Wykonawcy:
Projekt Muzyczne Mosty
Gwiazdy z Sinfoniettą: Michał Nesterowicz
Sinfonietta Cracovia
Muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej
Michał Nesterowicz – dyrygent
Alim Beisembayev – fortepian
Repertuar:
Anton Bruckner – Adagio z Kwintetu F-dur
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert fortepianowy d-moll KV 466
* * *
Felix Mendelssohn – III Symfonia a-moll op. 56 Szkocka
Koncert z przerwą, czas trwania - ok. 110 min.
Smyczkowy "nieskończony strumień emocji", jedno z najsłynniejszych dzieł Mozarta, rozsławione między innymi przez filmowego "Amadeusza", a także zainspirowana romantycznym uczuciem i dedykowana angielskiej królowej Wiktorii III symfonia Mendelssohna - arcyciekawie zapowiada się program grudniowego koncertu symfonicznego w cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą. W tym dziewiętnastowiecznym repertuarze z pewnością nie zabraknie romantycznych uniesień i klasycznej wirtuozerii.
Tego wieczoru Sinfonietta Cracovia oraz muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej wystąpią pod batutą Michała Nesterowicza, jednego z najbardziej utytułowanych polskich dyrygentów za granicą. Michał Nesterowicz to między innymi zwycięzca Concurso Internacional de Dirección de la Orquesta de Cadaqués w Hiszpanii, gościnny dyrygent Sinfonieorchester Basel i artysta występujący na najważniejszych scenach Europy. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wielu wytwórni fonograficznych, m.in. Naxos i Channel Classics. W swym dorobku posiada kilkanaście płyt.
W roli solisty wieczoru wystąpi Alim Beisembayev, pianista doskonale czujący się w wirtuozerskim repertuarze, którego płyta z muzyką Liszta wydana została niedawno przez Warner Classics. Pochodzący z Kazachstanu pianista koncertuje na całym świecie, szczególnie blisko związany jest jednak z angielską sceną muzyki klasycznej, czego dowodem jest m. in. Nagroda Publiczności medici.tv oraz Nagrodę Specjalną Royal Liverpool Philharmonic Society.
SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.
Michał NESTEROWICZ - jest polskim dyrygentem od lat umacniający swoją pozycję jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich dyrygentów na świecie. Jego koncerty znajdują̨ uznanie melomanów i krytyki oraz otwierają̨ mu drogę̨ do najbardziej prestiżowych sal koncertowych i współpracy z orkiestrami takimi jak: Royal Concertgebouw Orchestra, Gewandhausorchester, BBC Symphony Orchestra, The Royal Philharmonic Orchestra, Konzerthausorchester Berlin czy Wiedeńska Tonkünstlerorchester.
Nesterowicz jest zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego Cadaqués Orchestra w 2008 roku oraz jednym z laureatów VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. W przyszłorocznej edycji konkursu 2024 zasiądzie tam jako członek Jury.
Regularnie współpracuje z orkiestrami takimi jak Tonhalle-Orchester Zürich, Münchner Philharmoniker, Orchestre Philharmonique de Nice, HR-Sinfonieorchester Frankfurt, NDR Elbphilharmonie Orchester, WDR Sinfonieorchester Köln, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, National Taiwan Symphony Orchestra, Singapore Symphony Orchestra Gulbenkian Orchestra, Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Copenhagen Philharmonic, Orchestre National Bordeaux Aquitaine oraz Orchestra della Svizzera Italiana.
Był pierwszym gościnnym dyrygentem Sinfonieorchester Basel (2016-2020), głównym dyrygentem Orquesta Sinfónica de Tenerife (2012-2016), dyrektorem artystycznym Orquesta Sinfónica de Chile (2008-2012) oraz dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej (2004-2008).
