Wykonawcy:
W ramach projektu Muzyczne Mosty
Roby Lakatos – skrzypce
Tony Lakatos – saksofon
Marian Mexicanu – akordeon
JENŐ LISZTES CIMBALOM PROJECT:
Jenő Lisztes – cymbały
György Orbán – kontrabas
Dániel Serei – perkusja
Repertuar:
Jenő Lisztes - Expedition
Miles Davis - Nardis
Jenő Lisztes - Hope
Marc Heyral - Mon Pot’ le Gitan
Michel Legrand - Papa Can You Hear Me
Roby Lakatos - Cifliko
* * *
Tony Lakatos - Blue Chili, Pocket Waltz, Bebop Csárdás
Jenő Lisztes - Mr. Corea
Marian Mexicanu - Hora de la Targoviste, The Real Story, On the way from Bucharest to Budapest
Roby LAKATOS nie jest tylko wirtuozem skrzypiec, ale także niezwykle wszechstronnym muzykiem, który równie biegle wykonuje muzykę klasyczną, jazz i folkową muzykę swojego ojczystego kraju, Węgier. Trudno go jednoznacznie określić: najczęściej opisuje się go jako cygańskiego skrzypka, diabelskiego skrzypka, mistrza klasyki, jazzowego improwizatora, kompozytora i aranżera – a jego unikalna artystyczna osobowość obejmuje to wszystko. Jest uniwersalnym muzykiem, łączącym genialną technikę, która czyni go jednym z najlepszych skrzypków na świecie, z kreatywnością w improwizacji i kompozycji.
Roby Lakatos urodził się w 1965 roku w legendarnej rodzinie romskich muzyków, będąc członkiem siódmego pokolenia bezpośrednich potomków Jánosa Bihari – słynnego „Króla Cygańskich Skrzypków”, który był podziwiany przez Ludwiga van Beethovena. Od wczesnego dzieciństwa Roby Lakatos żył z muzyczną tradycją swojej rodziny – grał w zespole swojego wujka Sándora i ojca Antala, a jako pierwszy skrzypek cygańskiej orkiestry wystąpił w wieku dziewięciu lat. Dzięki temu wcześnie poznał tradycję techniki i ornamentyki skrzypcowej, ale także zdobył formalne wykształcenie w Konserwatorium im. Béla Bartóka w Budapeszcie.
Po wygraniu pierwszej nagrody na skrzypce w wieku 19 lat, wyjechał do Belgii i najpierw grał w Liège, a następnie w nowo otwartym klubie Les Ateliers de la Grande Ile w Brukseli, który dzięki niemu i jego zespołowi szybko stał się miejscem spotkań. W ciągu dziesięciu lat występów w klubie, zespół przyciągnął liczne grono fanów: na przykład Sir Yehudi Menuhin regularnie odwiedzał te koncerty, a Roby nawiązał kontakty i współpracował z wieloma muzykami, w tym skrzypkiem Vadimem Repinem i swoim wzorem do naśladowania w zakresie jazzowych występów skrzypcowych, Stéphane'em Grappellim.
Roby Lakatos spędza większość czasu występując na różnych scenach na całym świecie. Jego zespół wystąpił między innymi na Festiwalu Schleswig-Holstein, w Académies Musicales de Saintes, na Ottawa Chamber Music Festival, Ludwigsburg Schloßfestspiele i na Festiwalu w Helsinkach, jak również w prestiżowych salach koncertowych (Santa Cecilia w Rzymie, Concertgebouw w Amsterdamie, Zankel Hall – Carnegie Hall w Nowym Jorku). Jego wszechstronność dała mu i jego zespołowi możliwość współpracy z głównymi orkiestrami – London Symphony Orchestra, French National Radio Orchestra, Dresden Philharmonic Orchestra, żeby wymienić tylko kilka – a także z licznymi wyjątkowymi artystami, w tym Giorą Feidmanem, Herbiem Hancockiem, Joshuą Bellem, Maksimem Vengerovem, Nigelem Kennedym i Randym Breckerem.
Siedem lat po wydaniu albumu Gypsy Style w 1991 roku dla MW Records, zespół Roby'ego Lakatosa nagrał swoją pierwszą płytę dla Deutsche Grammophon, zatytułowaną Lakatos. Dzięki prezentacji unikalnego stylu, który jest fuzją typowych elementów muzyki cygańskiej i jazzu z improwizacją i specyficznymi efektami technicznymi, z których niektóre stworzył sam (takimi jak fascynujące pizzicato lewą ręką), Roby Lakatos i jego zespół odzwierciedlili także uniwersalne podejście do materiału muzycznego, włączając na swoją płytę utwory kompozytorów od Zoltána Kodálya i Johannesa Brahmsa po muzykę Johna Williamsa do filmu Lista Schindlera i piosenkę Charlesa Aznavoura La Bohème. Album otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę Echo Klassik. Oprócz nagrywania dla innych wytwórni – With Musical Friends (Universal, 2001), Kinoshita Meets Lakatos (Prime Direction, Inc., 2002), Prokofiev... (Avanticlassic, 2005), Fire Dance (Avantijazz, 2005) i Klezmer Karma (Avanticlassic, 2006) – Roby Lakatos założył również własną wytwórnię Lakatos Recording Company.
Od 2020 roku Roby Lakatos jest Ambasador Artystyczny Międzynarodowej Fundacji Yehudi Menuhina.
Tony LAKATOS był pierwszym węgierskim muzykiem, którego albumy znalazły się na liście Top Ten American Jazz Music Radio Gavin Report. Jego album z 1993 roku "Recykling" z udziałem Kirka Lightsey'a (fortepian) i Ala Fostera (perkusja) zajął siódme miejsce na tej liście. Album z 1994 roku "The News" z udziałem Kirka Lightsey'a (fortepian), George'a Mraza (kontrabas) i Ala Fostera (perkusja) zajął czwarte miejsce.
W 1997 roku wydał album "Generation X" z udziałem amerykańskiego gwiazdora trąbki Randy'ego Breckera. Regularnie koncertuje w Japonii ze swoimi zespołami, a w 2002 roku podpisał ekskluzywny kontrakt z SKIP RECORDS.
Album "I get along with you very well", z muzyką Hoagy'ego Carmichaela, nagrany z udziałem George'a Mraza (gitara basowa), Adama Nussbauma (perkusja) i legendarnego wokalisty Jimmy'ego Scotta, został zrealizowany w 2003 roku w Nowym Jorku. Album "Gypsy Colours" powstał w 2005 roku w Budapeszcie, z udziałem cygańskich muzyków jazzowych i ludowych. Album "hometone" z udziałem Boba Hursta, Axela Schlossera, Billy'ego Drummonda i Roby'ego Botos'a nagrano w 2012 roku w Brooklynie.
Album "Standard time" zdobył nagrodę "Deutsche Schallplattenpreis" w 2014 roku. W nagraniu udział wzięli: Jim McNeely (fortepian), Adam Nussbaum (perkusja) i Jay Anderson (bas). W 2016 roku powstała formacja Gypsy Tenors, a w 2017 roku wydano ich album z udziałem Ricka Margitzy, Gábora Bolla i Tony'ego Lakatosa na saksofonie tenorowym oraz sekcji rytmicznej.
W 2006 roku ukazał się album "The Quartett Live in Concert" . W jego nagraniu wzięli udział Kalman Olah (fortepian), Adam Nussbaum (perkusja), Ron McClure (bas) i Tony'Lakatos (saksofon tenorowy i sopranowy). Tony Lakatos koncertował w każdym kraju Europy, w USA, Japonii, RPA, Indiach, Singapurze, Indonezji i wielu innych miejscach na świecie.
