
Wykonawcy:
Projekt Muzyczne Mosty
Sinfonietta Cracovia
Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygentka
Maciej Lulek - skrzypce
Marcin Zdunik - wiolonczela
Repertuar:
Marcel Chyrzyński:
- Ukiyo-e na orkiestrę smyczkową
- Ukiyo-e No. 6 Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową
- Adagio Krzysztof Penderecki in memoriam na orkiestrę smyczkową
Tan Dun:
- Crouching Tiger Concerto
- Prayer and blessing
Szacowany czas trwania koncertu – 100 min.
Nastrój tego koncertu pozwoli wyciszyć się przy kojącym brzmieniu smyczków. "Soundtrack of zen" zapowiada natchnione wschodnią duchowością spotkanie z muzyką dwóch artystów oraz program, w którym połączymy światy japońskich inspiracji oraz dalekowschodnich brzmień w koncercie z muzyką krakowskiego kompozytora Marcela Chyrzyńskiego (utrzymaną w duchu malarstwa ukiyo-e 浮世絵) oraz Tan Duna - autora muzyki m. in. do filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok". Jego "Crouching Tiger concerto" Sinfonietta Cracovia wykona pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak i z udziałem wybitnego wiolonczelisty Marcina Zdunika.
Koncert współorganizowany z Filharmonią Krakowską w ramach projektu Muzyczne Mosty.
Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyk – rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Realizacja koncertu we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym w ramach programu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
Katarzyna Tomala-Jedynak
Absolwentka dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (2013) oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania placówkami kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (2019). Umiejętności dyrygenckie doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Jina Wanga, Jormę Panulę, Sian Edwards, Marka Herona, Tadeusza Strugałę, Gabriela Chmurę oraz Rafała Delektę. Jej repertuar obejmuje zarówno muzykę symfoniczną, kameralną, operową, operetkową, baletową, jak i filmową czy musicalową.
W sezonie 2014/2015 pełniła funkcję dyrygenta-rezydenta Orkiestry Akademii Beethovenowskiej (w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca). W 2015 roku rozpoczęła stałą współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu. W 2017 roku znalazła się w międzynarodowym gronie pięciorga stypendystów prestiżowego programu Dartington International Summer School. W 2021 roku została laureatką Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy dyrygent”. Ponadto dyrygowała wieloma zespołami w kraju i poza jego granicami, współpracując z wybitnymi solistami oraz wiodącymi festiwalami. Jedną z ważnych gałęzi działalności artystki jest popularyzowanie muzyki klasycznej i udział w projektach edukacyjnych promujących uczestnictwo w życiu kulturalnym. Od 2022 roku Pierwsza Dyrygentka i Dyrektor Artystyczna Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W roku 2024 odznaczona odznaką Honoris Gratia za działalność kulturalną.
Maciej Lulek
Koncertmistrz Sinfonietty Cracovii. Skrzypek, pedagog, adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem, w klasie skrzypiec prof. Teresy Gołąbówny. Jako koncertmistrz Sinfonietty współpracował z szeregiem wybitnych dyrygentów i instrumentalistów (Krzysztof Penderecki, John Axelrod, Lorin Maazel, Valery Gergiev, Rdolf Buchbinder, Gidon Kremer, Maxim Vengerov, Grigori Zhyslin, Julian Rachlin, Rafael Payare, Dmitry Sitkovetsky, Gabor Boldoczki, Ilya Gringolts, Mischa Maisky, Xavier de Maistre, Tabea Zimmermannn i innymi), koncertując m.in. w Chinach, Korei, Japonii, Austrii, Francji, Finlandii, Rosji, Holandii, Czechach i Niemczech. Występował jako solista z Orkiestra Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Orkiestra University of Suwon (Korea Płd.) Uczestniczył w realizacji szeregu nagrań płytowych zarejestrowanych dla prestiżowych wytwórni (Arion, Channel Classics, Sony Classical, DUX, CD Accord). Brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych (m.in. Schleswig-Holstein Musik Festival, Festival international de Colmar, Białe Noce w Sankt Petersburgu). Prawykonywal dedykowane mu utwory Bogusława Schaefera oraz Adama Walacińskiego. Jest laureatem II nagrody V Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (2001). Prowadzi seminaria dla młodych skrzypków (Łańcut, Lublin); jako pedagog współpracuje również z University of Suwon, prowadząc klasę skrzypiec i uniwersytecką orkiestrę kameralną. Jako członek kwintetu smyczkowego Piazzoforte współpracuje ze znakomitymi pianistami: Kevinem Kennerem oraz Waldemarem Malickim. Jest laureatem nagrody Fryderyk za płytę Piazzoforte & Kevin Kenner z muzyką Astora Piazzolli (2006).
Marcin Zdunik
Polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Martha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Artysta prowadzi klasy wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W kwietniu 2021 otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne.
Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus w Berlinie, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m.in. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Unii Europejskiej, City of London Sinfonia, Orkiestrą Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia, a także wybitni dyrygenci – np. Andrzej Boreyko, Antoni Wit i Andres Mustonen. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelsonem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z Gidonem Kremerem i Yuri Bashmetem.
SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.
fot. Edyta Dufaj