Od lat związany jest z Filharmonią im. Artura Rubinsteina w Łodzi pełniąc tam stanowisko pierwszego dyrygenta gościnnego. W sezonie 2022/23 Nesterowicz zadebiutuje z Taipei Symphony Orchestra, Stuttgart Philharmoniker oraz Pacific Symphony Orchestra w USA, a także powróci do Frankfurckiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej, Aarhus Symphony Orchestra, Phion the Dutch Philharmonic Orchestra oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie. Inne ważne wydarzenia nadchodzącego sezonu to występy z Orquestra Sinfonica de Galicia, Trondheim Symphony Orchestra, Residentie Orkest w Hadze oraz NOSPR Katowice.
Michał Nesterowicz jest wrocławianinem, absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu im. Karola Lipińskiego i wychowankiem Prof. Marka Pijarowskiego.
Alim BEISEMBAYEV – pochodzący z Kazachstanu, a dziś związany z Londynem pianista. zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds we wrześniu 2021 roku, wykonując Rapsodię na temat Paganiniego Rachmaninowa z Royal Liverpool PhilharmonicOrchestra i Andrew Manze. Zdobył także do domu Nagrodę Publiczności medici.tv oraz Nagrodę Royal Liverpool PhilharmonicSociety za współczesne wykonanie, a dziennik „The Guardian” określił go jako „zasłużonego zwycięzcę” o „prawdziwej osobowości muzycznej”.
Ogłoszony artystą BBC New Generation na lata 2023–25, latem 2023 r. Alim zadebiutował w Royal Albert Hall BBC Proms, wykonując II Koncert fortepianowy Rachmaninowa z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia of London pod dyrekcją Johna Wilsona, transmitowany na żywo w BBC Radio 3 i nagrany dla telewizji BBC .
Do innych najważniejszych wydarzeń sezonu 2023/24 należą debiuty z BBC Symphony (Jonathan Bloxham), BBC Philharmonic (Joshua Weilerstein), Bournemouth Symphony (Tom Fetherstonhaugh) i Enescu Philharmonic, a także powrót do Royal Liverpool Philharmonic (Domingo Hindoyan) z występem Światowa premiera nowego koncertu fortepianowego EleanorAlberga.
Do jego ostatnich najważniejszych koncertów należą występy z orkiestrą Filharmonii w Barcelonie(Pablo Rus Broseta), Royal Liverpool Philharmonic (Case Scaglione), BBC Symphony Orchestra (ClemensSchuldt), Oxford Philharmonic, SWR Symphonieorchester Stuttgart (Yi-Chen Lin), RCM Symphony Orchestra (Sir Antonio Pappano), Narodowa Orkiestra Symfoniczna Indiii Fort-Worth Symphony.
Jako solista recitalowy Alim odnotował znaczący debiut na BBC Proms w Truro, występował także Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie, podczas Oxford Piano Festival, wWigmore Hall, Fondation Louis Vuitton (Paryż) i CliburnConcerts, a także odbył tournée po Europie we współpracy z Steinway PrizewinnerConcerts Networki po Korei z World Culture Network. Nadchodzące recitale obejmują jego debiut w Concertgebouw w Amsterdamie, ratuszu w Birmingham oraz rewizyty, między innymi w SeoulArts Centre i Wigmore Hall.
W grudniu 2022 roku nakładem Warner Classics ukazała się debiutancka płyta Alima: Liszt TranscendentalÉtudes, zawierająca wszystkie dwanaście etiud kompozytora, która spotkała się z uznaniem krytyków.
Alim urodził się w 1998 roku w Kazachstanie. Wczesne studia odbył w Purcell School, gdzie zdobył kilka nagród, w tym pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Junior Cliburn. Jako młody pianista uczył się w szkole pod okiem Tessy Nicholson i kontynuował pod jej opieką naukę w Królewskiej Akademii Muzycznej. W 2023 roku Alim ukończył studia magisterskie i artystyczne w zakresie wykonawstwa w Royal College of Music, gdzie studiował pod kierunkiem profesor Vanessy Latarche. Jest hojnie wspierany przez liczne stypendia, takie jak Imogen Cooper Music Trust, ABRSM, Countess of Munster, Hattori Foundation, Drake Calleja Fund trusts i należy do programu charytatywnego Talent Unlimited.
fot. Nabin Maharjan