Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
29 02-2024
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł studencki: 25 zł
Przewijaj wydarzenia
SINFONIETTA CRACOVIA
29-02-2024 godz. 19:30 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł studencki: 25 zł

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Gwiazdy z Sinfoniettą

Sinfonietta Cracovia

Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygentka


Berlin Piano Trio:

Nikolaus Resa – fortepian

Krzysztof Polonek – skrzypce

Katarzyna Polonek – wiolonczela

Repertuar:

Edward Elgar – Serenada na smyczki e-moll op. 20 

Bohuslav Martinů – Koncert na trio fortepianowe i orkiestrę smyczkową, H. 231 

***

Tõnu Kõrvits – Leaving Capri 

Béla Bartók – Divertimento na orkiestrę smyczkową Dwa znakomite europejskie zespoły kameralne połączą swoje siły w koncercie w cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą, w którego programie zabrzmi zarówno klasyka na smyczkowy repertuar (Elgar, Bartók), wzbogacona melancholijnym wspomnieniem włoskich wakacji (Leaving Capri współczesnego estońskiego kompozytora Tõnu Kõrvitsa), jak i przejmujący, lecz niezwykle rzadko wykonywany Koncert na trio fortepianowe i orkiestrą smyczkową autorstwa jednego z najciekawszych czeskich kompozytorów, Bohuslava Martinů.

Krakowska orkiestra pod batutą swojej pierwszej dyrygentki i dyrektorki artystycznej, Katarzyny Tomali-Jedynak, wystąpi w tym koncercie z zespołem, który przykuwa uwagę słuchaczy nie tylko wyjątkowym, ciepłym brzmieniem, lecz także interpretacjami przesyconymi pasją i charyzmą. Muzycy Berlin Piano Trio stale współpracują z Filharmonią Berlińską, a Krzysztof Polonek jest nadto koncertmistrzem „Berlińczyków”. Berlin Piano Trio zostało założone w 2004 roku, już trzy lata później zdobyło I nagrodę oraz interdyscyplinarne Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie, stworzonym z inicjatywy Krzysztofa Pendereckiego. W tym samym roku zespół otrzymał I nagrodę oraz nagrodę publiczności Europejskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Karlsruhe, a w 2009 roku na konkursie „Sommets musicaux” w Gstaad w Szwajcarii prestiżową „Prix Marguerite Dütschler". W roku 2010 zespół został nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie im. Josepha Haydna w Wiedniu, a także nagrodą publiczności ufundowaną przez Fundację Esterhazy.

Gwiazdy z Sinfoniettą to główny cykl koncertów z muzyką klasyczną orkiestry Sinfonietta Cracovia. Każdego miesiąca w Krakowie z Orkiestrą występują artyści o międzynarodowej sławie i wschodzące gwiazdy europejskiej sceny muzyki klasycznej. Obecność wybitnych artystów sprawia, że cykl cieszy się zainteresowaniem nie tylko melomanów i znawców muzyki. Goszczone przez nas gwiazdy muzyki zapraszają krakowian do w salach koncertowych w Centrum Kongresowym ICE Kraków, w Sukiennicach i Filharmonii Krakowskiej.

Koncert „Gwiazdy z Sinfoniettą: Berlin Piano Trio” jest współorganizowany z Filharmonią Krakowską w ramach projektu „Muzyczne Mosty", łączącego krakowskie instytucje kultury.

SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.

fot. Edyta Dufaj