Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
26 08-2023
godz. 12:00
Miejsce Ogród Botaniczny - Palmiarnia
Rodzaj koncertu Koncerty Kameralne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 40 zł ulgowy: 30 zł
Przewijaj wydarzenia
PHILHARMONIC MUSIC SUMMER
26-08-2023 godz. 12:00 Ogród Botaniczny - Palmiarnia
CENA BILETÓW: normalny: 40 zł ulgowy: 30 zł

Wykonawcy:

MIEJSCA NIENUMEROWANE


Mili Morena (Kuba) – wokal

Tadeusz Leśniak – fortepian

Sławomir Berny  – perkusja


Kwartet smyczkowy ARCHI:

Anna Hara-Pióro - skrzypce
Bogusława Ziegelheim – skrzypce

Błażej Michna – altówka

Agata Sanchez Martos – wiolonczela



Repertuar:

Utwory z repertuaru Buena Vista Social Club:
Chan Chan, El Cuarto de Tula, Para alegrar corazones, Enamorada, Blue Salsa, Guantanamera



Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert z muzyką latin-jazz. Kwartet smyczkowy ARCHI wraz z artystami: Mili Moreną, Tadeuszem Leśniakiem oraz Tomasem Celis Sanchezem zaprezentują najlepsze połączenie tradycyjnej muzyki latynoamerykańskiej z pełnym energii jazzem. Usłyszymy miękki, sensualny wokal (oryginalny kubański) w połączeniu z klasycznym brzmieniem kwartetu smyczkowego oraz jazzowym fortepianem i rytmem latino w warstwie perkusji . Autorem wszystkich aranżacji na ten oryginalny skład jest Tadeusz Leśniak.



Mili MORENA – wokalistka i tancerka. Urodziła się i wychowała w Hawanie na Kubie, gdzie dorastała w muzycznej atmosferze salsy, bolera, cha-chy i cumbii. Jej wokalne i taneczne wykształcenie pozwoliło na współpracę z wieloma zespołami muzycznymi w Hawanie oraz bycie artystką zespołu tanecznego Tiempo.

Podczas swojej pierwszej trasy koncertowej wystąpiła w Madrycie w show Cuba Salsa wraz z uznaną na całym świecie wokalistką Omarą Portuondo rozpoznawalną z projektu Buena Vista Social Club i wybitną wokalistką, królową latynoskich rytmów Jacquelin Castellanos.

W 2002 roku artystka założyła zespół muzyki latynoskiej Mili Morena y Su Clave, który brał udział w wielu festiwalach salsy.

Jej repertuar obejmuje różne rodzaje muzyki, począwszy od latynoskich rytmów, jak: salsa, merengue, cumbia, cha-cha i mambo po jazzowe covery. Obecnie Mili Morena mieszka w Polsce, gdzie rozwija swoją muzyczną i taneczną karierę.

Koncertowała w takich krajach jak: Hiszpania, Wielki Kajman, Gwadelupa, Jamajka, Meksyk, Niemcy, Węgry, Słowacja, Polska.
fot. Andrzej Pilichowski i Anita Andrzejewska


Tadeusz LEŚNIAK
- pianista, aranżer, kompozytor, producent muzyczny. Od 1978 roku stale współpracuje z czołowym polskim wokalistą jazzowym Markiem Bałatą. W 1982 roku otrzymał wyróżnienie na festiwalu Jazz Juniors z Grupą Marka B. W 1988 roku zdobył I nagrodę również na Jazz Juniors z triem New Market oraz nagrodę indywidualną Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Od 1983 roku związany z zespołem Wały Jagiellońskie, gdzie grał na instrumentach klawiszowych, aranżował i komponował. Jest autorem wielu piosenek, m.in. przeboju Monika dziewczyna ratownika.

Współpracował z większością gwiazd polskiej estrady muzyki rozrywkowej i jazzu – m.in. z Andrzejem Zauchą, Zbigniewem Wodeckim, Krystyną Prońko, Markiem Bałatą, Grażyną Łobaszewską, Ryszardem Styłą (Spectrum Session), Marylą Rodowicz, Majką Jeżowską, Elżbietą Adamiak (album Do Wenecji stąd dalej co dzień), Mr. Bober’s Friends, Skaldami, Maanam, kabaretem Marcina Dańca, José Torres y Salsa Tropical. Założyciel i lider zespołu latin-jazzowego Fortet. Jest aranżerem i jednym z wykonawców jazzowej wersji Mszy Kreolskiej autorstwa Ariela Ramíreza. W 2004 roku zaaranżował i nagrał pieśni wielkopostne Rozmyślajmy dziś (wyd. przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel). Współtworzył Nieszpory na śmierć kapłana (2006) oraz koncerty piosenek Czesława Niemena wykonywane przez Marka Bałatę. W 2008 roku zaaranżował Mszę C-dur Josepha Haydna na 400-lecie Zakonu Bonifratrów. Nagrał ponad 30 płyt z różnymi wykonawcami. Obecnie występuje w zespołach: Fortet, Wały Jagiellońskie, Sqad Of Thad i z salsowym Milagros y Su Gruppo.


