
Wykonawcy:
Koncert finałowy
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej
Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej
Chór II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie
Chór Fermata z Zielonek
Chór Szkół Sióstr Prezentek w Krakowie
Chór Niepublicznej Szkoły Muzycznej I st. Im. Krzysztofa Komendy w Bibicach
Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej
Francesco Bottigliero – dyrygent
Paola Pelella – sopran
Nicola Ciancio – baryton
Lidia Matynian – przygotowanie Chóru Chłopięcego i Dziewczęcego
Olena Yatskulynets – przygotowanie Ukraińskiego Chóru Dziecięcego
Agnieszka Trela-Jochymek – przygotowanie Chóru II LO w Krakowie i Chóru Niepublicznej Szkoły Muzycznej w Bibicach
Anna Roj – przygotowanie Chóru Fermata z Zielonek
s. Wanda Putyra – przygotowanie Chóru Szkół Sióstr Prezentek w Krakowie
Maciej Rutkowski – przygotowanie Chóru Szkół Sióstr Prezentek w Krakowie
Marcin Wróbel – przygotowanie Chóru Społecznego przy Filharmonii Krakowskiej
Repertuar:
Utwory przygotowane przez Chóry Festiwalowe
Gabriel Fauré - Requiem d-moll op. 48 (oprac. F. Bottigliero)
CHÓR CHŁOPIĘCY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ powstał w 1951 roku z inicjatywy pedagoga, muzyka i pasjonata w jednej osobie – Józefa Suwary. Repertuar (wówczas ok. 70-osobowego) zespołu obejmował utwory oratoryjne i a capella, głównie kompozytorów polskich. W 1967 roku, na kolejnych 28 lat opiekę nad zespołem powierzono asystentce profesora – Bronisławie Wietrzny. W okresie tym zespół wykonywał nowopowstające dzieła Krzysztofa Pendereckiego (Pasja wg św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat), koncertując w wielu krajach Europy, a także w Libanie i Syrii. Za nagranie płyty z Pasją wg św. Łukasza chór otrzymał nagrodę Grand Prix du disque. W latach 1991-1993 chór prowadził Stanisław Krawczyński, zaś od 1993 roku dyrygentem i kierownikiem zespołu jest Lidia Matynian, której asystuje Maria Dziedzic-Król. Po 70 latach działalności zespołu, otwierając się na oczekiwania rodziców i dzieci, Chór Chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poszerzył swoją działalność i oficjalnie ogłosił nabór do nowo powstałej sekcji dziewczęcej.
fot. Piotr Markowski
UKRAIŃSKI CHÓR DZIECIĘCY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ powstał w czerwcu 2022 z inicjatywy Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W jego skład wchodzą dzieci, które przez obecną, bardzo trudną sytuację w Ukrainie, zmuszone były uciekać do naszego kraju w poszukiwaniu spokoju i możliwości rozwoju. Myślą przewodnią była chęć zaznajomienia słuchaczy z kulturą ukraińską oraz tym samym pomoc i umacnianie więzi z ojczystym krajem młodych śpiewaków. Zespół od początku prowadzi Olena Yatskulynets. W repertuarze chóru znaleźć można przede wszystkim pieśni ukraińskie.
fot. Piotr Markowski
CHÓR SPOŁECZNY PRZY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ - zespół zrzeszający pasjonatów śpiewu prowadzony przez Marcina Wróbla, artysty chóru mieszanego Filharmonii Krakowskiej i dyrygenta-chórmistrza. Chór powstał jako inicjatywa towarzysząca wykonaniu Carmina burana C. Orffa w styczniu 2023 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Sukces artystyczny i medialny tegoż przedsięwzięcia zaowocował dalszym rozwojem zespołu pod auspicjami Filharmonii. Chór dotychczas wykonał na scenie Filharmonii między innymi takie dzieła, jak Msza Koronacyjna C-dur, Missa brevis in C (Spatzenmesse) oraz Requiem d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta, IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena, Alleluja z oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händela, Oratorio de Noël Camille'a Saint-Saënsa, Missa Criolla Ariela Ramíreza oraz Mszę nr 2 G-dur D 167 Franza Schuberta.
fot. Piotr Markowski
CHÓR SZKÓŁ SIÓSTR PREZENTEK W KRAKOWIE działa od kilkudziesięciu lat przy szkołach prowadzonych w Krakowie przez siostry prezentki. Głównymi celami działalności chóru są uświetnianie uroczystości szkolnych i kościelnych oraz reprezentowanie szkoły poprzez udział w festiwalach, kongresach, koncertach i konkursach w kraju i za granicą.
