Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
10 02-2024
godz. 18:00
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu S – koncerty symfoniczne
CENA BILETÓW: Strefa I - normalny: 70 zł Strefa I - ulgowy: 60 zł Strefa II - normalny: 60 zł Strefa II - ulgowy: 50 zł Strefa III - normalny: 45 zł Strefa III - ulgowy: 35 zł miejsca z ograniczoną widocznością: 30 zł
Przewijaj wydarzenia
KONCERT SYMFONICZNY
10-02-2024 godz. 18:00 S – koncerty symfoniczne SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: Strefa I - normalny: 70 zł Strefa I - ulgowy: 60 zł Strefa II - normalny: 60 zł Strefa II - ulgowy: 50 zł Strefa III - normalny: 45 zł Strefa III - ulgowy: 35 zł miejsca z ograniczoną widocznością: 30 zł

Wykonawcy:

Zakończenie karnawału


Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Jong-Jie Yin – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga 2023

Aleksander Dębicz – fortepian 

Repertuar:

George Gershwin – Uwertura kubańska
                                 – Błękitna rapsodia *
Manuel de Falla – Trójgraniasty kapelusz, suity nr 1 i nr 2

* w 100. rocznicę prawykonania utworu

Godz. 16.30, Sala Złota – Dyskusyjny Klub Muzyczny
Gość specjalny – Aleksander Dębicz
Wstęp wolny

Ze względu na duże zainteresowanie koncertem przygotowaliśmy dla Państwa dodatkową pulę biletów w cenach regularnych. Bilety można zakupić tylko w kasie Filharmonii. Brak możliwości rezerwacji. Ilość miejsc ograniczona.


Aleksander DĘBICZ jest jednym z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów oraz kompozytorem.

Punktem wyjścia dla działalności artystycznej Aleksandra Dębicza jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów. W jego twórczości od lat przejawia zamiłowanie do sztuki filmowej i to właśnie w tym kierunku kompozytorskim obecnie podąża.

Na debiutanckiej płycie „Cinematic Piano” wydał cykl 12 własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową. Od tego czasu skomponował muzykę do filmów, słuchowisk i przedstawień teatralnych.

Dębicz współtworzy duety z wybitnymi muzykami, z którymi opracował już kilka oryginalnych programów, opartych na muzyce klasycznej i improwizacji, m.in. z Marcinem Zdunikiem, Michałem Żakiem, Łukaszem Kuropaczewskim i Jakubem Józefem Orlińskim.

Największym, jak dotąd, autorskim przedsięwzięciem artysty jest jego najnowszy album „Sideways” (2022), na który Dębicz skomponował utwory na większe składy instrumentalne: m.in. z kwintetem dętym i orkiestrą smyczkową. Znalazły się na nim również oryginalne interpretacje dwóch klasycznych dzieł Bacha i Gershwina.

W trakcie swojej kariery zdobył wiele nagród, m.in. w 2013 roku zwyciężył w Transatlantyk Instant Composition Contest, jedynym na świecie konkursie symultanicznej improwizacji do filmu. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryde-ryk. W 2022 wygrał międzynarodowy konkurs Bridgerton Scoring Competition, komponując muzykę do fragmentu serialu „Bridgertonowie”. Dębicz nagrywa dla międzynarodowej Warner Classics & Erato, z którą podpisał ekskluzywny kontrakt.


Jong-Jie YIN zwycięzca XI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (2023). Obecnie 23-letni artysta studiuje w Central Conservatory of Music w Pekinie, w klasie dyrygentury Chen Lin.

W 2021 roku zdobył Nagrodę Specjalną w konkursie dla młodych dyrygentów odbywającym się w ramach 57. Festival International de Musique w Besançon (Francja).

Uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich dyrygentów, jak: Yannick Nezét-Séguin, Neeme Järvi, Jukka-Pekka Saraste, Myung-whun Chung, Esa-Pekka Salonen, Marek Pijarowski.

W 2022 roku znalazł się wśród 10 najwybitniejszych młodych chińskich dyrygentów w rankingu organizowanym przez Ministerstwo Kultury Chin.

W minionych sezonach młody dyrygent z sukcesem poprowadził takie orkiestry, jak: Orchestre National de Lyon, Orchestra Simfonică Filarmonica George Enescu (Rumunia), China National Symphony Orchestra, China NCPA Orchestra, China National Opera House, Hangzhou Philharmonic Orchestra (Chiny), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej.

Jong-Jie YIN uczestniczył także w renomowanych festiwalach muzycznych, m.in. Festival international de musique w Besançon, Shanghai International Arts Festival czy Modern Music Festival w Pekinie.