Wykonawcy:
ANTARJA QUARTET:
Barbara Mglej – I skrzypce
Maria Nowak – II skrzypce
Magdalena Chmielowiec-Kozioł – altówka
Martyna Sołtys – wiolonczela
Repertuar:
Alexander Borodin – II Kwartet smyczkowy
Dana Wilson – Hungarian Folk Songs
Astor Piazzolla – Adios Nonino
Roberto di Marino – Tango Trentino
Koncert odbędzie się w ogrodzie Konsulatu Austrii przy ul. Krupniczej 42.
Bilety dostępne będą również w dniu koncertu od godz. 18.00 na stoisku kasowym w miejscu koncertu.
Miejsca są nienumerowane.
W razie niepogody koncert zostanie przeniesiony do budynku Filharmonii i rozpocznie się z półgodzinnym opóźnieniem.
ANTARJA QUARTET
Założony w 2009 roku w Krakowie, Antarja Quartet przez 15 lat swojej działalności zagrał ponad 100 koncertów, na których w większości promował polską muzykę kameralną na międzynarodowych festiwalach m.in. w Austrii, Niemczech, Włoszech, Serbii, Słowenii, Macedonii, Iranie, Holandii, Francji oraz Danii. Budując repertuar artystki oprócz klasycznych pozycji kameralnych śmiało sięgają po utwory muzyki najnowszej. Wielokrotnie wykonywały kompozycje premierowe zarówno polskich jak i zagranicznych kompozytorów.
Do 2013 roku zespół kształcił się pod kierunkiem Kwartetu DAFO. W 2017 roku kwartet ukończył kameralistyczne studia podyplomowe na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Johannesa Meissla oraz mgr Vidy Vujić.
Po zdobyciu w 2016 roku I Nagrody podczas III Turnieju Kameralnego w Bydgoszczy zespół nagrał swój debiutancki krążek z kwartetami smyczkowymi Felixa Mendelssohna i Krzysztofa Pendereckiego. Kolejna płyta ukazała się w 2017 roku jako zapis koncertu z festiwalu 40. Days of Macedonian Music, a następnie w 2020 roku została wydana płyta z rejestracją live koncertu podczas festiwalu 7 nurtów + 7 Premier = 70 lat Związku Kompozytorów Polskich z muzyką polską skolektywizowaną pod hasłem “Redukcja”.
Najnowsza płyta zespołu ukazała się w 2023 roku i zawiera kwartety smyczkowe małżeństwa kompozytorów: Grażyny i Andrzeja Krzanowskich. Album nosi tytuł KRZANOWSCY i zawiera światowe prawykonania. W 2021 roku zespół otrzymał I nagrodę na VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ODIN.
Zespół uczestniczył w kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in przez członków Belcea Quartet, Shanghai Quartet, Apollon Musagete Quartett, Melos Quartet oraz QuatuorDiotima. W 2013 roku kwartet pracował również pod kierunkiem Krzysztofa Pendereckiego, wykonując jego III Kwartet smyczkowy. Kwartet otrzymywał trzykrotnie wsparcie Instytutu Adama Mickiewicza w programie „Kultura Polska na Świecie”, a w 2021 roku został nagrodzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stypendium „Młoda Polska”.
Zespół został wybrany i bierze udział w 3-letnim programie MERITA, przeznaczonym dla najwybitniejszych europejskich kwartetów smyczkowych.
Partner koncertu: