Wykonawcy:
Projekt Muzyczne Mosty
Gwiazdy z Sinfoniettą
Sinfonietta Cracovia
Dirk Brosse – dyrygent
Łukasz Dyczko – saksofon
Repertuar:
Wolfgang Amadeus Mozart - Divertimento KV 138
Nino Rota - Concerto per archi
Claude Debussy - Rapsodia na saksofon altowy i orkiestrę
***
Ottorino Respighi - Antiche arie e danze, Suita nr 3
Dirk Brossé - Mantra, Canto and Capriccio for sax, harp, percussion and string orchestra
Jessie Montgomery - Strum
Niecodzienne połączenie saksofonu i orkiestry smyczkowej nada ton koncertowi Sinfonietty Cracovii pod batutą belgijskiego dyrygenta Dirk Brossé. W jego programie znajdą się dwie kompozycje przeplatane uwodzicielskim brzmieniem instrumentu dętego: impresjonistyczna „Rapsodia na saksofon altowy i orkiestrę” Claude’a Debussy’ego oraz oryginalne dzieło Belga – „Mantra, Canto and Capriccio”. Solistą wieczoru będzie Łukasz Dyczko, zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków (2016).
Zanurzymy się także w starannie wybranych utworach ze smyczkowego repertuaru od klasycznego Divertimento Mozarta, przez elegancką suitę Ottorino Respighiego, epickie Concerto per archi filmowego mistrza Nino Roty oraz współczesny utwór amerykańskiej kompozytorki, Jessie Montgomery.
W koncercie w cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą orkiestrę Sinfoniettę Cracovię poprowadzi Dirk Brossé, dyrygent, kompozytor, dyrektor muzyczny The Chamber Orchestra of Philadelphia, dyrektor muzyczny festiwalu Ghent Film Festival oraz dyrektor artystyczny World Soundtrack Awards, a od 2022 roku członek Rady Artystyczno-Programowej Sinfonietty Cracovii.
SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.
fot. Edyta Dufaj