Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
15 06-2022
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł
Przewijaj wydarzenia
SINFONIETTA CRACOVIA
15-06-2022 godz. 19:30 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 40 zł

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty

Sinfonietta Cracovia
Anna Duczmal-Mróz - dyrygent

Hyuk Lee - fortepian

Repertuar:

Ludwig van Beethoven - IV Koncert fortpianowy G-dur
Wolfgang Amadeus Mozart - Symfonia D-dur KV 504 "Praska"


Ostatni przed wakacjami koncert w ramach cyklu Gwiazdy z Sinfoniettą to muzyczna uczta na najwyższym poziomie. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy dwie wybitne osobowości, które wystąpią u boku Sinfonietty Cracovii w programie łączącym dwóch gigantów muzyki klasycznej: Beethovena i Mozarta. Przy pulpicie dyrygenckim stanie Anna Duczmal-Mróz, dyrygentka nagrodzona przed kilkoma miesiącami prestiżową Awards Taki Alsop Conducting Fellowship. Z kolei w koncercie fortepianowym Beethovena jako solista wystąpi Hyuk Lee, niezwykle ciepło przyjęty przez polską publiczność i wyróżniony przez jury XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina południowokoreański pianista.

Koncert został przygotowany w ramach projektu Muzyczne mosty, który łączy krakowskie instytucje kultury.


ANNA DUCZMAL-MRÓZ – DYRYGENTKA
Anna Duczmal- Mróz rozpoczęła edukację muzyczną jako skrzypaczka. Jej talent dyrygencki objawił się podczas próby orkiestry studenckiej Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze prowadzonej przez Eiji Oue, na której maestro zaproponował ochotnikom spróbowanie przejęcia pałeczki dyrygenckiej. Ów „konkurs" wygrała Anna Duczmal-Mróz, której prof. zaproponował studia dyrygenckie. W 2000 roku założyła studencką orkiestrę Benjamin Britten Kammerorchester w Hanowerze, z którą koncertowała w Niemczech. W sezonie 2006/2007 po przesłuchaniach młodych dyrygentów w Filharmonii Narodowej pełniła funkcję dyrygenta-asystenta Maestro Antoniego Wita w tejże orkiestrze.
Anna Duczmal-Mróz wielokrotnie prowadziła koncerty z orkiestrami w Niemczech, Włoszech, Belgii, Austrii, Francji, Hiszpanii, Ameryce Południowej oraz współpracowała ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami w Polsce, w tym Filharmonią Narodową, Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.  Od 2009 roku Anna Duczmal-Mróz jest drugim dyrygentem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus z która regularnie koncertuje i dokonuje nagrań muzyki polskiej, które można znaleźć na wielu wydaniach płytowych. Jej koncerty transmitowane były przez Polskie Radio oraz NDR.
W 2014 roku roku niemiecka wytwórnia CPO wydała płytę z 10 Symfonią M. Weinberga w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod jej batutą. Ta płyta otrzymała od Akademii Fonograficznej nominację do nagrody Fryderyki 2016 w kategorii „najlepszy album za granicą”. Na początku 2022 roku Anna Duczmal-Mróz została wyróżniona jako pierwsza Polka prestiżową nagrodą Taki Alsop Conducting Fellowship.

HYUK LEE – FORTEPIAN
Urodził się 4 stycznia 2000 r. w Seulu. Obecnie kształci się w Konserwatorium Moskiewskim w klasie fortepianu Vladimira Ovchinnikova. W 2016 r., jako najmłodszy uczestnik w historii, wygrał X Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Jest też laureatem III nagrody X Konkursu w Hamamatsu (2018), jak również I miejsca i nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Moskiewskiego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży (2012). Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze, Konserwatorium Moskiewskiego, Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, TivoliVredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio oraz na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W 2021 otrzymał wyróżnienie na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

SINFONIETTA CRACOVIA
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i  twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z  interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z  którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w  1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i  Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i  producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.