IM. PROF. JERZEGO KATLEWICZA
IM. PROF. JERZEGO KATLEWICZA
Wykonawcy:
Projekt Muzyczne Mosty
Koncert w ramach programu DYRYGENT-REZYDENT
Sinfonietta Cracovia
Andreas Ottensamer – dyrygent
Książek Piano Duo
Repertuar:
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento F-dur KV 138
Sándor Veress – Hommage à Paul Klee
Witold Lutosławski – Uwertura smyczkowa
Béla Bartók – Muzyka na smyczki, perkusję i czelestę, Sz. 106
Andreas OTTENSAMER – zdobył uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków dzięki swojej wyrazistej muzykalności i wszechstronności jako klarnecista, dyrektor artystyczny i dyrygent.
W sezonie 2025-26 Ottensamer zadebiutuje operowo w Houston Grand Opera w produkcji Hansel and Gretel Engelbert Humperdinck. Na scenie symfonicznej zadebiutuje z Oxford Philharmonic, a także powróci do współpracy z Orchestre National de Mulhouse, Tonkünstler Orchestra, Symphonieorchester Braunschweig, Sinfoniettą Cracovią, Istanbul State Symphony oraz Filarmonica Banatul Timisoara. Wśród ostatnich najważniejszych wydarzeń na uwagę zasługują debiuty z Mozarteumorchester Salzburg podczas Mozartwoche, a także z Grazer Philharmoniker, Basel Sinfonieorchester, Musikkollegium Winterthur, Iceland Symphony Orchestra oraz Naples Philharmonic.
W 2021 roku Ottensamer otrzymał Nagrodę Neeme Järvi (I miejsce) przyznawaną przez Gstaad Festival Conducting Academy. Od tego czasu współpracował z maestro Riccardo Mutim w jego Italian Opera Academy, asystował Sir Simonowi Rattle’owi przy pracy z BR Sinfonieorchester, François-Xavierowi Rothowi z London Symphony Orchestra oraz Christianowi Thielemannowi przy produkcji Lohengrina Richarda Wagnera w Operze Wiedeńskiej.
Jako kameralista współpracuje artystycznie z takimi muzykami jak: Yuja Wang, Seong-Jin Cho, Lisa Batiashvili, Patricia Kopatchinskaja, Philippe Jaroussky, Gautier Capuçon i Sol Gabetta. Regularnie występuje na festiwalach takich jak: Salzburger Festspiele, Gstaad Menuhin Festival, Rheingau Musik Festival oraz Festival de Pâques d’Aix-en-Provence.
Ottensamer jest dyrektorem artystycznym Bürgenstock Festival.
KSIĄŻEK PIANO DUO - zespół założony w 2012 r. przez Agnieszkę Zahaczewską-Książek i Krzysztofa Książka. Muzycy rozpoczęli współpracę pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie, później pracowali także pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i prof. Arie Vardiego. Koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 r. zdobyli II nagrodę i nagrodę specjalną na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku oraz tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. S. Szӧrenyi w Bukareszcie. W 2020 r. artyści otrzymali stypendium „Młoda Polska”. Są zwycięzcami II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii zespoły kameralne.
Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
fot. Wojciech Grzędziński
Agnieszka ZAHACZEWSKA-KSIĄŻEK - naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. Była uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Sączu, którą ukończyła z wyróżnieniem. Uczyła się u Danuty Jarząbek, a następnie, od 2007 roku u prof. Stefana Wojtasa. W 2015 roku ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa. W latach 2015–2017 odbywała studia podyplomowe w klasie prof. Wojciecha Świtały w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jest doktorantką w katowickiej uczelni w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej.
W czasie studiów w Krakowie kształciła swe umiejętności kameralne pod kierunkiem prof. Kai Danczowskiej, dr Justyny Danczowskiej oraz dr hab. Sławomira Cierpika. W 2015 roku jako członkini kwintetu fortepianowego zdobyła III nagrodę na Ogólnopolskim Turnieju Kameralnym w Bydgoszczy.
Od roku 2018 występuje w trio fortepianowym (Trio Legend, które tworzy wraz z Krzysztofem Kataną i Moniką Krasicką). Zespół otrzymał II nagrodę na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2018) oraz I nagrodę na XXVI Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2019). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Guarneri Trio Prague w Wengen (Szwajcaria) oraz Schlitzu (Niemcy). Trio pracowało także pod kierunkiem takich profesorów, jak: Chia Chou, Ulrich Koella, Ida Bieler, Maria Szwajger-Kułakowska, Wiesław Kwaśny. W 2019 roku trio rozpoczęło studia w klasie prof. Stephana Goernera w Kunstuniversität w Grazu.
