
Wykonawcy:
Promocja nowej płyty zespołu
CRACOW GOLDEN QUINTET:
Natalia Jarząbek – flet
Kamil Kuc – obój
Tomasz Sowa – klarnet
Konrad Gołda – waltornia
Małgorzata Wygoda – fagot
Repertuar:
Robert Muczyński - Movements na kwintet dęty op. 16
Tadeusz Szeligowski - Kwintet na instrumenty dęte
Romuald Twardowski – Mały tryptyk na kwintet dęty
Antoni Szałowski - Kwintet na flet, obój, klarnet, fagot i waltornię
Witold Lutosławski / Paweł Riess - Fantazja na tematy melodii Ludowych na kwintet dęty
miejsca nienumerowane
Koncert promocyjny płyty Polish Wind Quintets vol. 2 to podsumowanie kolejnego etapu pracy zespołu nad odkrywaniem muzyki polskiej. Utwory zawarte na niniejszej płycie to kontynuacja myśli muzycznej podjętej w 2020 roku przez Cracow Golden Quintet w albumie Polish Wind Quintets (DUX 1685). Obecna pozycja prezentuje kolejne wybitne utwory polskich kompozytorów XX i XXI wieku, a celem cyklu jest rejestracja fonograficzna kompletnego zbioru rodzimych twórców na kwintet dęty. Kompilacja na niniejszej płycie zawiera w utwory oryginalnie napisane na ten skład instrumentalny, inspirowane duchem dwudziestowiecznej europejskiej szkoły neoklasycyzmu, pojawiają się też wpływy polskiej muzyki ludowej, amerykańskiego jazzu, muzyki sakralnej, a także sonorystycznej awangardy. Połączenie brzmień instrumentów o zróżnicowanej skali i barwie stwarza nieograniczone wręcz możliwości operowania nastrojami, a krakowski zespół, wielokrotny zwycięzca międzynarodowych konkursów kameralnych, w swoich interpretacjach wykorzystuje cały potencjał wirtuozowski i liryczny dętego instrumentarium.
Koncert zrealizowano ze środków pochodzących ze
"Stypendium Twórczego Miasta Krakowa"
CRACOW GOLDEN QUINTET - zespół doceniany zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej, czego potwierdzeniem jest II Nagroda i dwie nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2019) oraz zdobycie szeregu I Nagród na: Rome International Music Competition w ramach Rome Chamber Music Festival (2016), Madrid International Music Competition (2016), International Music Competition w Londynie (2015), Międzynarodowy Przegląd Zespołów Kameralnych w Jaworze (2015), International Competition Davorin Jenko w Belgradzie (2015).
Cracow Golden Quintet występował wielokrotnie na międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak: Paderewski Festival w USA, Vendysell Festival w Danii, Alexander Arutiunian International Wind Festival w Armenii, Crusell Music Festival w Finlandii, Międzynarodowy Festiwal Leoša Janáčka w Czechach, ISA Festival w Austrii, Międzynarodowy Festiwal Ogrody Muzyczne w Warszawie, Międzynarodowy Festiwal Młodzi Artyści w Krakowie, Międzynarodowy Przemyski Festiwal Salezjańskie Lato.
Zespół koncertował w prestiżowych salach koncertowych, m.in.: Accademia di Santa Cecilia w Rzymie, NOSPR w Katowicach, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Zamek Królewski na Wawelu.
Cracow Golden Quintet bierze również udział w prawykonaniach oraz nagraniach utworów z XX i XXI wieku. Współpracuje z wytwórnią DUX , Warner Classics, a także z austriackim ORF. W 2020 roku, nakładem wydawnictwa DUX, ukazała się debiutancka płyta zespołu z muzyką polską, która została nominowana do nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna. Krążek zyskał pochlebne recenzje w kraju i za granicą. W roku 2021 zespół podjął współpracę z pianistą i kompozytorem Aleksandrem Dębiczem. 9 września 2022 roku nakładem Warner Classics ukazała się najnowsza płyta pianisty z udziałem Kwintetu. Na krążku zatytułowanym Sideways można usłyszeć m.in. Błękitną Rapsodię George’a Gershwina w opracowaniu na kwintet dęty i fortepian oraz nowy utwór Aleksandra Dębicza The Portals.
fot. Anita Wąsik