Wykonawcy:
Projekt Muzyczne Mosty
Gwiazdy z Sinfoniettą - Josep Vincent
Sinfonietta Cracovia
Josep Vincent – dyrygent
Repertuar:
Jean Sibelius – Valse triste op. 44
Philip Glass – III Symfonia na smyczki
***
Samuel Barber – Adagio for Strings op. 11
Ludwig van Beethoven – XI Kwartet smyczkowy f-moll op. 95 Serioso (oprac. G.Mahler)
Szacowany czas trwania koncertu – 90 min.
Pierwszy w sezonie 2023/2024 koncert w cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą to powrót do Krakowa hiszpańskiego dyrygenta, Josepa Vicenta, dyrektora artystycznego prestiżowej sali koncertowej w Alicante (ADDA). Po prawie dwóch latach przerwy Vicent – niezwykle świadomy i oddany muzyce współczesnej dyrygent – po raz kolejny zaproponował autorski i porywający program złożony z czterech utworów przeznaczonych dla orkiestry kameralnej.
Vicent to artysta podążający wyjątkową ścieżką kariery. Współpracował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi w Hiszpanii i na świecie, między innymi: London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic, Orchestre de chambre de Paris, New World Symphony Miami, Narodowa Orkiestra Hiszpanii oraz Narodowe Orkiestry Symfoniczne Belgii, Chile, Urugwaju i Brazylii. Josep Vicent współpracuje z solistami takimi jak Maria João Pires, siostry Labèque, Pinchas Zukerman, Paquito D'Rivera, Miura, Ramón Vargas, Iréne Theorin.
W dużej części koncert wypełni brzmienie Sinfonietty Cracovii w wydaniu romantycznym: wieczór otworzy przejmujący Valse triste Jeana Sibeliusa, a zwieńczy Beethoven „czytany” przez Mahlera, czyli smyczkowe opracowanie XI Kwartetu smyczkowego f-moll op. 95 Serioso.
W programie muzycznym także repertuar dwudziestowieczny, z którego Sinfonietta Cracovia słynie nie tylko w Polsce. W tym przypadku da o sobie znać znakomite wyczucie Vicenta do muzyki amerykańskiej – usłyszymy minimalistyczne pulsowanie smyczków spod znaku Philipa Glassa. Sinfonietta Cracovia w lipcu tego roku miała zaszczyt wystąpić przed samym kompozytorem w Nowym Jorku. To spotkanie w trasie międzynarodowej trasy koncertowej Kilar/Glass z pewnością zainspiruje to orkiestrę do tego, aby w pełnym blasku ukazać krakowskiej publiczności III symfonię amerykańskiego mistrza.
Nie zabraknie także skojarzeń filmowych oraz odrobiny melancholii w postaci legendarnego Adagio for Strings Samuela Barbera, utworu rozsławionego przez kinematografię: od filmu Pluton, przez Człowieka-słonia Davida Lyncha, aż po kultową Amelię.
Wydarzenie współorganizowane przez Sinfoniettę Cracovię i Filharmonię Krakowską w ramach projektu Muzyczne Mosty.
Koncert honorowym patronatem objęła Ambasada Hiszpanii.
Josep VICENT dyrektor muzyczny/dyrygent
Artysta, podążający wyjątkową i ekscytującą ścieżką kariery. Josep Vicent współpracował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi w Hiszpanii i na świecie, między innymi: London Symphony Orchestra, Royal Philharmonic, Slovenska Filharmonija, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Orchestre de chambre de Paris, Residentie Orkest The Hague, Orkiestra Radia Holenderskiego, Royal Liverpool Philharmonic, Kijowska Orkiestra Symfoniczna, Gewandhaus Leipzig, Orchestra of Teatro Real, New World Symphony Miami, Narodowa Orkiestra Hiszpanii, Orkiestra Symfoniczna Barcelony i Narodowa Orkiestra Katalonii, Orkiestra Filharmonii w Sankt Petersburgu, Mediolanie, Walencji, Palau de Les Arts, Sinfonietta Cracovia, ONB, Szwajcarska Filharmonia Argowiańskiej oraz Narodowe Orkiestry Symfoniczne Belgii, Chile, Urugwaju i Brazylii. Od sezonu 2015/16 Josep Vicent jest dyrektorem artystycznym i muzycznym ADDA oraz głównym dyrygentem ADDA Simfònica Alicante.
W latach 2005–2015 był także głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Balearów i Jeunesses Musicales World Orchestra (The World Orchestra), z którą koncertował na czterech kontynentach i piętnaście tras koncertowych. W ostatnich sezonach koncertowych zadebiutował z Filharmonią w Buenos Aires, WDR, Rouen Opera, Orchestre National de Lille i OSPA na koncercie rozdania Nagród Księcia Asturii. Pionier w odkrywaniu nowych formatów i odbiorców muzyki klasycznej, dyryguje produkcjami operowymi m.in. w Teatro Real w Madrycie, Teatre Royal de La Monnaie, Teatre del Liceu w Barcelonie, Operze Lipskiej, Festiwalu Peralada czy Teatro de la Maestranza w Sewilli. Od 2014 roku pracuje także jako dyrektor muzyczny/dyrygent w uznanej grupie operowo-teatralnej „La Fura del Baus”. Bardzo oddany muzyce współczesnej, dokonał prawykonań setek nowych dzieł, które spotkały się z wielkim uznaniem, a także jest dyrektorem artystycznym Xenakis Festival, Festival Nits de la Mediterrània oraz cieszący się międzynarodowym uznaniem współczesny zespół: The Amsterdam Percussion Group. Nagrodzony Międzynarodową Nagrodą za Interpretację Juventudes Musicales, Nagrodą Artystyczną „City of Valencia” w 2013 r. oraz Nagrodą Miasta Alicante „Óscar Esplá”. Był asystentem maestro Alberto Zeddy. Ponadto został mianowany Międzynarodowym Ambasadorem przez burmistrza Saragossy w imieniu Fundacji Kultury Pokoju. Josep Vicent współpracuje z solistami takimi jak Maria João Pires, siostry Labèque, Pinchas Zukerman, Paquito D'Rivera, Miura, Ramón Vargas, Iréne Theorin.
Występuje na najbardziej prestiżowych festiwalach i w salach koncertowych na świecie: Amsterdam Concertgebouw, Berlin Philharmonie, Teatro Colón, Royal Albert Hall, Bozar w Brukseli, Carnegie Hall w Nowym Jorku. Jego obszerną dyskografię można znaleźć w Warner Classics, Aria Classics, Etcétera Records, Verso, Ensayo, Columna Música czy Deutsche Grammophone. Niedawno został mianowany „Ambasadorem Alicante w Hiszpanii” za swój wkład kulturalny i społeczny w regionie.
SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.