Artystka od lat tworzy także duet fortepianowy z Krzysztofem Książkiem. Współpracę zaczynali pod okiem dr hab. Sławomira Cierpika w Akademii Muzycznej w Krakowie, następnie pracowali pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i Arie Vardiego. Wspólnie koncertowali w wielu miejscach w Polsce i za granicą (Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, RPA). W 2019 roku duet zdobył II nagrodę i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie dzieł Schuberta na XXI Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. F. Schuberta w Jeseniku oraz tytuł finalisty oraz nagrodę specjalną przyznaną przez Jury Młodych na III Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych im. Suzany Szӧrenyi w Bukareszcie. Duet reprezentowany jest przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.
Agnieszka Zahaczewska-Książek jest również laureatką młodzieżowych konkursów pianistycznych, m.in.: Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego im. Władysława Kędry w Łodzi, Międzynarodowego Konkursu im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach, Ogólnopolskiego „Chopinowskie Interpretacje Młodych” w Koninie-Żychlinie. Wystąpiła z recitalami w ramach organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina koncertów w Muzeum Chopina w Warszawie oraz Żelazowej Woli.
Wielokrotnie brała udział w kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem takich profesorów, jak: Tamas Ungar, Katarzyna Popowa-Zydroń, Józef Stompel, Andrzej Tatarski, Jerzy Sterczyński, Zbigniew Raubo i in.
Była stypendystką Burmistrza Krynicy-Zdroju, fundacji stypendialnej Almanachu Muszyny, Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie i Katowicach oraz programu stypendialnego „Młoda Polska”.
Pianistka pracuje również jako akompaniator w katedrze skrzypiec i altówki w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Krzysztof KSIĄŻEK - jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia. Półfinalista i laureat dwóch nagród pozaregulaminowych w XVII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015) oraz laureat III nagrody i nagrody specjalnej I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych (2018) za najlepsze wykonanie mazurków
Triumfator i medalista najważniejszych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.: LVIV International Chopin Piano Competition – I miejsce, Grand Prix oraz nagroda specjalna (2010); II American Paderewski Piano Competition – II nagroda, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Paderewskiego (Los Angeles, USA 2013); IX Międzynarodowy Konkurs im. I.J. Paderewskiego – nagroda specjalna dla najlepszego polskiego uczestnika, (Bydgoszcz 2013); Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – I nagroda oraz nagroda specjalna (Warszawa 2013); Concours International de Piano de l'Orchestre Philharmonique du Maroc – III nagroda (Rabat i Casablanca, Maroko 2016); IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Halina Czerny-Stefańska in Memoriam – I nagroda (Poznań 2017).
Artysta występował na licznych festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. na: Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu „Chopin i Jego Europa”, Festival Chopin à Paris, New Year Music Festival w Gstaad, Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Koncertował w Japonii, Chinach, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, RPA, USA, Polsce, na Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. 17 marca 2018 roku – w rocznicę prawykonania przez Chopina jego Koncertu f-moll – wystąpił jako solista z towarzyszeniem Collegium 1704 roku pod batutą Václava Luksa podczas koncertu „Warszawski Fortepian Chopina”, grając ma instrumencie będącym pierwszą prezentacją kopii instrumentu marki Buchholtz.
W kręgu zainteresowań Krzysztofa Książka znajduje się również kameralistyka, której uczył się pod kierunkiem Kai Danczowskiej, Justyny Danczowskiej, Sławomira Cierpika, Marii Szwajger-Kułakowskiej. W ramach Książek Piano Duo występuje ze swoją żoną Agnieszką Zahaczewską-Książek, a do ich ostatnich sukcesów należy zwycięstwo w kategorii zespoły kameralne w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki (2021). Krzysztof Książek koncertuje także w duecie ze śpiewaczką i kompozytorką Agatą Zubel.
Do tej pory ukazały się dwie płyty artysty z nagraniami utworów Fryderyka Chopina wydawnictwa DUX, a w serii The Real Chopin Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina premierowe nagranie na kopii warszawskiego fortepianu Fryderyka Chopina – Buchholtza z ok. 1825 – utworów Chopina i Kurpińskiego. Płyta Apparition z pieśniami kompozytorów z XX w. nagrana z Agatą Zubel nagrodzona została FRYDERYKIEM 2020 w kategorii Album Roku Recital Solowy (wydawnictwo CD Accord). W grudniu 2020 roku ukazała się debiutancka płyta Krzysztofa Książka i Agnieszki Zahaczewskiej-Książek z nagraniami Suit na dwa fortepiany Antona Areńskiego i Sergiusza Rachmaninowa.
Krzysztof Książek jest absolwentem Akademii Muzycznych w Krakowie i Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Obecnie, w ramach studiów podyplomowych kształci się w klasie Arie Vardiego, studiuje w Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover.
Jest stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Pro Musica Bona, programu stypendialnego „Młoda Polska”. W latach 2005–2011 był objęty programem Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W marcu 2014 roku otrzymał Stypendium Krystiana Zimermana.
SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stała menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka. Od września 2025 prowadzenie orkiestry objął Rafał Kokot - muzyk, multiinstrumentalista, menadżer, dyrektor Baltic Opera Festival, a także organizator wydarzeń kulturalnych w kraju i za granicą.
fot. Karpati Zarewicz