
Wykonawcy:
Wassim Ibrahim - wokal, ud
Wojciech Miller – lira korbowa, kantele
Zofia Trystuła – wokal, santur, obój, flety pasterskie, duduk
Jan Rusin - bębny obręczowe, darbuka, perkusjonalia
Chór Seniorów w Kontakcie
Wassim Ibrahim - dyrygent
Tancerze:
Joanna Krajewska
Piotr Krajewski
Ewelina Grzesikowska-Gurda
Roch Stawski
Repertuar:
Kolędy świata
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy”... Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia wsiadamy wraz ze św. Mikołajem do sań by odwiedzić najróżniejsze zakątki świata.
Motywem przewodnim koncertu będzie bożonarodzeniowa, świąteczna muzyka tradycyjna, m.in. polska, ormiańska, arabska, rumuńska, ukraińska, a także skandynawska. Poznamy ciekawe i nietypowe instrumenty, takie jak choćby ud, lira korbowa, kantele, dwojnica, darbuka, dhol czy duduk.
Zespołowi Etnoteka towarzyszyć będą wyjątkowi goście: Wassim Ibrahim (Syria) oraz Wojciech Miller (Polska) jako soliści, a do tego warstwę wokalną wesprze Chór Seniorów w Kontakcie.
Niech wielokulturowość i tradycja pójdą za rękę byśmy razem, przy jednym stole zasiedli do tej wyjątkowej muzycznej uczty.
Chór w Kontakcie pod batutą syryjskiego muzyka i kompozytora, Wassima Ibrahima, pojawił się na na muzycznej mapie Krakowa wiosną 2015 roku. Od początku przyświecały mu idee różnorodności i wielokulturowości – zarówno w odniesieniu do prezentowane repertuaru, jak i do składu osobowego. Chór stał się miejscem spotkań profesjonalnych muzyków i początkujących amatorów, ludzi starszych i młodszych, wykonujących różne zawody, oddających się rozmaitym pozamuzycznym pasjom, wywodzących się z bliższych i dalszych zakamarków Europy i Świata. Chór w Kontakcie ma na swoim koncie wiele występów w krakowskich instytucjach kultury i sztuki. Grupa występowała m.in. w Instytucie Goethego, Międzynarodowym Centrum Kultury czy Teatrze Groteska (w ramach Cracow Orient Festival).
Ich koncerty kilkakrotnie uatrakcyjniały imprezy akademickie, takie jak Dni Arabskie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Można ich było usłyszeć podczas wydarzeń plenerowych, w tym podczas tegorocznego Otwarcia Ulicy Dietla. Chórzyści mają w swoim dorobku także koncerty charytatywne – najważniejszy, którym mogą się pochwalić to występ dla Nury z Aleppo zorganizowany przez Polską Misję Medyczną, podczas którego wystąpili u boku Agi Zaryan i Grzegorza Turnaua. W październiku 2018 roku zaśpiewali z kolei dla pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego i ich opiekunów. Mają w swoim dorobku także koncert zagraniczny we francuskim Montresorze latem 2017 roku. Oprócz koncertów gościnnych regularnie można ich zobaczyć i usłyszeć w ich stałym miejscu spotkań, czyli w Kontakcie Przestrzeni ruchu i tańca przy ulicy Szpitalnej w Krakowie. W repertuarze Chóru w Kontakcie znaleźć można zarówno utwory wielkich kompozytorów – Bacha czy Mozarta, muzykę renesansową, utwory znane z filmów, jak i melodie tradycyjne z całego świata. Chór czerpie garściami z bogactwa muzyki orientalnej, ale wśród wykonywanych przez niego utworów nie brakuje kompozycji z Afryki, Ameryki czy Dalekiego Wschodu. Jego koncerty zabierają słuchaczy w muzyczną podróż dookoła świata, przybliżają to, co obce i otwierają oczy na to, co nieznane.