Do ważniejszych wydarzeń w ostatnich latach chór zalicza m.in.: I miejsce w XXX Festiwalu Pieśni Chóralnej – Kolędy i Pastorałki – Myślenice 2025, Złote Pasmo i I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Małopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” – Lusławicach 2024 i 2025, I miejsce w Małopolskich Spotkaniach Kolędowych – Kraków 2018, 2019. Chór ponadto był współorganizatorem Krajowego Kongresu Polskiej Federacji Pueri Cantores w Krakowie w 2022 r. oraz nagrał i wydał płytę pt. „Cóż to za noc! Kolędy świata” w 2021 r.
Obecnie chór (znany również jako „Chór Spontan”) liczy ok. 25 uczniów i uczennic Publicznego
Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Prezentek w Krakowie. Od września 2012 r. dyrygentem zespołu jest Maciej Rutkowski, a od 2014 r. również s. Wanda Putyra.
fot. Łukasz Dąbroś
CHÓR II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE powstał w roku szkolnym 2006/2007. Składa z uczniów i absolwentów szkoły. W repertuarze posiada kolędy, pieśni patriotyczne i pieśni a cappella. W trakcie swojej działalności został nagrodzony w wielu konkursach: w Konkursie „Oda do Krakowa”, w VI i VII Małopolskim Przeglądzie Tradycyjnej Pieśni i Piosenki Polskiej, w I Przeglądzie Małopolskich Chórów Szkolnych, w Małopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, w Małopolskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej Szklane Domy, w Małopolskim Konkursie Chórów „O złotą strunę”, w Konkursie Jesienne Śpiewanie w Starym Krakowie, w Wojewódzkim Konkursie Piosenki Zimowej, Kolęd i Pastorałek oraz w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym A ruginit Frunca din vii w Mołdawii. W 2014 roku chór zdobył nagrodę za debiut na Ogólnopolskim Konkursie Chórów A Cappella Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Od 2016 roku uczestniczy w Ogólnopolskim projekcie Akademia Chóralna.
W 2017 roku razem z ośmioma innymi chórami młodzieżowymi, wytypowanymi spośród 200 chórów uczestniczących w projekcie, wykonał II Symfonię c-moll Zmartwychwstanie Gustava Mahlera na scenie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
CHÓR NIEPUBLICZNEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ IM. KRZYSZTOFA KOMEDY W BIBICACH powstał w roku szkolnym 2016/2017. Chór występuje głównie na uroczystościach szkolnych. W listopadzie 2017 r. wziął udział w II Gminnym Przeglądzie Chórów w Zielonkach. Co roku śpiewa koncert kolędowy w Bazylice oo. Karmelitów na Piasku w Krakowie. W ramach małopolskich Warsztatów Chóralnych wykonał
musical Kopciuszek na scenie Teatru Ludowego i Glorię Vivaldiego na Zamku Królewskim w Niepołomicach, a także zaśpiewał koncert na scenie Teatru Łaźnia. Chór brał również udział w Warsztatach Cecyliańskich organizowanych przez powiat krakowski i wykonał Mszę Niepodległości Stanisława Krawczyńskiego.
Francesco BOTTIGLIERO – kompozytor, dyrygent i pianista. Studiował w Konserwatorium w Salerno w klasie kompozycji i fortepianu oraz w Konserwatorium w Neapolu w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej. W roku 2005 obronił również dyplom magistra filozofii.
Francesco Bottigliero jest uznanym kompozytorem. Spośród własnych kompozycji dyrygował premierą Kantaty Tumskiej (2009) oraz Le premier Tango (2012). Jego musical Księga Dżungli został wystawiony podczas Domstufen-Festspiele (Erfurt 2015, 2017). W roku 2019 jego opera Wehikuł czasu otrzymała II nagrodę na konkursie kompozytorskim, organizowanym przez ZAIKS i Teatr Wielki – Operę Narodową. Jego kompozycja Sentieri Interrotti, concerto quadruplo na cztery wiolonczele i orkiestrę wiolonczelową miała swoją premierę 27 lipca 2021 r. w NFM we Wrocławiu. W roku 2022 artysta otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na skomponowanie opery Papież, którego premiera w formie oratorium odbyła się 17listopada 2024 r. w Filharmonii Krakowskiej. W roku 2016 wytwórnia fonograficzna DUX wydała album zatytułowany Canción, zawierający kompozycje Bottigliera na fortepian, wiolonczelę, skrzypce i sopran. W 2018 roku ukazała się kolejna płyta Portraits z jego muzyką kameralną.
