Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
28 02-2023
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł studencki: 25 zł
KUP BILET
Przewijaj wydarzenia
SINFONIETTA CRACOVIA
28-02-2023 godz. 19:30 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł studencki: 25 zł KUP BILET

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Gwiazdy z Sinfoniettą

Sinfonietta Cracovia
Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygent
Theodosia Ntokou – fortepian

Sulamita Ślubowska – skrzypce

Repertuar:

Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3 (opr. Agnieszka Duczmal)

Felix Mendelssohn – Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll

***

Grażyna Bacewicz – Symfonia na orkiestrę smyczkową

Koncert z przerwą, czas trwania - ok. 90 min.W 2023 roku cykl Gwiazdy z Sinfoniettą powraca z mocą dwóch wyrazistych artystek, które wystąpią w solowych partiach w koncercie łączącym romantyczną wirtuozerię z tym, co w polskiej muzyce XX wieku najpiękniejsze.

W programie znajdą się dwa utwory polskich kompozytorów: Etiuda Karola Szymanowskiego w opracowaniu na orkiestrę smyczkową, którego dokonała Agnieszka Duczmal oraz Syfmonia na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, w intrygujący sposób nawiązująca do muzycznych tradycji. Dopełnieniem programu będzie wirtuozerski, wczesnoromantyczny Podwójny koncert d-moll, napisany przez drugie najsłynniejsze (po Mozarcie) genialne dziecko Europy – czternastoletniego Felixa Mendelssohna-Bartoldy’ego. W koncercie w solowych partiach wystąpi grecka pianistka Theodosia Ntokou, która mimo młodego wieku może szczycić się już entuzjastycznie przyjętymi występami oraz nagraniami (m. in. w duecie z Marthą Argerich). Towarzyszyć będzie jej skrzypaczka Sulamita Ślubowska (zdobywczyni m.in. I nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini”) oraz Sinfonietta Cracovia pod batutą Katarzyny Tomali-Jedynak, dyrektorki artystycznej orkiestry.


Theodosia NTOKOU - chwalona przez BBC Music Magazine jako „dramatycznie opanowana”, „klasycznie świadoma”, „emocjonalnie elastyczna” i „odświeżająca”, Theodosia Ntokou ugruntowała swoją obecność na scenie muzyki klasycznej dzięki wspaniałym występom i interpretacjom. W styczniu 2021 roku Martha Argerich i Theodosia Ntokou nagrały album z muzyką Ludwiga van Beethovena, który został wydany przez Warner Classics z okazji 250-lecia urodzin Beethovena i który zebrał doskonałe recenzje. Przyjaźń, opieka i wskazówki, które Theodosia otrzymała od legendarnej pianistki, od czasu ich pierwszego spotkania w 2009 roku, były wielką inspiracją i poprowadziły ją na nowe drogi kariery. Martha Argerich mówiła o Teodozji jako o „Doskonałym, niezwykle utalentowanej, entuzjastycznej artystce i błyskotliwej pianiście o bardzo hojnym temperamencie”.

Grecka pianistka Theodosia Ntokou zaczęła grać na fortepianie w wieku dwunastu lat i ukończyła z wyróżnieniem Narodowe Konserwatorium w Atenach. Następnie ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie w Hartford. Kontynuowała studia pod kierunkiem Laszlo Simona na Universität der Künste w Berlinie i jednocześnie ukończyła studia podyplomowe na Akademii Franciszka Liszta w Budapeszcie.


SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.