Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
26 05-2023
godz. 12:00
Miejsce Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Rodzaj koncertu Musica-Ars Amanda
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 10 zł
Przewijaj wydarzenia
MUSICA-ARS AMANDA - REGION
26-05-2023 godz. 12:00 Musica – ars amanda Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
CENA BILETÓW: normalny: 10 zł

Wykonawcy:

MUZYCZNE PODRÓŻE PO EUROPIE
Bonjour France!

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Szymon Naściszewski - dyrygent 
Jan Krzeszowiec - flet

Beata Kraska-Kosiara – słowo o muzyce

Repertuar:

Maurice Ravel – Nagrobek Couperina, suita na orkiestrę
Jacques Ibert – Koncert fletowy
Francis Poulenc - Sinfonietta


Zakup biletów na koncert możliwy jest na stanowisku kasowym Filharmonii w Centrum im. Paderewskiego, przed koncertem. Rezerwacji biletów na koncert przyjmuje Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej: tel. 14 600 00 16 | e-mail: biuro@centrumpaderewskiego.pl.


Jan KRZESZOWIEC – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie J. Mrozika (dyplom z wyróżnieniem). Doskonalił swoje umiejętności także u Andrása Adorjána, Patricka Gallois, Juliusa Bakera i in. Laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów fletowych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Bukareszcie, Aversie.

Jako solista koncertował m.in. z orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Śląskiej, NFM Filharmonią Wrocławską, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Muzyki Nowej, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

Współtworzy kwintet dęty LutosAir Quintet, z którym regularnie nagrywa i koncertuje w Polsce

i za granicą. Jako kameralista gościł na licznych festiwalach (Chopin i Jego Europa, Musica Electronica Nova, La Folle Journée, London Jazz Festival), grając z wybitnymi muzykami, takimi jak Nelson Goerner, José Gallardo, Lena Neudauer, Marcin Zdunik, Agata Zubel czy Wayne Shorter. Wziął udział w prawykonaniu utworów m.in. Krzysztofa Meyera, Pawła Hendricha, Zbigniewa Bargielskiego, Rafała Augustyna, Aleksandra Nowaka.

Od 2001 roku pełni funkcję flecisty solisty w NFM Filharmonii Wrocławskiej. Współpracował także z wieloma innymi orkiestrami, jak np. Sinfonia Varsovia czy AUKSO Orkiestra Kameralna miasta Tychy.

Wykłada w klasie fletu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także na swojej macierzystej uczelni we Wrocławiu, gdzie w 2019 roku uzyskał stopień doktora.


Szymon NAŚCISZEWSKI – skrzypek i dyrygent. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec Jakuba Jakowicza oraz Hochschule für Musik, Tanz und Medien Hannover w klasie skrzypiec Adama Kosteckiego. Obecnie jest studentem roku dyplomowego klasy dyrygentury symfonicznej Łukasza Borowicza w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Buduje swoją reputację jako obiecujący dyrygent młodego pokolenia. W sezonie artystycznym 2022/23 został laureatem programu stypendialnego Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Dyrygent - rezydent, w ramach którego podjął współpracę z Polską Filharmonią Kameralną Sopot pod artystyczną opieką Wojciecha Rajskiego. Już w trakcie studiów zdobywał doświadczenie podczas projektów asystenckich w czołowych polskich orkiestrach filharmonicznych (Łódź, Szczecin, Poznań, Białystok). Debiutował na scenie z Filharmonią Podkarpacką oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną. We wrześniu 2022 roku znalazł się w gronie ośmiu czołowych dyrygentek i dyrygentów zaproszonych przez maestro Andrzeja Boreyko do udziału w przesłuchaniu na dyrygenta-asystenta Filharmonii Narodowej w Warszawie. W styczniu 2023 roku asystował Paulowi McCreeshowi i Filharmonii Poznańskiej pracując nad VIII Symfonią op. 88 Dvoraka oraz Tańcami symfonicznymi op. 64 Griega. W marcu br. zakwalifikował się do czynnego udziału w warsztatach dyrygenckich organizowanych przez NOSPR i prowadzonych przez Marin Alsop. W ramach warsztatów uczestniczył w sesjach z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz muzyków Akademii NOSPR, pracując nad utworami Bacewicz, Brahmsa i Agaty Zubel.

Na swojej drodze dyrygenckiej Szymon Naściszewski czerpie z wieloletniego doświadczenia instrumentalisty – solisty, kameralisty oraz muzyka orkiestrowego. Jako solista koncertował z orkiestrami filharmonicznymi w Krakowie, Kaliszu, Rzeszowie. Jako koncertmistrz prowadził m.in. Filharmonię Kaliską, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Polish Art Philharmonic, Lerici Music Festival Orchestra. Jako muzyk orkiestrowy współpracował m.in. z Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Kameralną, Sinfoniettą Cravovią, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, NFM Leopoldinum. Jest absolwentem drugiej edycji programu Akademia Sinfonia Varsovia. Od 2018 roku związany z grupą I skrzypiec Filharmonii Krakowskiej. Grając w znakomitych zespołach orkiestrowych obserwował styl pracy wybitnych dyrygentów (miał zaszczyt występować pod batutą m.in. Lorina Maazela, Saschy Goetzla, Krzysztofa Pendreckiego) w poszukiwaniu inspiracji oraz możliwości doskonalenia warsztatu. Na polu kameralistyki współpracował m.in. z Amelior Quartet, Chain Ensemble pod dyrekcją Andrzeja Bauera, muzykami orkiestry Berliner Philharmoniker (Sharoun Ensemble) podczas Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach, Kwartetem Śląskim (Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy na Zamku Książ). Współtworzy muzyczną scenę kameralną Krakowa występując w różnorodnych formacjach instrumentalnych w ramach cyklów koncertowych organizowanych przez Filharmonię Krakowską.

Jest najmłodszym laureatem drugiej edycji programu stypendialnego „Młoda Polska” (2005), zdobywcą drugiej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Solfeżowym w Bielsku-Białej (2008), a także finalistą pierwszego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz w Łodzi (2015).