W 2017 roku powstała nowa supergrupa pod nazwą Web-Web z udziałem Roberto DiGioia, Christiana Von Kaphengsta, Petera Galla i Tony'ego Lakatosa. Tony Lakatos brał udział w najważniejszych festiwalach jazzowych, takich jak: North Sea Jazz Festival (Holandia), Pori Jazz Festival (Finlandia), Berlin Jazzfestival (Niemcy), Bracknell (Wielka Brytania), Le Mont (Francja), Jazz Fest Singapore (Singapur), Jazz Fest Leverkusen (Niemcy), Ateny Jazz Festival (Grecja), Jazz Gipfel Stuttgart (Niemcy), Jazz Fest Prague (Czechy), Stockholm (Szwecja), Frankfurt Jazzfestival (Niemcy), Appleby (Wielka Brytania), Viersen (Niemcy), Lugo (Hiszpania), Moskwa, Ermitażowy Ogród (Rosja), Istambuł (Turcja), Budapeszt Jazz Festival (Węgry), Hachinohe (Japonia), Borneo Jazz Festival (Malezja).
Marian MEXICANU - urodzony w 1972 roku w Bukareszcie (Rumunia). Gra na akordeonie od 7. roku życia. Jest niezwykle utalentowany, a mimo że nie zna nut, osiągnął mistrzowski poziom dzięki ciężkiej pracy, praktyce i próbom. Jako wirtuoz akordeonu podróżuje po świecie, grając różnorodną muzykę, od cygańskiej przez jazz po muzykę klasyczną. Przez ostatnie sześć lat mieszkał w USA. Występował na koncertach z Gheorghe Zamfirem, Nigelem Kennedym oraz wieloma orkiestrami symfonicznymi. Jest kompozytorem muzyki filmowej, w tym specjalnego filmu o życiu Cyganów podczas Holokaustu.
Jego repertuar obejmuje szeroki wachlarz gatunków muzycznych, od tradycyjnej muzyki rumuńskiej, przez muzykę cygańską, po klasykę i jazz. Mexicanu jest szczególnie ceniony za swoje umiejętności improwizacyjne oraz zdolność do wprowadzania nowych, świeżych brzmień do tradycyjnych utworów. Jego występy są pełne energii i emocji, co przyciąga szeroką publiczność. Jest jednym z najwybitniejszych kontynuatorów wywodzącej się jeszcze z XVIII w. tradycji muzica lăutărească, której przedstawicielami byli członkowie rumuńskiej arystokracji cygańskiej.
Marian Mexicanu współpracował z wieloma znanymi muzykami i zespołami, zarówno w Rumunii, jak i na arenie międzynarodowej. Jego twórczość została wielokrotnie nagrodzona, a jego nagrania cieszą się dużą popularnością wśród miłośników akordeonu i muzyki folkowej. Dzięki swojemu talentowi i charyzmie, Mexicanu stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych akordeonistów na świecie, promując bogatą tradycję muzyczną Rumunii na scenach całego świata.
JENŐ LISZTES CIMBALOM PROJECT
Zespół Jenő Lisztes Cimbalom Project z Danielem Serei na perkusji i Györgyem Orbánem na kontrabasie stworzony został w 2017 roku , pierwotnie po to, aby pokazać specyficzne brzmienie i technikę gry na cymbałach jako solowego instrumentu w różnych gatunkach muzycznych.
Od 2017 roku zagrali kilka koncertów, od klubów jazzowych po wielkie sale koncertowe, takie jak Dom Muzyki Węgierskiej i Pałac Sztuk w Budapeszcie. W 2023 roku zostali zaproszeni do Brukseli, aby wystąpić na Festiwalu Letnim Ogrodu Obywatelskiego Parlamentu Europejskiego oraz w Centrum Kultury WSP.
Na swoich koncertach Jenő Lisztes Cimbalom Project zawsze występuje z gościnnymi solistami, tym razem od razu z trzema wybitnymi muzykami: Marianem Mexicanu, światowej sławy akordeonistą z Rumunii, jednym z najbardziej znanych muzyków lăutar, czyli wykonawców tradycyjnej rumuńskiej muzyki cygańskiej, który niedawno koncertował z zespołem Nigela Kennedy'ego, Roby Lakatosem, w którego formacji od piętnastu lat występował Jenő Lisztes oraz Tony Lakatosem, światowej sławy saksofonistą jazzowym i bratem Roby'ego, który wielokrotnie występował jako gość na koncertach Roby'ego. W takim formacja Jenő Lisztes Cimbalom Project tylko raz koncertowała na Węgrzech w budapeszteńskim Domu Muzyki. W Krakowie mamy jedyną okazję, aby uchwycić ich wielowymiarową, improwizacyjną, pełną niespodzianek muzykę.