Sławomir BERNY – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji Jana Pilcha. Współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia i Filharmonią Krakowską. Był członkiem Krakowskiej Grupy Perkusyjnej, z którą koncertował w kraju i za granicą, występował na wielu festiwalach muzyki współczesnej, jak m.in. Warszawska Jesień, Poznańska Wiosna. Laureat drugiej nagrody na konkursie Jazz Juniors, wraz z zespołem Over Time w 1990 roku. Był członkiem zespołu Marka Grechuty (1990-2000), Grzegorza Turnaua (1993-2010) i Piwnicy pod Baranami (1994-2006).

Współpracował z większością teatrów krakowskich: Teatrem Starym, Teatrem Bagatela, Teatrem KTO, Teatrem Ludowym oraz Teatrem Stu, grając w wielu spektaklach i nagraniach muzyki do spektakli teatralnych. Jest członkiem Orkiestry Adama Sztaby i Tomka Szymusia z którą występował m.in. na festiwalach w Opolu, Sopocie i Top trendy oraz w programach telewizyjnych, m.in. Taniec z Gwiazdami, Fabryka Gwiazd. Z orkiestrą Adama Sztaby zagrał m.in. ze Stingiem, Michaelem Boltonem, Caro Emerald, Demisem Roussosem, Karelem Gottem i większością polskich gwiazd sceny rozrywkowej: Edytą Górniak, Piotrem Cugowskim, Ireną Santor, Edytą Bartosiewicz, Zbigniewem Wodeckim i wieloma innymi.

Jest członkiem zespołu Pawła Tomaszewskiego. Od dziesięciu lat współpracuje z zespołem Kroke, z którym koncertował wraz z Tomaszem Stańko, Nigelem Kennedym i Anną Marią Jopek. Od 1992 roku pracuje z Janem Kantym Pawluśkiewiczem (Nieszpory Ludźmierskie, Consensus). Współpracował z Januszem Muniakiem, Jarkiem Śmietaną, Caren Edwards, Nigelem Kennedym , Wojciechem Karolakiem, Jerry Goodmanem. Brał udział w nagraniach i koncertach Zbigniewa Preisnera m.in. z Lisą Gerard. Koncertuje również z Piotrem Domagałą i Adamem Kawończykiem oraz zespołami Marka Stryszowskiego — Little Egoist i Electric Shepherd. Brał udział w nagraniach muzyki do wielu filmów, jak m.in. Duże zwierzę, Eucaliptus, Kochaj i tańcz, Pręgi. Wziął udział w nagraniach ok. 200 płyt i setek programów telewizyjnych.



Kwartet smyczkowy ARCHI tworzą instrumentaliści związani z Filharmonią Krakowską, posiadający bogate doświadczenie estradowe. Obok klasyki wykonują repertuar operowy, operetkowy, musicalowy, filmowy, a także z pogranicza jazzu.

Na początku swojej działalności, w latach 2011-2013, zespół stworzył autorski projekt stanowiący fuzję różnych gatunków muzycznych oraz dziedzin sztuki. Projekt ten, łączący tradycyjne brzmienia kwartetu smyczkowego z tańcem, śpiewem oraz dźwiękiem jazzowych instrumentów perkusyjnych, został zaprezentowany krakowskiej publiczności trzema cyklami koncertów odbywającymi się w Filharmonii Krakowskiej: Klasyka i Flamenco z udziałem krakowskiego zespołu Aire Andaluz, perkusisty Ryszarda Haby oraz gitarzysty Adama Zalasa; American Dream we współpracy z sopranistką Joanną Trafas i tancerką baletową Katarzyną Pamułą oraz Klasyka a’la Salsa wraz z kubańskimi artystami Mili Moreną (taniec i śpiew), Alexisem Vinentem (taniec) oraz grupą jazzową Tadeusza Leśniaka Fortet.

Obecnie zespół występuje przede wszystkim na scenach Małopolski i dokonuje wielu nagrań, w tym również w formie live streamingu. Współpracuje ze znanymi krakowskimi artystami: Andrzejem Zawiszą, Joanną Kowalską-Pawlikowską, Joanną Trafas, Emilią Bernacką, Magdaleną Di Blasi, Ksenią i Rafałem Tomkiewiczami.

Kwartet smyczkowy ARCHI brał udział w licznych festiwalach, m.in.: XI Festiwalu Kultury Japońskiej na Zamku w Krasiczynie (sierpień 2012), gdzie występował wraz z tancerką Akiko Biedroń oraz pianistką Atsuko Ogawą; Festiwalu Cracovia Sacra 2022 w Bazylice Ojców Paulinów na Skałce, na którym prócz utworów Józefa Haydna prawykonał Stabat Mater Ireneusza Wybraniaka; Podlasie Jazz Festiwal w Białej Podlaskiej (sierpień 2022), podczas którego wraz z Markiem Bałatą i zespołem jazzowym wykonał aranżacje utworów Czesława Niemena .

W listopadzie 2021 roku kwartet uczestniczył w przygotowaniu projektu multimedialnego Sonaris inspirowanego tekstami Stanisława Lema - autorstwa Marka "Smoka" Rajssa.

Członkowie zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną w krakowskich szkołach muzycznych.
Fot. Jacek Wrzesiński




INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

- bilet zakupiony na koncert w Palmiarni uprawnia do zwiedzania Ogrodu Botanicznego w tym samym dniu
- ze względu na miejsce organizacji koncertu widoczność w ostatnich rzędach widowni może być ograniczona
- średnia temperatura w Palmiarni to 24–26 stopni Celsjusza (w zależności od temperatury panującej na zewnątrz), wilgotność 50%
- prosimy o zabranie ze sobą butelki z wodą.