Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
21 01-2022
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu S – koncerty symfoniczne
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 50 zł
Przewijaj wydarzenia
KONCERT SYMFONICZNY
21-01-2022 godz. 19:30 S – koncerty symfoniczne SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 60 zł ulgowy: 50 zł

Wykonawcy:

Koncert pamięci Mieczysława Karłowicza

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Łukasz Borowicz - dyrygent 

Repertuar:

Mieczysław Karłowicz - Smutna opowieść op. 13

Rafał Stradomski – Lawina (prawykonanie) 

Mieczysław Karłowicz - Rapsodia litewska op. 11

Wojciech Kilar – Kościelec 1909

Koncert bez przerwy


W 1909 roku Tatry stały się niemymi świadkami śmierci Mieczysława Karłowicza. Niespełna rok wcześniej artysta ukończył Smutną opowieść – swobodny pod względem formy, spleciony z kilku motywów poemat symfoniczny, do którego napisania zainspirowały go emocje towarzyszące samobójczej śmierci przyjaciela. Zakończone sukcesem prawykonanie utworu odbyło się w warszawskiej Filharmonii pod batutą Grzegorza Fitelberga.

Hołdem dla Karłowicza i innych ofiar górskich tragedii stał się poemat symfoniczny Lawina Rafała Stradomskiego. Utwór powstał w 2020 roku, napisany na I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. M. Karłowicza w Szczecinie, a autor wykorzystał w nim autentyczne melodie Podhala: nuty ozwodne, krzesane, zbójnickie i marszowe oraz tematy własne, inspirowane muzyką góralską.


Jedyną kompozycją Karłowicza opartą na oryginalnej muzyce ludowej jest poemat symfoniczny Rapsodia litewska. Dzieło zawiera motywy melodii pochodzących z rodzinnych stron kompozytora (Karłowicz przyszedł na świat w obwodzie grodzieńskim). Melancholijna Rapsodia narodziła się w ciągu kilku miesięcy 1906 roku w Warszawie i Zakopanem, a ostateczny szlif Karłowicz nadał jej w Lipsku, dokąd wyjechał na kurs dyrygencki.


Elementy nawiązujące do folkloru podhalańskiego znalazły się za to w upamiętniającym śmierć Karłowicza poemacie symfonicznym Wojciecha Kilara Kościelec 1909. Utwór ten, wraz z Krzesanym, Orawą i Siwą mgłą wchodzi w skład popularnego „poliptyku tatrzańskiego”. Oparty na trzech symbolicznych tematach: Kościelca, zewu otchłani i losu, powstał latem 1976 roku, z okazji jubileuszu 75-lecia warszawskiej Filharmonii.

Dorota Staszkiewicz


------------------


Koncert jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

w ramach programu własnego „Dyrygent-rezydent”,
finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.