prócz nagrań zrealizowanych z Gulbenkian Orchestra, wiele innych jego albumów zarejestrowanych dla wytwórni Pentatone zostało entuzjastycznie przyjętych przez krytykę, wśród nich wczesne symfonie F. Schuberta z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Kopenhaskiej, Baron cygański i Zemsta nietoperza J.Straussa z NDR Radiophilharmonie oraz Koncerty podwójne B. Martinů.

Pełnił funkcję dyrektora muzycznego Orquestra Simfònica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Houston Symphony, Orchestre de Chambre de Lausanne, Opéra Orchestre National Montpellier Occitanie i Aspen Music Festival and School.

Urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego. W latach 1998–2001 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego im. George’a Enescu. W 2003 r. został uhonorowany nagrodą Prezydenta Rumunii za wybitne zasługi na rzecz rozwoju kultury muzycznej tego kraju

fot. G. MartYamen SAADI – w wieku 25 lat Yamen Saadi objął stanowisko koncertmistrza Orkiestry Wiedeńskiej Opery Państwowej oraz Filharmonii Wiedeńskie, począwszy od sezonu artystycznego 2022/23. Intensywnie rozwija się kariera Saadiego zarówno jako solisty, jak i kameralisty. Jego „urzekające brzmienie” (za Berliner Morgenpost) charakteryzuje pogodna liryczność, wirtuozeria i elegancja, która stanowczo wykracza poza jego wiek. W maju 2022 roku Saadi zastąpił Leonidasa Kavakosa, debiutując jako solista u boku Filharmonii Izraelskiej.

W roli solisty Saadi występował z towarzyszeniem zespołów orkiestrowych takich jak Staatskapelle Berlin, Filharmonia Izraelska, Europejska Orkiestra Kameralna, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia czy Orquestra de València, pod batutą dyrygentów takich jak Daniel Barenboim, Lionel Bringuier, Lawrence Foster oraz Leonidas Kavakos.

Saadi rozwija swoją działalność koncertową i recitalową w całej Europie, Azji i w Stanach Zjednoczonych. Ma na swoim koncie występy w Carnegie Hall, Elbphilharmonie, podczas Festiwalu w Rheingau, Festiwalu Muzycznego w Szlezwiku-Holsztynie, w Schloss Elmau oraz w japońskim ośrodku Musashino Civic Cultural Hall.

Saadi urodził się w Nazarecie, a naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Konserwatorium im. Barenboima-Saida pod kierunkiem koncertmistrza Orkiestry Filharmonii Izraelskiej, Chaima Tauba. Jako jedenastolatek dołączył do zespołu West-Eastern Divan Orchestra, a mając lat 17 został koncertmistrzem tej orkiestry młodzieżowej. Studia pierwszego stopnia ukończył w Akademii Barenboima-Saida, a studia magisterskie w Kronberg Academy. W 2020 roku Saadi zdobył pierwszą nagrodę w Konkursie Aviv Competition oraz w Konkursie im. Paula Ben-Haima, a także uzyskał stypendium z ramienia Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury oraz zdobył Nagrodę Księcia von Hessen.

fot. Clara EvensFilharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie jest współorganizatorem 28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

Projekt realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego