
Wykonawcy:
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej
Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej
Alexander Humala – dyrygent
Ivo Pogorelich – fortepian
Piotr Piwko – chórmistrz
Lidia Matynian – przygotowanie Chóru Chłopięcego i Dziewczęcego
Olena Yatskulynets – przygotowanie Ukraińskiego Chóru Dziecięcego
Repertuar:
Krzysztof Penderecki – Przebudzenie Jakuba
Joanna Wnuk-Nazarowa – Gloria /prawykonanie/
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f-moll op. 21
Bilety na koncert dostępne na stronie www Filharmonii Narodowej: filharmonia.pl
Ivo POGORELICH urodził się w 1958 roku w Belgradzie, w rodzinie o muzycznych tradycjach. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat pod kierunkiem ojca – muzyka, a mając lat 10, zadebiutował solowym koncertem. Będąc wybitnie utalentowanym, kontynuował edukację w Moskwie, gdzie spędził kolejne dziesięć lat, studiując w Konserwatorium im. Czajkowskiego. Radykalna zmiana w jego rozwoju artystycznym nastąpiła po spotkaniu wybitnej gruzińskiej pianistki i nauczycielki, Alisy Kezeradze, z którą nawiązał intensywną i owocną współpracę zawodową w latach 1976–1996. Należała ona do zachodniej szkoły rosyjskiej, wywodzącej się od L. van Beethovena i F. Liszta, i zachęciła Pogorelicha do odnalezienia swojego miejsca w historycznej konstelacji światowej pianistyki.
Ivo Pogorelich zaczął odnosić pierwsze znaczące sukcesy po wygraniu państwowego konkursu w Zagrzebiu w 1975 roku, co zaowocowało dwumiesięcznym tournée po USA. Zwrócił też na siebie uwagę w 1980 roku jako laureat prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Montrealu. W tym samym roku artysta wziął również udział w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie z niewyjaśnionych dotąd przyczyn został wyeliminowany przed rundą finałową. Ta kontrowersyjna i bezpodstawna decyzja wywołała niezadowolenie niektórych członków jury, którzy opuścili konkurs na znak protestu. Martha Argerich, nie mogąc zgodzić się z decyzją, uznając Pogorelicha za geniusz muzyczny, również zdecydowała się odejść z jury.
Na fali ogromnego zainteresowania, jakie wzbudził podczas Konkursu Chopinowskiego dzięki swoim niekonwencjonalnym interpretacjom, zdumiewającej technice i nowatorskiemu podejściu do interpretacji zapisów partyturowych, Pogorelich zyskał uznanie jako pianista o wyjątkowych możliwościach, a przede wszystkim współczesnym myśleniu. Odpowiadając na zaproszenia wielu prestiżowych ośrodków koncertowych, artysta rozpoczął intensywną serię koncertów w Europie, Ameryce Północnej, Australii i Japonii. Po debiucie w nowojorskiej Carnegie Hall w 1981 roku były kolejne nadzwyczajne recitale na najważniejszych scenach muzycznych świata, a także występy u boku renomowanych zespołów orkiestrowych, takich jak Filharmonicy Wiedeńscy, Filharmonicy Berlińscy, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Bostońska Orkiestra Symfoniczna, Orkiestra Symfoniczna w Chicago, Filharmonia Nowojorska, Filharmonia w Los Angeles, Tonhalle, Cocertgebouw i in.
W sezonie artystycznym 2018/2019, świętując swoje 60. urodziny oraz 40-lecie kariery zawodowej, Pogorelich odbył światowe tournée, prezentujące jego legendarną interpretację Gaspard de la Nuit M. Ravela. NHK – japońska telewizja publiczna, zrealizowała pełnometrażowy film dokumentalny poświęcony artyście, który zarejestrowany został w historycznym kompleksie świątynnym w mieście Nara, obchodzącym w tym samym roku 20-lecie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Po dwóch latach realnych strat wywołanych w branży muzycznej przez pandemię covid-19, Pogorelich powrócił z nowymi siłami do Warszawy, zadebiutował na deskach Elbphilharmonie w Hamburgu oraz w Sali Koncertowej im. Pierre’a Bouleza w Filharmonii Paryskiej (ze strony której otrzymał stałe zaproszenie do dorocznych występów), ponownie koncertował także w Stanach Zjednoczonych.
W 2024 roku artysta powrócił po 20 latach do amsterdamskiej Concertgebouw, aby zaprezentować recital Chopinowski. Występ, który natychmiast został wyprzedany, powtórzony będzie w listopadzie 2025 roku. W maju tego roku Pogorelich będzie gościem Festiwalu im. Marthy Argerich w Hamburgu, gdzie jako jedyny artysta wystąpi z pełnym recitalem. W 2026 roku pianista wykona jeden z dwóch koncertów Chopina wraz z Marthą Argerich w ramach projektu będącego hołdem dla Claudio Abbado w Paryżu.
Oprócz swojej czterdziestoletniej bogatej i zróżnicowanej kariery zawodowej i obecności na światowych scenach koncertowych, Ivo Pogorelich jest również zaangażowany społecznie, głównie w działalność humanitarną i pomoc na rzecz młodych artystów. Aby móc wspierać młodych muzyków, Pogorelich założył Fundusz dla Młodych Muzyków w Zagrzebiu w 1986 roku, a także zaangażował się w inicjatywy mające na celu promowanie artystów będących na początku ich drogi zawodowej, takie jak m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny swojego imienia w Bad Wörishofen (Niemcy) zapoczątkowany w 1989 roku, czy Międzynarodowy Solowy Konkurs Pianistyczny im. Ivo Pogorelicha w Pasadenie w USA, ustanowiony w 1993 roku. Za swoje wszechstronne zaangażowanie w promowanie najwyższych wartości kultury, sztuki i edukacji na arenie międzynarodowej artysta, jako pierwszy muzyk klasyczny, otrzymał w 1988 roku zaszczytny tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNESCO. W 2016 roku odbyła się pierwsza edycja Manhattan International Music Competition w nowojorskiej Carnegie Hall – Ivo Pogorelich został mianowany honorowym przewodniczącym tego konkursu, a główna nagroda nosi jego imię.
Współpracując na wyłączność z wytwórnią Deutsche Grammophon w latach 1981–1998, pianista wydał obszerną dyskografię, obejmującą 14 albumów i 3 nagrania wideo z interpretacjami utworów o szerokim zakresie stylistycznym, od muzyki kompozytorów barokowych po twórczość artystów XX wieku. Te niezwykłe wydawnictwa o wartości antologicznej i kultowym statusie w muzyce klasycznej wkrótce po ukazaniu się box setu z kompletem nagrań Pogorelicha w 2015 roku, zostały nagrodzone prestiżową francuską nagrodą Diapason d'Or. W sierpniu 2019 roku, nakładem wytwórni SONY, ukazało się pierwsze od 20 lat studyjne nagranie artysty, które uplasowało się na najwyższych miejscach europejskich list bestsellerów muzyki klasycznej.
Partner koncertu: