
Wykonawcy:
Gwiazdy z Sinfoniettą: Anu Tali
Projekt Muzyczne Mosty
Sinfonietta Cracovia
Anu Tali – dyrygentka
Paweł Zalejski - skrzypce
Maria Sławek - skrzypce
Repertuar:
Erkki-Sven Tüür - Action-Passion-Illusion
Alisson Kruusmaa - Five Arabesques (polskie prawykonanie)
Tõnu Kõrvits - Suita z filmu Mała towarzyszka
Arvo Pärt - Tabula Rasa
Sinfonietta Cracovia pod batutą charyzmatycznej estońskiej dyrygentki Anu Tali zaprasza na koncert poświęcony muzyce Północy – tajemniczej i surowej jak nordyckie pejzaże, ale też pulsującej intensywną emocjonalnością.
Program połączy cztery utwory estońskich kompozytorów: Erkkiego-Svena Tüüra, mistrza dynamicznych kontrastów oraz filmowy motyw Tõnu Kõrvitsa, jednego z najważniejszych współczesnych kompozytorów estońskich, którego muzyka łączy nordycką melancholię z liryzmem i sugestywną narracją. Usłyszymy także polskie prawykonanie Five Arabesques Alisson Kruusmaa, dzieła zupełnie nowego, zaś program dopełni Tabula Rasa, hipnotyzujące arcydzieło mistrza minimalizmu i uduchowionej ascezy w muzyce - Arvo Pärta, świętującego w tym roku swój jubileusz dziewięćdziesięciolecia. W partiach solowych gościnnie wystąpią skrzypkowie: Maria Sławek i Paweł Zalejski.
***
Koncert współorganizowany z Filharmonią Krakowską w ramach projektu Muzyczne Mosty.
Wydarzenie pod patronatem Konsula Honorowego Estonii w Krakowie.
Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyk – rezydent”, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.
fot. Edyta Dufaj