Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
11 12-2022
godz. 18:00
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł
Przewijaj wydarzenia
SINFONIETTA CRACOVIA
11-12-2022 godz. 18:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Gwiazdy z Sinfoniettą

Sinfonietta Cracovia
Muzycy Orkiestry Filharmonii Krakowskiej
Antonio Méndez – dyrygent

Repertuar:

Krzysztof Penderecki – Sinfonietta nr 1

Arnold Schönberg – Verklärte Nacht w wersji na orkiestrę smyczkową

Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur Eroica



Wschodząca gwiazda hiszpańskiej dyrygentury zabłyśnie w Krakowie


Zwieńczeniem tegorocznego cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą, a zarazem ostatnią przed Nowym Rokiem wizytą Sinfonietty Cracovii w Filharmonii Krakowskiej będzie koncert orkiestry pod batutą Antonio Méndeza, hiszpańskiego dyrygenta specjalizującego się w żywiołowych interpretacjach klasycznego repertuaru.
Będzie to również okazja, aby artyści (smyczki Sinfonietty Cracovii oraz dęta sekcja muzyków Filharmonii Krakowskiej) zaprezentowali cały wachlarz możliwości ekspresji: od monumentalnej III symfonii Beethovena, poprzez nastrojowe Verklärte Nacht w wersji na orkiestrę smyczkową aż po Sinfoniettę nr 1 Krzysztofa Pendereckiego z 1992, niezrównaną aranżacją wcześniejszego trio smyczkowego Maestro. Koncert powstał w ramach projektu Muzyczne Mosty jako występ Sinfonietty Cracovii we współpracy z Muzykami Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.
W żywiołowym, pełnym ekspresji stylu Sinfoniettę Cracovię poprowadzi w tym koncercie rozchwytywany przez najlepsze orkiestry hiszpański dyrygent Antonio Méndez. Z tego niezwykle różnorodnego repertuaru wyłonią się rozmaite barwy: od heroicznego Beethovena, przez liryzm i nastrojowość Schönberga aż po hipnotyzujące sonorystyczne brzmienia muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Koncert ten pokaże jednocześnie buntownicze i rewolucyjne oblicze europejskiej muzyki: to właśnie Beethoven burzył reguły klasycznej symfoniki, Schönberg rewolucjonizował harmonię, a Penderecki doprowadzał do ekstremum możliwości artykulacyjne tradycyjnych instrumentów.
Hiszpański dyrygent Antonio Méndez szybko staje się jednym z najbardziej uznanych i poszukiwanych dyrygentów, który już zawiązał silne relacje z najważniejszymi orkiestrami w Europie. Urodzony w 1984 roku w Palma de Mallorca, rozpoczął studia muzyczne w Conservatori Professional de Música de Mallorca w klasie fortepianu i skrzypiec. Uczęszczał także do Real Conservatorio Superior de Música de Madrid, gdzie studiował kompozycję i dyrygenturę. Od 2007 mieszka w Niemczech, gdzie ukończył studia dyrygenckie na Universität der Künste w Berlinie pod kierunkiem profesora Nicolása Pasqueta.
Dla orkiestry to ostatni koncert w tym roku kalendarzowym we flagowym cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą, w którym Orkiestra zaprasza do Krakowa uznanych wirtuozów oraz wschodzące gwiazdy na europejskim rynku muzyki klasycznej. W cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą wystąpili w tym roku: Josep Vicent, Lee Reynolds, Ben Goldscheider, Anna Duczmal-Mróz, Hyuk Lee, Ignacy Miecznikowski, Daniel Stabrawa oraz Zofia Neugebauer. A już na czwartego lutego kolejna odsłona cyklu w podwójnej, gwiazdorskiej obsadzie. Wystąpią Theodosia Ntokou (fortepian) oraz Sulamita Ślubowska (skrzypce).

Gwiazdy z Sinfoniettą: 11.12.2022 r., godzina 18, sala Filharmonii Krakowskiej. Bilety w kasie filharmonii oraz na stronie filharmoniakrakow.pl.


Antonio MÉNDEZ -  hiszpański dyrygent szybko stającym się jednym z najbardziej uznanych i poszukiwanych dyrygentów, który już zawiązał silne relacje z najważniejszymi orkiestrami w Europie.

Urodzony w 1984 roku w Palma de Mallorca, Antonio rozpoczął studia muzyczne w Conservatori Professional de Música de Mallorca w klasie fortepianu i skrzypiec. Uczęszczał także do Real Conservatorio Superior de Música de Madrid, gdzie studiował kompozycję i dyrygenturę. Od 2007 mieszka w Niemczech, gdzie ukończył studia dyrygenckie na Universität der Künste w Berlinie pod kierunkiem profesora Nicolása Pasqueta.

W ciągu ostatnich kilku lat Antonio odnosił wielkie sukcesy, dyrygując takimi orkiestrami jak Tonhalle-Orchester Zürich, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Mahler Chamber Orchestra, Rotterdam Philharmonic Orchestra, Danish National Symphony Orchestra, Orchesta Sinfonica de RTVE i Orchestre Philharmonique du Luksemburg. Najbardziej istotne wydarzenia ostatnich sezonów Antonio Méndeza to debiut z Orchestre National Bordeaux Aquitaine, Belgrade i Hangzhou Philharmonic Orchestra oraz poprowadzenie trasy koncertowej z Orchestre de Chambre de Paris na Wyspy Kanaryjskie.


SINFONIETTA CRACOVIA

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.