Jenő LISZTES - urodził się w Budapeszcie w 1986 roku. Zaczął grać na najsłynniejszym węgierskim instrumencie, cymbałach, w wieku 4 lat. Jego ojciec i dziadek również grają na cymbałach, więc jest to rodzinna tradycja.
Jego pierwszą nauczycielką w szkole muzycznej była Ágnes Szakály, a później na Akademii Muzycznej im. Ferenca Liszta uczyła go Ilona Szeverényi Gerencsérné. Ukończył studia w 2010 roku jako nauczyciel i artysta gry na cymbałach.
Od 2006 roku jest członkiem Roby Lakatos Ensemble i ma własne jazzowe trio o nazwie Jenő Lisztes Cimbalom Project.
Często występuje jako solista z światowej sławy orkiestrami symfonicznymi. Grał na najbardziej prestiżowych scenach, takich jak Carnegie Hall, Musikverein, Concertgebouw, Bozar oraz Pałac Sztuk w Budapeszcie, z różnymi formacjami muzycznymi.
W 2012 roku został zaproszony do nagrania partii na cymbały do hollywoodzkiego filmu "Sherlock Holmes 2: Gra cieni" autorstwa Hansa Zimmera.
Został zaproszony przez Ivana Fischera i Budapest Festival Orchestra do wykonania wielu koncertów, a także do występu jako solista na BBC Proms w 2018 roku.
W 2023 roku został zaproszony do zagrania na Międzynarodowym Dniu Holokaustu w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Belgia.
Również w 2023 roku Jenő został zaproszony przez światowej sławy fińską dyrygentkę Susannę Mälkki i New York Philharmonic do zagrania trzech koncertów w David Geffen Hall oraz recitalu w Lincoln Center w Nowym Jorku.
György ORBÁN - wybitny węgierski kontrabasista, znany ze swojej wszechstronności i głębokiego zaangażowania w różnorodne projekty muzyczne. Urodzony 11 sierpnia 1974 roku w Budapeszcie, szybko zainteresował się muzyką, co zaowocowało bogatą karierą artystyczną.
György Orbán studiował grę na gitarze klasycznej od szóstego roku życia aż do ukończenia osiemnastu lat. Następnie zaczął grać na kontrabasie, ponieważ czuł, że na tym instrumencie najlepiej potrafi się wyrazić. Ukończył studia w Franz Liszt Academy of Music w Budapeszcie, gdzie zdobył solidne podstawy zarówno w zakresie muzyki klasycznej, jak i jazzu.
Występował na wielu ważnych festiwalach jazzowych i jest członkiem słynnego zespołu New Gypsy Jazz prowadzonego przez pianistę Bélę Szakcsi Lakatosa. Można go również usłyszeć na ich fascynującym albumie, a także na płytach światowej sławy saksofonisty tenorowego, Tony'ego Lakatosa.
Daniel SEREI - wybitny węgierski perkusista, ceniony za swoją techniczną biegłość, muzykalność i wszechstronność. Urodzony i wychowany na Węgrzech, Serei rozpoczął swoją przygodę z perkusją w młodym wieku, szybko zyskując uznanie za swoje umiejętności i zaangażowanie w rozwój muzyczny.
Daniel Serei jest członkiem wielu znanych zespołów i projektów muzycznych, współpracując z czołowymi artystami na scenie węgierskiej i międzynarodowej. Jego gra na perkusji charakteryzuje się precyzją, dynamiką oraz zdolnością do doskonałego dopasowania się do różnorodnych stylistyk muzycznych, co czyni go cenionym muzykiem sesyjnym i koncertowym.
Dániel Serei otrzymał nagrodę dla najlepszego solisty na Konkursie Jazz Combo zorganizowanym przez Węgierskie Stowarzyszenie Jazzowe w 2015 roku, a w 2017 roku został laureatem stypendium im. Dezső Lakatos Ablakos.