Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
09 09-2022
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 80 zł ulgowy: 60 zł
Przewijaj wydarzenia
SINFONIETTA CRACOVIA
09-09-2022 godz. 19:30 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 80 zł ulgowy: 60 zł

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Sinfonietta Cracovia
Katarzyna Tomala-Jedynak – dyrygent
Daniel Stabrawa – skrzypce

Maciej Lulek – skrzypce

Ignacy Miecznikowski – altówka

Marcin Mączyński – wiolonczela


Repertuar:

Krzysztof Penderecki – Serenada na orkiestrę smyczkową

Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia koncertująca na skrzypce, altówkę i orkiestrę Es-dur

Przerwa

Bohuslav Martinů – Duet na skrzypce i wiolonczelę nr 1

Michał Spisak – Suita na orkiestrę smyczkową

Malcolm Arnold – Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę smyczkową



Czworo solistów, pięć kompozycji w programie koncertu i jedna główna bohaterka. Twarzą wieczoru będzie Katarzyna Tomala-Jedynak. Nowa dyrektorka artystyczna Sinfonietty Cracovii, a zarazem jej pierwsza dyrygentka proponuje krakowianom niezwykle zróżnicowany program, w którym obok klasyki spod znaku Mozarta zabrzmią kompozycje dwudziestowieczne.

Charakter utworów zaprezentowanych w czasie koncertu łączy symfoniczne brzmienie z partiami wirtuozerskimi dla solistów. To sposobność, aby swój wykonawczy kunszt zaprezentowali muzycy Sinfonietty Cracovii, grający ramię w ramię z artystami Filharmonii Berlińskiej. Daniel Stabrawa, koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej oraz Ignacy Miecznikowski, altowiolista Berlińczyków będą zatem prowadzić muzyczny dialog z liderami krakowskiej orkiestry: Maciejem Lulkiem (skrzypce) oraz Marcinem Mączyńskim (wiolonczela).

Koncert odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej – jest to efekt porozumienia szefów obu instytucji kultury w ramach projektu Muzyczne Mosty. Dzięki tej współpracy, w oczekiwaniu na nową siedzibę w Cichym Kąciku, Sinfonietta Cracovia może zapraszać swoich słuchaczy do dużych, symfonicznych koncertów w ramach cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą. Jeszcze w tym roku odbędą się trzy takie koncerty: w październiku z flecistką Zofią Neugebauer, w listopadzie z muzyką Patricka Doyle’a oraz w grudniu z hiszpańskim dyrygentem Anionio Méndezem.


Koncert 9 września 2022 roku w Filharmonii Krakowskiej inauguruje sezon artystyczny 2022/2023 Sinfonietty Cracovii.
Bilety do zakupienia na stronie https://filharmoniakrakow.pl/ oraz w kasie Filharmonii przy ulicy Zwierzynieckiej 1.



SINFONIETTA CRACOVIA
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i  twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z  interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z  którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w  1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i  Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i  producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.

Katarzyna TOMALA-JEDYNAK – absolwentka dyrygentury symfoniczno-operowej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (2013) oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania placówkami kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu (2019). Umiejętności dyrygenckie doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez Jina Wanga, Jormę Panulę, Sian Edwards, Marka Herona, Tadeusza Strugałę, Gabriela Chmurę oraz Rafała Delektę. W sezonie 2014/2015 pełniła funkcję dyrygenta-rezydenta Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. W 2015 roku rozpoczęła stałą współpracę z Teatrem Wielkim w Poznaniu. W 2017 roku znalazła się w międzynarodowym gronie pięciorga stypendystów prestiżowego programu Dartington International Summer School. W 2021 roku została laureatką Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury w kategorii „najlepszy dyrygent”. Ponadto dyrygowała wieloma zespołami w kraju i poza jego granicami, współpracując z wybitnymi solistami oraz wiodącymi festiwalami. Jedną z ważnych gałęzi działalności artystki jest popularyzowanie muzyki klasycznej i udział w projektach edukacyjnych promujących uczestnictwo w życiu kulturalnym. Od września 2022 roku Dyrektorka Artystyczna – Pierwsza Dyrygentka Orkiestry Sinfonietta Cracovia.


Daniel STABRAWA – urodził się w 1955 r. w Krakowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Studiował w krakowskiej Akademii Muzycznej u prof. Zbigniewa Szlezera. Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Premio Paganini w Genui (1978). Od 1979 był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. 15 listopada 1983 został członkiem grupy pierwszych skrzypiec Filharmoników Berlińskich. W roku 1985 wraz z innym członkiem orkiestry, wiolonczelistą Janem Diesselhorstem, założył berliński Kwartet Philharmonia. W roku 1986 decyzją dyrygenta Herberta von Karajana został jednym z trzech koncertmistrzów Filharmoników Berlińskich jako następca Michaela Schwalbego. Pełnił tę funkcję przez 35 lat, aż do sezonu 2020/2021. W latach 1986–2000 był wykładowcą akademii przy tejże filharmonii. Oprócz gry w zespole Filharmoników Berlińskich i występów solowych Stabrawa zajmuje się od 1994 dyrygenturą, m.in. w Capelli Bydgostiensis przy Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, współpracując z wieloma solistami, w tym z Nigelem Kennedym. Gra m.in. na oryginalnych skrzypcach Stradivariusa.


Ignacy MIECZNIKOWSKI – urodzony w Krakowie w rodzinie krakowskich artystów, kształcił się w grze na skrzypcach pod kierunkiem prof. Czesławy Klimczyk. Dyplomowany skrzypek i altowiolista, kończył studia w lyońskim Conservatoire National Supérieur w klasie Petera Csaby oraz Tasso Adamopoulosa. Jeszcze podczas studiów podjął pracę w orkiestrze Opery Narodowej w Lyonie, gdzie przez 11 lat był prowadzącym grupy altówek. W 2009 roku przeprowadził się wraz z rodziną do Niemiec dołączając do grona muzyków Berlińskiej Filharmonii.