Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
23 07-2023
godz. 20:00
Miejsce SALA ZŁOTA
Rodzaj koncertu Koncert jazzowy
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 63 zł
Przewijaj wydarzenia
SUMMER JAZZ FESTIVAL
23-07-2023 godz. 20:00 SALA ZŁOTA
CENA BILETÓW: normalny: 63 zł

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Repertuar:

Maciej Obara Quartet:
Maciej Obara - saksofon altowy
Dominik Wania - fortepian
Ole Morten Vågan - kontrabas
Gard Nilssen - perkusja


Sprzedaż biletów: ticketmaster.pl

MACIEJ OBARA QUARTET to historia wieloletniej przyjaźni, wytrwałości oraz ciężkiej pracy. To również historia spotkania czterech nietuzinkowych artystów, których natychmiast połączyła wspólna wizja oraz wrażliwość muzyczna. I ta wyjątkowa muzyczna przyjaźń przetrwała, zarówno trudne początku międzynarodowej kariery, kiedy to nazwisko Obara po raz pierwszy zaczęło pojawiać się na afiszach zagranicznych festiwali, trudny etap przygotowań do sesji nagraniowych z jednym z najbardziej wymagających producentów na świecie Manfredem Eicherem, jak i również okres pandemii wraz z zakazem podróżowania między krajami, a co za tym idzie niemożnością wspólnego koncertowania. Ten ostatni, najtrudniejszy okres w historii zespołu, pokazał jednak, że kwartet łączą bardzo silne więzi, które w okresie rozłąki jedynie się wzmocniły, a muzycy ze zdwojoną motywacją i energią powrócili na międzynarodowe sceny z nową płytą dla ECM zatytułowaną „Frozen Silence”.

Bez wątpienia, kwartet Obary jest zespołem wyjątkowym, który tworzy muzykę wielowarstwową. To sojusz niezwykle indywidualnych osobowości, instrumentalistów którzy oddali się współpracy w grupie, jednocześnie potrafiąc odnaleźć przestrzeń do własnej ekspresji. Doskonałą równowagę dla intensywnego brzmienia saksofonu altowego Obary, oscylującego między liryzmem i wybuchowością, stanowi Dominik Wania, pianista o doskonałej technice i klasycznym wykształceniu. Obara i Wania to „improwizatorzy o kosmicznej energii”, jak określił ich John Fordham z „The Guardian”. Wania po ukończeniu z wyróżnieniem krakowskiej Akademii Muzycznej odnalazł swoją ścieżkę w muzyce jazzowej. Już od pierwszego spotkania młodych artystów w zespole Tomasza Stańki było jasne, że impulsywnego i otwartego saksofonistę oraz introwertycznego i analitycznego pianistę połączy głębokie muzyczne porozumienie. Wania dwa lata temu dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla ECM, a jego pierwsza autorska płyta („Lonely Shadows”) w tym katalogu, jest jednocześnie pierwszym w historii solowym albumem polskiego muzyka wydanym przez monachijską wytwórnię.

Sekcję rytmiczną sekstetu stanowią norwescy muzycy – kontrabasista Ole Morten Vaagan i perkusista Gard Nilssen. Polskiej publiczności znani są przede wszystkim z kwartetu Macieja Obary, z którym wydali już pięć płyt, z czego dwie ostatnie w najbardziej prestiżowej oficynie jazzowej na świecie, w wytwórni ECM. Na międzynarodowym rynku muzycznym są uznawani nie tylko za jedną z najlepszych sekcji rytmicznych w Europie i na świecie, ale także jako wytrawni liderzy własnych składów. Gard Nilssen w ostatnich latach zdobył rewelacyjne recenzje wydając album swojego big bandu złożonego z czołówki skandynawskiego jazzu (Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra), a w zeszłym roku zadebiutował w ECM w roli lidera własnego tria (Gard Nilssen Acoustic Unity). Z kolei genialny improwizator Ole Morten Vagaan współtworząc zespoły takich gwiazd jak Thomas Strønen, czy Maciej Obara od lat ceniony jest także za swoje dokonania kompozytorskie; tak na większe (Trondheim Jazz Orchestra), jak i mniejsze (Motif) uznane zespoły.


