
Wykonawcy:
Włodek Pawlik - fortepian
Repertuar:
Jazzowe improwizacje na tematy z najpopularniejszych polskich kolęd
Polskie kolędy są jednym z najistotniejszych kulturowych źródeł polskiej tożsamości narodowej, jednym z ważnych mostów łączących pokolenia z narodową tradycją i obyczajem. Odznaczają się one niepowtarzalnym pięknem. Były i są inspiracją i natchnieniem dla wielu polskich artystów, m.in. Fryderyka Chopina, który w genialny sposób wykorzystał melodię Lulajże, Jezuniu w Scherzu h-moll. Polskie kolędy w wykonaniu laureata nagrody Grammy Włodka Pawlika służą jako inspiracje do fortepianowych improwizacji, często wykraczających poza jazzowy idiom. Artysta unika prostych skojarzeń, tworząc jednocześnie jakby nowe, muzyczne opowieści na temat poszczególnych utworów. Kolędy Pawlika są kreacją jego artystycznej osobowości, wymykającą się jakimkolwiek znanym w muzycznym świecie podziałom na style, gatunki, epoki.
Pierwsza płyta Włodka Pawlika Kolędy polskie została nagrana w 2002 roku w dworku I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Jest to miejsce szczególne, w którym mieszkał i tworzył genialny polski pianista i kompozytor, propagator muzyki Chopina i pierwszy premier niepodległej II Rzeczpospolitej. Pawlik dokonał tam nagrań, wtapiając się w klimat i magię staropolskiego szlacheckiego dworku. Płyta została wydana przez nieistniejącą już wytwórnię płytową Polonia Records.
W 2013 roku pianista nagrał kolędy raz jeszcze, tym razem w Studio S1 Polskiego Radia w Warszawie dla wytwórni Pawlik Relations. Od tego czasu płyta w nowej graficznej szacie i z nowymi nagraniami stała się bestsellerem na polskim rynku wydawniczym. Ukazały się do tej pory jej 2 reedycje, a recitale fortepianowe Włodka Pawlika z jego fortepianowymi impresjami na temat kolęd stały się od prawie 20 lat nieodłącznym elementem jego bogatego życia koncertowego, szczególnie w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
We wpisie do drugiego wydania albumu Kolędy polskie, Ryszard Peryt – wybitny aktor, reżyser i założyciel Polskiej Opery Królewskiej, napisał:
Muzyka Pawlika ma wyjątkową wartość, że będąc Pieśnią bez Słowa... właśnie owo nieobecne słowo przyzywa... zaprasza… i uobecnia.
Słowo staje się Ciałem, a muzyka – metafizyką…
Samotnik – Muzyk – Pawlik.
Forte-Pianem… Bogu-Dziecku… Kolędę gra... Pięknie…
WŁODEK PAWLIK – pianista i kompozytor, laureat jedynej w historii nagrody Grammy dla polskiego wykonawcy jazzowego – za płytę Night In Calisia (2014, w kategorii Best Large Jazz Ensemble).
Absolwent klasy fortepianu Barbary Hesse-Bukowskiej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończył studia na wydziale jazzowym Hochschule für Musik w Hamburgu. W 2007 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina, gdzie prowadzi wykłady z improwizacji.
Laureat Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Jazzowym w Dunkierce (1984) oraz II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowych w Monako. Magazyn „Who is Who at North Jazz Festival 1998” po koncercie jego Tria określił go zaszczytnym mianem “Vladimir Horowitz of jazz”. Czasopismo „The Age” okrzyknęło trasę koncertową artysty po Australii jednym z najważniejszych wydarzeń roku 2002, a najsłynniejszy amerykański magazyn jazzowy „Down Beat” przyznał albumowi Turtles (Polonia Records, 1995), nagranemu m.in. z Randym Breckerem i Western Jazz Quartet, cztery gwiazdki.
Ma w dorobku muzykę filmową i teatralną, kompozycje orkiestrowe, muzykę do baletu, operę, kantatę, dwa koncerty fortepianowe, utwory wokalne. Z wyjątkową łatwością i naturalnością posługuje się różnorodnymi technikami kompozytorskimi, jest bez wątpienia mistrzem muzycznego collage’u. Skomponował muzykę do filmów Wrony i Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej, Rewers Borysa Lankosza, a także produkcji zagranicznych, m.in. Within the Whirlwind (Wichry Kołymy) laureatki Oscara Marleen Gorris. Wśród dokonań artystycznych Pawlika wymienić warto m.in. Misterium Stabat Mater na fortepian jazzowy i chór gregoriański, wydane dwukrotnie, w roku 2000 i 2005, oraz jazzowy projekt Włodek Pawlik Trio Anhelli, uhonorowany nagrodą TVP Kultura w roku 2006 w kategorii Muzyczne Wydarzenie Roku (rock, jazz). W 2018 roku Włodek Pawlik Trio, wraz z Randym Breckerem, zainaugurowało Blue Note Jazz Festival w Nowym Jorku w legendarnym klubie Blue Note.
Dyskografia artysty obejmuje prawie 40 autorskich płyt, z których wiele osiągnęło status złotych i platynowych. Do najbardziej znanych należą bestsellerowe albumy: Anhelli (2006), Misterium Stabat Mater (2009), Tykocin (2009), Grand Piano (2009), Night in Calisa (2012), Kolędy polskie (2013), America (2015), 4 Works 4 Orchestra (2016), Songs Without Words (2017), Pawlik/Moniuszko-Polish jazz (2019), Tryptyk rzymski (2020), a także seria płyt skomponowanych do poezji takich autorów jak: J. Iwaszkiewicz (2010), Cz. Miłosz (2011), J. Czechowicz (2013), A. Zagajewski (2016), C.K. Norwid (2021), Z. Herbert (2021), K.K. Baczyński (2021).
Włodek Pawlik otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Honorowe Obywatelstwo Kalisza i Podkowy Leśnej, nagrody: Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku 2014, Fryderyk 2014 w kategorii Jazzowy Muzyk Roku i wiele innych.
Włodek Pawlik zasiadał w jury V American Jazz Piano Competition w Indianapolis w 2001, wykładał w Eastman School of Music, Western Michigan University, Cincinnati College of Music, podczas IAJE Jazz Conference w Los Angeles (1999), w Królewskim Konserwatorium w Brukseli.
fot. M. Bałata