
Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Sławomir Chrzanowski – dyrygent
Katarzyna Guran – sopran
Tomasz Świerczek – tenor
Repertuar:
Walce, arie i duety z operetek Lehára, Straussa i Zellera
Plenerowy Koncert Rodzinny w wykonaniu znakomitych solistów: Katarzyna Guran – sopran i Tomasz Świerczek – tenor z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Sławomira Chrzanowskiego to wydarzenie realizowane w ramach projektu Stowarzyszenia Artystycznego Horizon pn. Małopolska Rodzina – cykl wydarzeń edukacyjnych, artystycznych i kreatywnych.
Podczas koncertu usłyszeć będzie można słynne walce, arie i duety z operetek Lehara, Straussa i Zellera.
Wydarzenie dedykowane jest najszerszej grupie odbiorców – Rodzinie: dzieciom, dorosłym i seniorom, a także osobom z niepełnosprawnościami.
Zapraszamy serdecznie! Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. W ramach konkursu „Czas dla rodziny – integracja międzypokoleniowa”.
Sławomir CHRZANOWSKI – studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach teorię muzyki (dyplom 1986) oraz dyrygenturę symfoniczną w klasie Karola Stryi (dyplom 1989). Z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku dokonał kilku prawykonań utworów współczesnych. W 1987 wziął udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u Kurta Sanderlinga), gdzie prowadził koncert finałowy, w 1991 w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento. W latach 1985–1990 prowadził orkiestry – kameralną i symfoniczną – Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach, z którymi wystąpił na Festiwalu Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu, festiwalu Musica Senza Frontiere w Bolonii i koncercie w Berlinie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej. Z orkiestrą Filharmonii dał ponad 2500 koncertów w kraju i za granicą (Rosja, Niemcy, Czechy, Austria, Słowacja, Japonia), brał udział w festiwalach, m.in.: Gaude Mater w Częstochowie, Viva Il Canto w Cieszynie, im. K. Jamroz w Busku-Zdroju, Trnawska Wiosna Muzyczna, Pro Baltica w Toruniu, im. J. Kiepury w Krynicy.
W latach 1991–1995 był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, orkiestrami filharmonii w Ostrawie, Ołomuńcu i Karlowych Warach, zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Łodzi, Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 przygotował premierę Wesołej wdówki F. Lehára w Warszawie. Wielokrotnie prowadził koncerty z udziałem Wiesława Ochmana, dyrygował Nieszporami ludźmierskimi, koncertami Trzech Polskich Tenorów.
Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził wykłady z historii muzyki polskiej i zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University w Chicago, Mary Washington College we Fredericksburgu). Jest honorowym dyrygentem Mary Washington College Symphony Orchestra. W 2002 wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku – z koncertem muzyki polskiej oraz w Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów, inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra; od 2004 współpracuje z orkiestrą Chicago Philharmonic. W 2005 zadebiutował w Chinach, z Wuhan Symphony Orchestra.
Dokonał wielu prawykonań, m.in. utworów B. Schaeffera, R. Twardowskiego, J.K. Pawluśkiewicza, G. Zamphira, kilkunastu nagrań płytowych, rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.
Laureat Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza.
fot.Andrzej Drożdżal
Katarzyna GURAN – absolwentka OSM II st. w Przemyślu w klasie skrzypiec, a także PSM II st. w klasie śpiewu dr Olgi Popowicz. W 2013 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na wydziale wokalno – aktorskim w klasie śpiewu wykł. Ewy Wolak.
Swój warsztat wokalny doskonali na licznych kursach pod kierunkiem znakomitych profesorów takich jak: Jerzy Artysz, Igor Kuszpler, Christian Elssner, Ingrid Kremling, Nil Semmer czy Dariusz Grabowski.
Artystka koncertowała z Orkiestrami Filharmonii Rzeszowskiej, Krakowskiej, Wrocławskiej i Lubelskiej, Zakopiańską Orkiestrą Klimatyczną, Orkiestrą Św. Maurycego, Capellą Thoruniensis oraz Przemyską Orkiestrą Kameralną. Brała udział w Festiwalu Wratislavia Cantas, II i III Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, Festiwalu Misteria Paschalia w Jaśle, Festiwalu Przemyska Jesień Muzyczna i Salezjańskie Lato Muzyczne, Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie oraz Muzyka w Starym Krakowie. W 2010 r. zadebiutowała w koncertowym wykonaniu Parsifala Richarda Wagnera, pod batutą Gabriela Chmury jako jedna z Kobiet Kwiatów. W 2012 r. wystąpiła w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta w roli Papageny wystawianym w Operze Krakowskiej. W roku 2022 wykonała partię tytułową w operze Adina oraz partię Cefisy w operze Hermiona Gioacchino Rossiniego podczas międzynarodowych festiwali Royal Opera Festival oraz Rossini in Wildbad.
W 2012 r. nagrała płytę z utworami skomponowanymi przez młodych kompozytorów krakowskich: Michała Paparę, Jakuba Polaczyka i Michała Gronowicza przy współpracy z prof. dr. Ramintą Lampsatis. Od 2014 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym „IWIA”, gdzie występuje w spektaklach i rewiach operetkowych. Wokalistka poetycko-muzycznego projektu Nocą umówieni.
fot. Sylwia Sygnator
Tomasz ŚWIERCZEK - absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Ukończył również klasę skrzypiec w PSM I stopnia. Uczestniczył w kursach mistrzowskich, prowadzonych przez Piotra Beczałę, Ryszarda Karczykowskiego, Piotra Kusiewicza, Zdzisława Madeja, Iwonę Sobotkę, Mariusza Kwietnia oraz Rannveig Bragę.
W 2016 zadebiutował jako Damazy w Strasznym dworze S. Moniuszki na scenie Opery Krakowskiej, na deskach której w roku 2017 kreował rolę Don Curzia w Weselu Figara W.A. Mozarta. W latach 2016–2020 był związany z Chórem Polskiego Radia, obecnie występuje z Chórem Filharmonii Krakowskiej. Współpracuje również z Capellą Cracoviensis oraz Teatrem Muzycznym Arte Creatura, z którym w roku 2018 wystąpił w operetce Hrabina Marica I. Kálmána jako baron Koloman Zsupán.
W 2019 roku zagrał rolę Boniego w Księżniczce czardasza I. Kálmána, Raula de St. Brioche w Wesołej wdówce F. Lehára oraz Remendada w operze Carmen G. Bizeta, a w 2020 roku wcielił się w rolę księcia Urbino w operetce Noc w Wenecji J. Straussa. Brał udział w festiwalach: Przemyska Jesień Muzyczna, Royal Opera Festival w Krakowie oraz Leszczyński Festiwal Muzyczny im. Romana Maciejewskiego.
fot. archiwum artysty