Wykonawcy:
Projekt Muzyczne Mosty
Inauguracja sezonu
Sinfonietta Cracovia
Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygentka
Chór Akademii Chóru Polskiego Radia
Chór Polskiego Radia (dyr. Maria Piotrowska-Bogalecka)
Chór Żeński POSM II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (dyr. Mirosława Knapik)
Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej (dyr. Lidia Matynian)
Karol Kozłowski - tenor
Michał Rot - fortepian
Kwartet w składzie:
Maciej Lulek - skrzypce
Piotr Marciak - skrzypce
Elżbieta Gromada - altówka
Marcin Mączyński - wiolonczela
Repertuar:
Benjamin Britten – Choral Dances z opery Gloriana op. 53
Benjamin Britten – Young Apollo op. 16 na orkiestrę smyczkową, kwartet smyczkowy i fortepian *
Benjamin Britten – Kantata Saint Nicolas op. 42
*pierwsze polskie wykonanie
Gdyby wiatr i woda mogły pisać muzykę, brzmiałaby ona jak muzyka Brittena.
Yehudi Menuhin
Inauguracja sezonu artystycznego Sinfonietty Cracovii wypełniona będzie od początku do końca dźwiękami, które wyszły spod pióra jednego kompozytora: Benjamina Brittena. Ten monograficzny program łączy w sobie zarówno z utwory na chór a capella, błyskotliwe dzieło w smyczkowym wykonaniu, jak i pulsującą pełnią instrumentalno-wokalnego brzmienia kompozycję brytyjskiego kompozytora. Jeden kompozytor i cała paleta muzycznych emocji!
W koncercie swoje siły połączą dwa czołowe polskie zespoły: Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą swojej dyrektorki artystycznej i I dyrygentki, Katarzyny Tomali-Jedynak oraz Chór Polskiego Radia prowadzony przez Marię Piotrowską-Bogalecką i wspierany przez chór żeński oraz chłopięcy. Skład artystów uzupełnią znakomici soliści Karol Kozłowski (tenor) oraz Michał Rot (fortepian).
SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.