Wykonawcy:
Projekt Muzyczne Mosty
Gwiazdy z Sinfoniettą
Sinfonietta Cracovia
Muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej
Toby Thatcher – dyrygen
Jakub Staszel – skrzypce
Michał Balas – wiolonczela
Repertuar:
Ruth Crawford Seeger - Andante for Strings
Johannes Brahms – Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę symfoniczną
***
Antonín Dvořák – VIII Symfonia G-dur, op. 88
Połączone orkiestry Sinfonietty Cracovii oraz Filharmonii Krakowskiej wystąpią w koncercie symfonicznym z arcydziełami późnego romantyzmu. Klasyczną formułę koncertu (z wirtuozerskim Koncertem podwójnym Brahmsa oraz jedną z najbardziej radosnych symfonii Dvořáka) uzupełni zaskakująca uwertura, czyli Andante for Strings amerykańskiej kompozytorki z grupy "ultramodernistów", Ruth Crawford Seeger.
Toby Thatcher to australijsko-brytyjski dyrygent młodego pokolenia. Toby jest dyrektorem artystycznym innowacyjnego projektu - multimedialnej galerii Zeitgeist oraz założycielem i dyrektorem artystycznym Nineteenth Circle, projektu ukazującego kulturę XIX wieku z perspektywy syntezy sztuk. Jest także dyrygentem-asystentem Orchestre National d'Île-de-France. Toby współpracował z wieloma zespołami na arenie międzynarodowej, w tym z Orchestre National de France, hr-Sinfonieorchester Frankfurt, Ensemble Modern, Chorwacką Orkiestrą Symfoniczną, Sydney Symphony Orchestra, Sinfonieorchester Basel, Koreańską Orkiestrą Symfoniczną, Panon Philharmonic, Riot Ensemble, Auckland Philharmonia i Queensland Symphony Orkiestra. Występ w Krakowie będzie jego polskim debiutem.
W partiach solowych koncertu wystąpią dwaj młodzi muzycy - skrzypek Jakub Staszel (ur. 2003) oraz wiolonczelista Michał Balas (ur. 2002), których osiągnięcia na konkursach dla instrumentalistów oraz dynamicznie rozwijająca się kariera obiecują pełną młodzieńczej energii interpretację romantycznego programu.
SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.
fot. Edyta Dufaj