Głównym celem stworzenia amatorskiego chóru w miejscu Kontakt Przestrzeń ruchu i tańca, było zebranie grupy ludzi tworzących muzykę z radością i miłością. To idea dla tych, którzy chcą śpiewać, cieszyć się i uczestniczyć w zajęciu, które gromadzi we wspólnej pracy przede wszystkim śpiewaków-amatorów ale także profesjonalistów w dziedzinie muzyki i tańca.
fot. D. Gębka
Wassim IBRAHIM - urodził się w 1978 roku w Damaszku, w Syrii. W 1998 roku ukończył studia wyższe z tytułem inżyniera budownictwa i w ciągu następnych siedmiu lat brał udział w licznych projektach budowlanych w Syrii. Następnie w 2005 roku rozpoczął studia na kierunku Harmonia i Kontrapunkt, które prowadziła prof. Bella Tagezieva w High Institute of Music (Wydział Teorii i Kompozycji) w Damaszku. Studia te ukończył w 2010 roku. Do Polski przyjechał w 2013 roku i tu, w roku 2015 uzyskał stopień magistra studiów kompozytorskich Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Józefa Rychlika. W 2019 roku uzyskał stopień doktora w dziedzinie kompozycji muzycznej na Akademii Muzycznej w Krakowie (kierunek kompozytorski), współpracując z prof. Wojciechem Widłakiem. W latach 2010‐2013 rozpoczął profesjonalną karierę akademicką jako nauczyciel w Higher Institute of Music w Damaszku, w Syrii, gdzie wykładał historię muzyki, prowadził zajęcia z harmonii i kształcenia słuchu. Był gościem wykładowym Akademii Muzycznej w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Viterbo (La Crosse, Wisconsin, USA) i Wisconsin University (La Crosse, Wisconsin, USA). Profesjonalną karierę kompozytorską rozpoczął w 2002 roku od skomponowania sześciu piosenek dla dzieci, które znalazły się na płycie dedykowanej najmłodszym. Następnie jego utwory były wykonywane na wielu festiwalach, w różnych krajach i salach koncertowych na całym świecie. Od 2015 do chwili obecnej prowadzi amatorski Chór w Kontakcie, który założył w 2020 roku. W tym samym roku zespół został uhonorowany tytułem Krakowskiego Ambasadora Wielokulturowości A.D.2019.
fot. M. Cieślak
Zofia TRYSTUŁA – multiinstrumentalistka i wokalistka. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, w Konserwatorium w Weronie (Wlochy) oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Aveiro (Portugalia). Współzałożycielka zespołów Organic Noises (wykonującego muzykę w nurcie fusion-jazz z wpływami orientalnymi wraz, z którym wydała dwa albumy: Organic Noises i ReCreationLive) oraz zespołu muzyki dawnej Anabasis Ensemble. Koncertuje w kraju i za granicą jako solistka oraz członkini zespołów muzycznych i orkiestr symfonicznych. Jako oboistka na stałe związana była z Orkiestrą Symfoniczną Opery Narodowej w Erywaniu (Armenia). W swojej twórczości inspiruje się różnorodnymi stylami. Wykonuje muzykę na oboju i rożku angielskim, ale także specjalizuje się w grze na instrumentach historycznych (oboje barokowe) oraz instrumentach etnicznych (duduk, santur, shvi, blul, zurna).
fot. Denys Horval
Jan RUSIN – muzyk, perkusista, kompozytor. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Katedry Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował z wieloma muzykami, w różnych, odmiennych stylistycznie konfiguracjach instrumentalnych. Ma na swoim koncie skomponowanie i wyprodukowanie ścieżek dźwiękowych do gier komputerowych, filmów animowanych i trailerów filmowych. Współzałożyciel zespołu Organic Noises. Od 2019 roku współpracuje na stałe z legendarną grupą art-rockową Ankh oraz raperem Asthmą. Jest także twórcą teledysków dla Polskich i zagranicznych artystów. Pasjonuje się grą na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych zakątków świata (darbuka, dhol, tapan).
fot. Denys Horval