Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
29 11-2023
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł studencki: 25 zł
Przewijaj wydarzenia
SINFONIETTA CRACOVIA
29-11-2023 godz. 19:30 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł studencki: 25 zł

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Gwiazdy z Sinfoniettą 

Sinfonietta Cracovia

Anu Tali – dyrygent
Stephen Waarts – skrzypce

Repertuar:

Erkki-Sven Tüür - Pasja (z Action. passion. Illusion) na smyczki

Wolfgang Amadeus Mozart - V Koncert skrzypcowy KV 219

Arvo Pärt - Fratres na skrzypce, orkiestrę smyczkową i perkusję

Krzysztof Penderecki - Sinfonietta nr 3
Gazeta „Herald Tribune” pisała o niej: „energetyczna, błyskotliwa i charyzmatyczna”. Anu Tali to artystka, która znakomicie wpisuje się w cykl koncertów Sinfonietty Cracovii przybliżający krakowskiej publiczności wschodzące gwiazdy europejskiej sceny muzyki klasycznej. Estońska dyrygentka wnosi na tę scenę coś wyjątkowego: świeże spojrzenie i intrygujące wybory repertuarowe. Będzie to pierwsza koncertowa wizyta w Krakowie tej artystki, która ma za sobą znakomicie przyjęte realizacje operowe, szefowanie Sarasota Orchestra na Florydzie oraz występy m. in. z New Japan and Tokyo Philharmonic Orchestras, Orchestre National de France, Mozarteumorchester Salzburg czy Deutsches Symphonieorchester Berlin.

U Boku Anu Tali wystąpi ponadto Stephen Waarts, skrzypek zbierający najlepsze recenzje od krytyków na całym świecie, przede wszystkim za swoją pasję, lecz także sprawność wykonawczą. Solista będzie miał okazję dowieść jej w V koncercie skrzypcowym Wolfganga Amadeusa Mozarta. Z kolei w legendarnym Fratres Arvo Pärta solista stworzy wraz z wyrazistym brzmieniem smyczków Sinfonietty Cracovii minimalistyczną przestrzeń medytacji. Podobnych – wyciszających i głębokich emocji publiczność może spodziewać się także w Pasji Erkki-Svena Tüüra.

Listopad jest miesiącem 90. rocznicy urodzin Krzysztofa Pendereckiego, mentora muzyków Sinfonietty Cracovii, z którym orkiestra miała okazję koncertować, a dziś pielęgnuje jego dziedzictwo i dzieli się inspiracjami płynącymi z muzyki Maestro. Także dlatego w programie koncertu znajdzie się Sinfonietta nr 3 Krzysztofa Pendereckiego, utwór który śmiało można określić jako jedną z „muzycznych wizytówek” krakowskiego zespołu.

Koncert współorganizowany przez Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonię im. Karola Szymanowskiego w Krakowie w ramach projektu „Muzyczne Mosty”, łączącego krakowskie instytucje kultury.

***


Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia to jeden z wiodących zespołów kameralnych w Polsce. Specyfikę Orkiestry definiuje jej wszechstronność wykonawcza, precyzja i elastyczność, które z powodzeniem przenosi na skład symfoniczny. Sinfonietta Cracovia jest ceniona za wykonania muzyki współczesnej w różnych odmianach (od awangardowej po filmową). Poszukując nowych form, angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, mentora i patrona wielu przedsięwzięć Orkiestry.

fot. Piotr Markowski