Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
24 10-2023
godz. 19:00
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Kameralne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 35 zł ulgowy: 25 zł
Przewijaj wydarzenia
KONCERT Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA AUSTRII
24-10-2023 godz. 19:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 35 zł ulgowy: 25 zł

Wykonawcy:

Amatis Trio:

Lea Hausmann – skrzypce

Samuel Shepherd – wiolonczela

Mengjie Han – fortepian

Repertuar:

Joseph Haydn – Trio fortepianowe C-dur Hob.XV:27
Andrea Tarrodi - Moorlands
Felix Mendelssohn - Trio fortepianowe c-moll op. 66TRIO AMATIS zostało założone w Amsterdamie w 2014 roku i obecnie ma swoją siedzibę w Salzburgu w Austrii. Niemiecka skrzypaczka Lea Hausmann, brytyjski wiolonczelista Samuel Shepherd oraz pianista Mengjie Han, pochodzenia holendersko-chińskiego, są znani ze swojej energii, wnikliwości, kreatywności, komunikacyjności i pasji. Trio uważane jest za jeden z wiodących zespołów swojego pokolenia.

Trio Amatis wystąpiło w 43 krajach na 5 kontynentach i wygrało wiele prestiżowych międzynarodowych konkursów i nagród. Zostali w przeszłości uhonorowani tytułem Artystów Nowego Pokolenia stacji BBC Radio 3 oraz zostali nominowani jako Wschodzące Gwiazdy ECHO (European Concert Hall Organisation) przez Elbphilharmonie Hamburg, Köln Philharmonie, Festspielhaus Baden-Baden i Dortmund Konzerthaus. Trio otrzymało jedne z najbardziej prestiżowych nagród muzycznych na świecie, w tym holenderską Kersjesprijs oraz nagrodę Fundacji Borletti-Buitoni.

Poza występami w ramach wielu wiodących światowych festiwali, takich jak BBC Proms, Verbier Festival w Szwajcarii czy Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu, artyści trio są regularnie zapraszani do występów solowych w repertuarze koncertów potrójnych u boku zespołów orkiestrowych takich jak Królewska Orkiestra Filharmoniczna, BBC Wales czy Frankfurter Museumorchester. Obecnie muzycy są artystami rezydentami Uniwersytetu w Cambridge oraz uczestnikami programu Irene R Miller Piano Trio Residency na Uniwersytecie w Toronto, w Kanadzie.

Debiutancki album CD Trio Amatis ukazał się nakładem wytwórni AVI Records i objął utwory Enescu, Ravela i Brittena. Płyta zdobyła uznanie wśród krytyków i pozwoli muzykom znaleźć się w wyróżnionym gronie „Artists to Watch” magazynu Gramophone.

Zaangażowanie w rozwój muzyki współczesnej doprowadziło muzyków trio do utworzenia Holenderskiej Nagrody za Kompozycje na Trio Fortepianowe, której celem jest zachęcenie młodych kompozytorów do poszerzenia swojego repertuaru na trio fortepianowe. Od czasu jej ustanowienia udało się już doprowadzić do premierowego wykonania 15 utworów współczesnych, z których ostatnim jest utwór Moorlands skomponowany przez Szweda Andreę Tarrodiego.

Od 2015 roku, trio współpracuje intensywnie z Wolfgangiem Redikiem (Vienna Piano Trio) oraz Rainerem Schmidtem (Hagen Quartet). Wśród innych ważny muzycznych inspiracji znalazła się współpraca z artystami takimi jak Lukas Hagen, Hatto Beyerle, Trio Jean Paul, Fabio Bidini, Ilya Grubert, Anner Bylsma, Ivry Gitlis, Christian Schuster, Ib Hausmann, Imre Rohmann, Menahem Pressler i Sir András Schiff. Spośród rozmaitych wyróżnień i nagród warto wspomnieć Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Melbourne w 2018 roku, Międzynarodowy Konkurs im. Józefa Haydna w Wiedniu w 2018 roku czy Międzynarodowy Konkurs im. Josepha Joachima w Weimarze, w Niemczech.

Zarówno Lea jak i Sam grają na znakomitych instrumentach pracowni Jean-Baptiste Vuillaume użyczonych im przez hojnych patronów za pośrednictwem Międzynarodowego Towarzystwa Skrzypcowego im. Beare’a.