Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
21 01-2023
godz. 18:00
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Specjalne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 40 zł ulgowy: 30 zł
Przewijaj wydarzenia
KONCERT KOLĘD
21-01-2023 godz. 18:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 40 zł ulgowy: 30 zł

Wykonawcy:

Artyści Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej

Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej
współpraca - Lidia Matynian


Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej
przygotowanie - Olena Yatskulynets

Maria Dziedzic-Król – dyrygent

Janusz Wierzgacz – dyrygent
Magdalena Żak de Carvalho – fortepian

Franciszka Lejmel – instrumenty perkusyjne

Piotr Piwko - chórmistrz


Repertuar:

Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej

Maria Dziedzic-Król – dyrygent

Magdalena Żak De Carvalho – fortepian, aranżacje

(współpraca Lidia Matynian)

Franciszka Lejmel – instrumenty perkusyjne


Wśród nocnej ciszy

Przybieżeli do Betlejem

Mizerna cicha

Gdy się Chrystus rodzi

Jezus malusieńki (Amelia i Faustyna Boroń – solo)

Dzisiaj w Betlejem



Artyści Chóru Filharmonii Krakowskiej

Piotr Piwko – przygotowanie

Bracia, patrzcie jeno (opr. T. Flasza)

Anioł pasterzom mówił (opr. S. Gałoński)

Do szopy, hej, pasterze (opr. S. Gałoński)

W dzień Bożego Narodzenia (opr. T. Flasza)

Pójdźmy wszyscy do stajenki (opr. S. Gałoński)

Ach, ubogi żłobie (opr. S. Gałoński)

Bożego Narodzenia (z kancjonału benedyktynek staniąteckich)

Lulajże Jezuniu (opr. T. Flasza)

Mędrcy świata (opr. S. Gałoński)

Tryumfy Króla Niebieskiego (opr. T. Flasza)



Artyści Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej

Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej

Janusz Wierzgacz – dyrygent

Olena Yatskulynets – przygotowanie chóru ukraińskiego

Piotr Piwko – chórmistrz

Szczedryk (opr. B. Kryvopust)

Chwała na wysokości Bogu (opr. B. Kryvopust)

Śpi Jezus śpi (opr. B. Kryvopust)

Hej w dzień Narodzenia na smyczki (opr. M. Małecki)

Wstań gospodarzu (opr. B. Kryvopust)

Całemu światu (opr. B. Kryvopust)

Bóg się rodzi (opr. M. Małecki)



Maria Dziedzic-Król – artystka, która łączy ze sobą dwie pasje: muzykę chóralną i fortepianową. Absolwentka dwóch kierunków Akademii Muzycznej w Krakowie: Edukacji Artystycznej w specjalności prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych oraz Wydziału Instrumentalnego na kierunku Fortepian. Od czterech lat pełni funkcję asystenta artystycznego w Chórze Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej, a także prowadzi chór parafialny w Krakowie-Bieńczycach w Parafii Arka Pana. Jej wizytówką jest Szalowski Zespół Wokalny, który założyła i prowadzi od dziewięciu lat. Zespół ten zdobywa wysokie lokaty na prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych. Wielokrotnie prowadziła zajęcia z emisji głosu dla dzieci i młodzieży m.in podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej Skowroneczek w Nowym Sączu. Jest także zapraszana do prowadzenia warsztatów muzycznych dla chórów i zespołów. Fortepian towarzyszy jej od najmłodszych lat, jest laureatką dziecięcych ogólnopolskich konkursów pianistycznych m.in Międzynarodowego Konkursu im. Janiny Garści w Stalowej Woli. W 2012 roku koncertowała jako solistka z Królewską Orkiestrą Symfoniczną działającą przy Pałacu w Wilanowie. W 2017 roku wykonała wraz z Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Krakowie Koncert fortepianowy D-dur K 175 W.A. Mozarta, przyjmując rolę solisty i dyrygenta równocześnie. Jedną z jej ulubionych form muzykowania jest muzyka kameralna. Tworząc duet z sopranistką Marianą Poltorak wzięła udział w 2019 roku w 6th International Song Competition w Sofii, przechodząc się do finału konkursu. W 2021 roku otrzymała III miejsce na VII Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla Duetów Instrumentalnych i Duetów Wokalnych w Warszawie oraz wyróżnienie w 1st International Competition ArtSong OPUS.


Janusz Wierzgacz – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku dyrygentury chóralnej. Od 2010 roku jako dyrygent związany jest z Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz Żeńskim Chórem Akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, z którymi koncertował, m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Bułgarii i Hiszpanii. Od 2017 roku jest również dyrygentem Krakowskiego Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2013-2017 był asystentem dyrygenta W. Siedlika w Chórze Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Psalmodia oraz dyrygentem Krakowskiego Chóru Męskiego działającego przy tym uniwersytecie. Jako dyrygent współpracował z wybitnymi kompozytorami, chórami i orkiestrami, m.in. J. A. P. Kaczmarkiem, K. Dębskim, B. Chajdeckim, J.K. Pawluśkiewiczem, A. Zaryckim, M. Małeckim, A. Sztabą, Chórem i Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej, Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Od 2013 roku jest dyrektorem artystycznym Chóru i Orkiestry Symfonicznej Passionart. Jest również dyrygentem Górecki Chamber Choir. Od września 2020 roku pełni funkcję kierownika Chóru Opery Krakowskiej. Jest kompozytorem muzyki do filmów, spotów reklamowych, utworów chóralnych, orkiestrowych i rozrywkowych. Jest m.in. współautorem muzyki do widowiska „Święty” o życiu Jana Pawła II w reżyserii M. Zabłockiego muzyki do filmu Polska szuka bohaterów oraz do cyklicznych widowisk z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2016 roku był jednym z dyrygentów oraz aranżerów centralnych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.


Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej powstał w 1951 roku z inicjatywy pedagoga, muzyka i pasjonata w jednej osobie – Józefa Suwary. Repertuar (wówczas ok. 70 osobowego) zespołu obejmował utwory oratoryjne i a cappella, głównie kompozytorów polskich. W 1967 roku opiekę nad zespołem powierzono (na kolejnych 28 lat) powierzono asystentce profesora – Bronisławie Wietrzny. W okresie tym zespół wykonywał nowopowstające dzieła Krzysztofa Pendereckiego (Pasja wg św. Łukasza, Jutrznia, Magnificat), koncertując w wielu krajach Europy, a także w Libanie i Syrii. Za nagranie płyty z Pasją wg św. Łukasza chór otrzymał nagrodę Grand Prix du disque. W latach 1991 – 1993 chór prowadził Stanisław Krawczyński. Od 1993 roku dyrygentem i kierownikiem zespołu jest prof. Lidia Matynian. Po 70-latach wspaniałej działalności Chóru Chłopięcego, Filharmonia Krakowska poszerzyła swoją działalność tworząc Chór Dziewczęcy.


Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej powstał w czerwcu 2022 roku z inicjatywy Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W jego skład wchodzą dzieci, które przez obecną, bardzo trudną sytuację w Ukrainie, zmuszone były uciekać do naszego kraju w poszukiwaniu spokoju i możliwości rozwoju. Myślą przewodnią była chęć zaznajomienia słuchaczy kulturą ukraińską oraz tym samym pomoc i umacnianie więzi z ojczystym krajem młodych śpiewaków. Chór prowadzony jest przez Olenę Yatskulynets – absolwentkę Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej. Podczas koncertu Ukraiński Chór Dziecięcy wykona znane ukraińskie pieśni świąteczne w opracowaniu Bogdana Kryvopusta.