
Wykonawcy:
Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie
Ewa Pasek – dyrygent
Dawid Rzepka - organy
Aleksandra Ciastoń – sopran
Małgorzata Hopciaś – alt
Daniel Golec – baryton
Krzysztof Kamień - bas
Repertuar:
Dietrich Buxtehude - Preludium g-moll BuxWV 149
Dietriech Buxtehude - Cantate Domino canticum novum BuxWV 12
Johann Pachelbel:
Fuge über das Magnificat Secundi Toni nr 7
Fuge über das Magnificat Sexti Toni nr 7
Fuge über das Magnificat Octavi Toni 13
Johann Pachelbel - Magnificat D-dur P.246
Dietrich Buxtehude - Alleluja z kantaty Der Herr ist mit mir BuxWV 15
Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie powstał w 2007 r. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, realizuje również projekty koncertowe we współpracy z Muzeum Narodowym, Muzeum Krakowa, Fundacją „Dzieło Pomocy św. Ojca Pio". Chór regularnie koncertuje w Krakowie i Małopolsce – podczas Nocy Muzeów, Święta Ogrodów, Dni Otwartych Drzwi Muzeów Krakowa. Zespół występował też we Włoszech i Francji w ramach współpracy z chórami z Bolonii, Perugii i Bordeaux. Zespół bierze również udział w konkursach i festiwalach - w bieżącym roku zdobył III miejsce w Małopolskich Spotkaniach Kolędowych, II Miejsce w Małopolskim Przeglądzie Pieśni Chóralnej Kolęd i Pastorałek w Miechowie czy III miejsce w Konkursie Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach
Chór stale się rozwija, sięgając po najbardziej wartościowe utwory literatury chóralnej, zarówno a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne - dzieła J. S. Bacha, A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, J. Brahmsa czy L. Bernsteina. W kalendarzu koncertowym szczególne miejsce zajmuje koncert kolędowy, organizowany wspólnie z innymi krakowskimi zespołami oraz pełen niespodzianek koncert karnawałowy. Chór VLO prowadzi Ewa Pasek, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej.
Ewa PASEK ukończyła studia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury chóralnej Lidii Matynian (dyplom z wyróżnieniem). Jest również absolwentką Wydziału Instrumentalnego (klasa oboju oraz studia podyplomowe w zakresie oboju barokowego) oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2008 r. prowadzi Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Od wielu lat związana jest ze środowiskiem muzycznym bazyliki oo. Dominikanów w Krakowie. W latach 2015-2018 prowadziła Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, a od roku 2018 - Chór Świętego Michała, działający przy bazylice oo. Paulinów na Skałce. Rozwija również działalność dydaktyczną w PSM I st. w Gdowie oraz OSM II st. im. F. Chopina w Krakowie. Współtworzy Fundację i Zespół Muzyki Dawnej „Il Vento”. Cyklicznie prowadzi warsztaty chóralne i emisji głosu. W 2017 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej oraz sukcesy odnoszone w wychowaniu dzieci i młodzieży.
Dawid RZEPKA - urodzony w 1987 roku w Tarnowie. Naukę gry na organach rozpoczął w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Tarnowie, którego dyplom uzyskał w 2006 roku. W 2011 roku ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie organów s. dr hab. Susi Ferfoglia w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej i UPJPII w Krakowie. Umiejętności wykonawcze doskonalił w ramach studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego, ukończonych w 2014 roku. W latach 2012-2017 studiował w Instytucie Muzykologii UJ w Krakowie. W 2019 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Krakowie (klasa organów prof. Marcina Szelesta). Występował jako solista m.in. podczas Letnich Koncertów organowych we Władysławowie i Jastrzębiej Górze, a także w ramach cyklu „Wieczory Organowe u Bożej Opatrzności” we Wrocławiu oraz podczas koncertów organizowanych przez Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej w Krakowie. Jest laureatem III Festiwalu Organistów Diecezji Tarnowskiej (III miejsce oraz wyróżnienie). Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Daniela Rotha, Davida Titteringtona, Lorenzo Ghielmiego, Emmanuela Le Divellec i Oliviera Latry. Od 2021 roku prowadzi zajęcia z improwizacji i gry organowej w Instytucie Muzyki Kościelnej UPJP2 w Krakowie oraz w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej II stopnia w Krakowie (2021/22).
Krzysztof KAMIEŃ – student prawa na Tilburg University w Holandii. Przygodę muzyczną rozpoczął w Chórze Chłopięcym Filharmonii Krakowskiej w roku 2011 gdzie śpiewał jako sopran do roku 2015. Następnie, już jako bas, śpiewał w Chórze V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Osobiście pasjonat tenisa i siatkówki
Małgorzata HOPCIAŚ – niegdyś chórzystka Chóru V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, obecnie studentka Chemii w Kryminalistyce na Akademii Górniczo-Hutniczej i redaktorka w studenckim radiu. Na co dzień chowa się w laboratorium, czekając na wyniki długich analiz. Miłośniczka piosenki literackiej, muzyki ludowej i klasycznej. Chciałaby mieć na ścianie obraz Makowskiego albo Stryjeńskiej i nauczyć się grać na skrzypcach.
Aleksandra CIASTON – studentka psychologii stosowanej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu Ewy Kowalczyk. Pierwsze muzyczne kroki stawiała pod czujnym uchem Ewy Pasek w Chórze V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, gdzie przez wiele lat była chórzystką. Miłośniczka tańca (zwłaszcza stepowania), książek i dobrego jedzenia :)
Daniel GOLEC – absolwent kierunku fizyka Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania) i V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie; chórzysta od ośmiu lat.
Choć od dzieciństwa był opętańczo rozkochany w muzyce, zamiłowanie to w praktyczny sposób dane mu było rozwijać dopiero w Chórze V LO pod dyrekcją Ewy Pasek. Następnie Cambridge University Symphony Chorus umożliwił mu poznanie wielkiego repertuaru symfoniczno-oratoryjnego (w tym Belshazzar's Feast Williama Waltona pod batutą Klausa Mäkeli w Filharmonii Paryskiej, maj 2023). W 2023 r. spełniło się (przynajmniej częściowo) jego dziecięce marzenie o operowej scenie - śpiewał w chórach w dwóch studenckich przedstawieniach operowych (Die Zauberflöte W.A. Mozarta, La liberazione di Ruggiero F. Caccini); miał tam również epizodyczne sola w roli potwora.
W ramach Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego w czerwcu 2024 będzie wykonywał II Symfonię G. Mahlera pod batutą Marin Alsop w NOSPR.
Poza muzyką symfoniczną i operą ku swojej własnej zgubie nieuleczalnie kocha słodycze.