Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
29 07-2023
godz. 12:00
Miejsce Ogród Botaniczny - Palmiarnia
Rodzaj koncertu Koncerty Kameralne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 40 zł ulgowy: 30 zł
Przewijaj wydarzenia
PHILHARMONIC MUSIC SUMMER
29-07-2023 godz. 12:00 Ogród Botaniczny - Palmiarnia
CENA BILETÓW: normalny: 40 zł ulgowy: 30 zł

Wykonawcy:

Beata Kraska-Kosiara – sopran

Nadia Mazur – taniec flamenco

Jesus Fajardo – śpiew flamenco

Jakub Niedoborek - gitara



Repertuar:

MIEJSCA NIENUMEROWANE


Noce w ogrodach Hiszpanii

Agustín Lara – Granada


Federico García Lorca:
 – Sevillanas del siglo XVIII
- Nana de Sevilla

- El cafe de Chinitas

- La Tarrara


Izaac Albeniz – Asturias

Fernando Obradors – El Vito

Leo Caerts – Viva España


Flamenco:
- Solea por bulerias

- Farruca de Lucia 

- Alegrias flamenco

- Guajiras




Zapraszamy Państwa na wyjątkowy koncert flamenco, w którym moc muzyki połączona zostanie z pasją tańca flamenco. Tańce flamenco to nie tylko zestawienie ruchów i muzyki, to również emanacja siły i namiętności, które pozostawiają w widzu niezatarte wrażenie.

Tytuł koncertu – Noce w ogrodach Hiszpanii – został zaczerpnięty z kompozycji Manuela de Falli – cyklu obrazów muzycznych odmalowujących idylliczną Hiszpanię, a przede wszystkim – Andaluzję. Artyści zainspirowani południowymi krajobrazami i ich wielowymiarowym kalejdoskopem dźwiękowym postanowili połączyć hiszpańskie pieśni przełomu XIX i XX wieku oraz tradycyjne kompozycje hiszpańskie z autentyczną sztuką andaluzyjskich cyganów, czyli tańcem i muzyką flamenco.

Spotkanie dwóch światów – klasycznie wykształconych śpiewaków i instrumentalistów oraz tańca i muzyki flamenco to pomysł zrodzony z artystycznych doświadczeń Nadii Mazur i Beaty Kraski–Kosiary.


Fot. Mateusz Ciągło







Beata KRASKA–KOSIARA – sopran, absolwentka Akademii Muzycznej wydziału Wokalno – Aktorskiego w Krakowie, w klasie śpiewu prof. Marka Rzepki oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu Magdaleny Krzyńskiej. Ponadto, ukończyła wydział Pedagogiczno – Artystyczny o kierunku: Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydział Wokalny Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie oraz I stopnień Niepaństwowej Szkoły Muzycznej w Sokołowie Małopolskim w klasie Fortepianu.
Solistka Teatru Muzycznego „Arte Creatura. W latach 2018 – 2022 solistka Teatru Muzycznego „Olimpia” w Rzeszowie oraz Polskiego Teatru Muzycznego „Scena Retro” w Warszawie. Współpracuje z Polską Orkiestrą Muzyki Filmowej, zespołem „Cracow Singers”, Chórem Polskiego Radia oraz Podkarpackim Kwartetem Fortepianowym „Team for voices”. Od sezonu artystycznego 2021/2022 artystka chóru Filharmonii Krakowskiej.
W swym repertuarze posiada arie operowe, operetkowe, musicalowe, różnorodne pieśni, utwory okresu międzywojennego, muzykę filmową oraz muzykę sakralną.
Solowe partie zaśpiewała w operach: Xerxes (G. F. Haendel, w roli Atalanty, reż. W. Nurkowski, dyr. R. J. Delekta), Straszny dwór (St. Moniuszko, w roli Marty, reż. L. Adamik, dyr. R. J. Delekta, Opera Krakowska), Dydona i Eneasz (H. Purcell, w roli II Wiedźmy, reż. B. Buława), Eugeniusz Oniegin (P. Czajkowski, w roli Łariny podczas 8. Międzynarodowego Operowego Forum Młodych, rez. J. Stokalska, dyr. P. Wajrak, Opera Nova w Bydgoszczy), operetkach: Zaręczyny przy latarniach (J. Offenbach, rola Lizy, reż. F. Widera, Filharmonia Podkarpacka). W Teatrze „Arte Creatura” debiutowała rolą Hrabiny w operetce Wiedeńska krew J. Straussa (reż. D. Wiktorowicz)
Bierze udział w symfonicznym projekcie Magia kina: polskie piosenki czarno - białego ekranu, wystawianym w Filharmoniach w Polsce. Występowała w spektaklach muzycznych: Bodo Café (reż. M. Gnatkowska, scen. W. Pelka), Kino Paradiso, (reż. M. Gnatkowska, scen. W. Pelka), Włoskie namiętności (reż. J. Zawada, scen. E. Korczyńska), Papa się żeni (scen. i reż. T. Dajewski). Jej autorskie koncerty, które zostały zaprezentowane na różnych scenach w Polsce to: Muzyczny kalejdoskop, Muzyką poprzez czas i pamięć, Na Urodzinach u Pana Moniuszki, Noce w ogrodach Hiszpanii.
Występowała solistycznie min. w Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Podkarpackiej, Filharmonii w Lublinie, Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze, Operze Nova, Operze Krakowskiej, w Zamku Królewskim w Warszawie, Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. J. Kiepury, w Piwnicy pod Baranami, Kieleckim Centrum Kultury, Instytucie Sztuk Muzycznych w Rzeszowie, Regionalnym Centrum Pogranicza Kultur w Krośnie, Zespole Parkowo – Pałacowym w Ostromecku.
Swe umiejętności doskonaliła podczas wielu Mistrzowskich Kursów wokalnych, uczestnicząc min. w Master Class Mariusza Kwietnia, Heleny Łazarskiej, Ewy Podleś, Ewy Iżykowskiej, Stefanii Toczyskiej, Carlosa Cebro; warsztatach aktorskich z Waldemarem Obłozą, Ivo Bochwat i warsztatach lektorskich z Maciejem Jabłońskim.