Maciej Obara, wybitny saksofonista altowy, kompozytor, lider, jeden z czołowych polskich muzyków jazzu nowoczesnego i muzyki improwizowanej, artysta poszukujący, bezkompromisowy, posiadający wyrazisty styl i rozpoznawalne brzmienie. Ukończył Instytut Jazzu AM w Katowicach. W 2007 zdobył Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej (album Message from Ohayo, 2007). Szybko został zauważony przez Tomasza Stańkę, który zaprosił go do New Balladyna Quartet i Special Project. Grał również z muzykami nowojorskiej School of Improvistational Music – Ralphem Alessim, Markiem Heliasem, Nasheetem Waitsem (Maciej Obara Special Quartet – Four, 2010). W 2012 założył grupę Obara International, w którym znaleźli się pianista Dominik Wania oraz muzycy z Norwegii – Ole Morten Vågan i Gard Nilssen (Komeda, 2013; Manggha, 2013; Live in Mińsk Mazowiecki). W 2017 zespół nagrał Unloved, pierwszą płytę dla wytwórni ECM, a dwa lata później kolejną, Three Crowns. Maciej Obara Quartet koncertował m.in. w Jazz at Lincoln Center, nowojorskim Jazz Standard, Porgy & Bess w Wiedniu, Cotton Club Tokyo oraz na London Jazz Festival, Tokyo Jazz Festival, Jarasum Int’l Jazz Festival, Vancouver Jazz, Ottawa Jazz Festival, Warsaw Summer Jazz Days, Molde Jazz Festival.

Niebawem ukaże się Frozen Silence, trzeci album nagrany dla ECM przez zespół Macieja Obary; obecnie materiał z płyty jest prezentowany w ramach koncertów poprzedzających jej premierę.


Dominik Wania, obecnie najwyżej notowany pianista jazzowy w Polsce, lider, solista, członek kilku formacji, ceniony muzyk sesyjny. Absolwent fortepianu klasycznego Akademii Muzycznej w Krakowie; studiował również jazz u Danilo Pereza i Jerry’ego Bergonziego w New England Conservatory of Music w Bostonie. Jest wykładowcą na Wydziałach Jazzu Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach. Współpracował z Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Piotrem Wojtasikiem, Marcusem Millerem, Lee Konitzem, Dave’em Liebmanem, Garym Thomasem. W 2013 nagrał płytę Ravel z jazzową wersją fortepianowego cyklu Miroirs francuskiego mistrza. Dominik Wania jest pierwszym polskim artystą, który nagrał solowy album dla ECM (Lonely Shadows, 2019). Jego muzyka to synteza najnowszych prądów w jazzie, swobodnej improwizacji i muzyki klasycznej XX wieku.


Ole Morten Vågan,
norweski kontrabasista jazzowy, kompozytor, lider, absolwent Wydziału Jazzu Konserwatorium w Trondheim. Założyciel i lider zespołu Motif, z którym zarejestrował kilka autorskich albumów. Występował i nagrywał z Tore Johansenem, Triem pianisty Marii Kannegaarda i Trondheim Jazz Orchestra. Wykładowca na

Wydziale Jazzu i Muzyki Improwizowanej Norweskiej Akademii Muzycznej w Oslo.


Gard Nilssen,
wszechstronny perkusista norweski, wykonujący jazz i muzykę improwizowaną, lider, muzyk sesyjny. Ukończył Konserwatorium w Trondheim. Koncertuje i nagrywa solo, współpracuje z czołówką norweskiego jazzu oraz grupami: Cortex and Starlite Motel, Bushman’s Revenge, Zanussi Five, Trondheim Jazz Orchestra. Lider tria Puma i Unity Trio.