Współpracował m.in. z Narodową Orkiestrą Filharmonii w Sibiu w Rumunii, Mołdawską Orkiestrą Symfoniczną w Kiszyniowie, Janáčkův Komorní Orchestr w Ostravie, Kongresową Orkiestrą Symfoniczną w Sankt Petersburgu, Philarmonisches Orchester w Erfurcie, Orkiestrą Slezské Divadlo w Opawie, Orchestra Sinfonica di Lecce, Sinfoniettą Cracovią, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Filharmonią Śląską, Filharmonią Łódzką, Filharmonią Krakowską, NFM Orkiestrą Leopoldinum, Operą Wrocławską, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Bałtycką w Gdańsku, oraz Operą Śląską w Bytomiu.
W roku 2020 otrzymał stopień doktora sztuki. Był wykładowcą na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w Katowicach, w Weimarze, w Ostrawie, w Lecce, w Mantui, w Taranto, w Reggio Calabria, w Konserwatorium San Pietro a Majella w Neapolu. Od 2022 roku jest twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu Serate Musicali Cracoviensis, który odbywa się corocznie jesienią w Krakowie. fot. Maciej Galas
Paola PELELLA – neapolitańska sopranistka. Ukończyła z wyróżnieniem studia z zakresu śpiewu operowego w Konserwatorium „D. Cimarosa” w Avellino pod kierunkiem sopranistki Marii Grazia Schiavo. Dołączyła do Akademii doskonalenia przy Teatro Comunale di Ferrara pod kierownictwem Maestro Leone Magiery, gdzie wystąpiła jako sopran solowy podczas koncertu prezentującego sezon 2025 i regularnie bierze udział w koncertach organizowanych przez teatr.
W lutym 2025 roku wystąpiła jako solowa sopranistka w programie telewizyjnym Prima della Prima, z okazji opery Andrea Chénier, transmitowanym z Teatro Comunale di Ferrara. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Cecilię Gasdię, Barbarę Frittoli, Nicolettę Conti i Marco Bellussiego. W 2024 roku zadebiutowała w roli Caroliny w operze Cimarosy Potajemne małżeństwo pod batutą G. Sagripantiego w Teatro Gesualdo w Avellino. Wystąpiła również jako Hrabina d’Almaviva w Weselu Figara Mozarta w Teatro Toselli w Cuneo oraz ponownie w Teatro Gesualdo w Avellino. Do jej ważniejszych występów koncertowych należą wykonania Exsultate jubilate W.A. Mozarta oraz Stabat Mater G.B. Pergolesiego z zespołem muzyki dawnej Konserwatorium Cimarosa. Występowała także z recitalami kameralnymi w teatrze F.P. Tostiego w Ortonie oraz w Muzeach Watykańskich w Rzymie. Jest laureatką 8. Międzynarodowego Konkursu Śpiewu Operowego im. Enza Sordella, zdobywczynią I nagrody w Konkursie Operowym im. Saveria Mercadantego oraz I nagrody w Konkursie „D. Cimarosa”.
fot. Manuel Stabile
Nicola CIANCIO – bas-baryton, urodzony w Battipaglii 1993 r., rozpoczął studia wokalne w Konserwatorium Carla Gesualdo da Venosa w Potenzy, a następnie uzyskał dyplom w Konserwatorium G. Martucci w Salerno pod kierunkiem Filippo Morace. Do jego najważniejszych ról należą: Don Carissimo w La Dirindina Domenica Scarlattiego, Rycerz w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta, Colline’a w Cyganerii G. Pucciniego, a także role w dziełach Gioachino Rossiniego – Don Magnifica w Kopciuszku, Don Basilia w Cyruliku sewilskim, Haly’ego w Włoszce w Algierze.
Występował jako solista katedrach w Salerno, Ivrei i Turynie. Jest laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Città di Caserta, finalistą I Międzynarodowego Konkursu Marmo all’Opera w Carrarze oraz 50. Międzynarodowego Konkursu Toti Dal Monte w Treviso. Był uczniem Akademii Rossinowskiej Alberto Zeddy, uczęszczał do Akademii Teatru Komunalnego w Bolonii oraz Akademii Belcanta Rodolfo Celletti.
fot. Simona Novellino