Nadia MAZUR – profesjonalna choreografka, tancerka i instruktorka tańca flamenco. Absolwentka hiszpańskiej Fundación Cristina Heeren w Sewilli ponadto kierunku Choreografia i Teoria Tańca na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Aktywnie angażuje się w promocję sztuki flamenco w Polsce. W 2012 roku założyła Teatr Tańca FlamencoArte, z którym zrealizowała liczne spektakle przy współpracy z polskimi i hiszpańskimi artystami. Od 2013 roku prowadzi cykl koncertów flamenco Tablao Flamenco, który gromadzi artystów i miłośników tej sztuki. Od 2018 roku współpracuje z najstarszą szkołą flamenco w Warszawie Studio Flamenco.
Współpracowała między innymi z Operą Wrocławską przygotowując duży zespół tancerzy do wykonania Zarzuela Show na motywach opery Carmen G. Bizeta. Opracowała choreografie i ruch sceniczny do spektakli takich jak Zorro (Teatr Komedia w Warszawie), Bodo Café (2016) i Kino Paradiso (2017).
Kształciła w zakresie flamenco również tancerzy tańca towarzyskiego, m.in. mistrzowską parę Kingę Jurecką i Marka Fiksę a także tancerzy powszechnie znanych szerokiej publiczności – Stefano Terrazzino czy Lenę Klimentovą. Jako gość specjalny występowała w telewizji (m.in Taniec z gwiazdami, Top Model, Pytanie na Śniadanie i inne programy TV).

Jesus FAJARDO – śpiewak flamenco z Grenady, pochodzący z rodziny o silnych tradycjach artystycznych. Zaczął śpiewać już w wieku ośmiu lat zainspirowany przez swojego brata, Rafaela Fajardo.
Akompaniował licznym artystom zarówno w rodzinnej Grenadzie, jak i w słynnych madryckich tablao (np. Casa Patas, Corral de la Morería). Jesús oprócz akompaniowania tancerzom, przede wszystkim rozwija swoją solową karierę, której zwieńczeniem było wydanie płyty Alma y Corazón w 2012 roku.
Od 2017 roku mieszka w Japonii, gdzie rozwija swój kunszt i współpracuje z licznymi szkołami i artystami tamtejszej sceny flamenco.

Jakub NIEDOBOREK – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie gitary A. Gruszki. W roku 2020 Rada Wydziału Wokalno- Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Katowicach nadała mu stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.
Laureat wielu konkursów muzycznych, m.in. w Tychach, Warszawie, Przemyślu i Lublinie. Występował z orkiestrami Filharmonii Śląskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej oraz Camerata Impuls, barokową orkiestrą Senza Battuta, Orkiestrą Śląskich Kameralistów i warszawską orkiestrą kameralną Impressione.
Współtworzy zespoły: Por Fiesta, ProFlamenco Trio (flamenco), Kayah & Transoriental Orchestra (world music), Kwintet Tanguillo (tango argentyńskie), Aires De Los Andes (muzyka latynoamerykańska), Fuente (muzyka orientalna), El Duende (muzyka współczesna), Dżango Bango, Shukar gila, Purano Ćon (muzyka romska), Aksak Quartet (muzyka grecka), Marek Andrzejewski Akustycznie (poezja śpiewana).
Współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, m.in.: Jadwigą Rappé, Kayah, Krzesimirem Dębskim, Joszko Brodą, Borysem Somerschafem, Marią Natanson, Markiem Andrzejewskim, Markiem Ravskim. Prowadzi kursy gry w stylu flamenco w całej Polsce (Warszawa, Katowice, Kraków, Krzyżowa, Jedlina-Zdrój). Jest jednym z nielicznych gitarzystów wykonujących podczas recitali zarówno muzykę klasyczną, jak i flamenco. Koncertuje w kraju i za granicą (Australia, Austria, Belgia, Czechy, Francja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Litwa, Niemcy, Norwegia, Słowacja, Ukraina, USA). 
Nagrywa dla polskiego radia i telewizji. Jego dokonania artystyczne zostały zarejestrowane na licznych nośnikach elektronicznych CD.
Od 1997 roku zatrudniony w Zakładzie Pedagogiki Instrumentalnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Współpracuje także z Akademią Muzyczną im. K. Pendereckiego w Krakowie.


INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
- bilet zakupiony na koncert w Palmiarni uprawnia do zwiedzania Ogrodu Botanicznego w tym samym dniu
- ze względu na miejsce organizacji koncertu widoczność w ostatnich rzędach widowni może być ograniczona
- średnia temperatura w Palmiarni to 24–26 stopni Celsjusza (w zależności od temperatury panującej na zewnątrz), wilgotność 50%
- prosimy o zabranie ze sobą butelki z wodą.