
Wykonawcy:
Krakowska Młoda Filharmonia - Orkiestra ZPSMuz im. M. Karłowicza w Krakowie
Chór Społeczny przy Filharmonii Krakowskiej
Tomasz Chmiel – dyrygent
Katarzyna Guran - sopran
Joanna Święszek-Przeliorz – alt
Tomasz Świerczek - tenor
Patryk Wyborski – bas
Marcin Wróbel - przygotowanie chóru
Repertuar:
Józef Michał Ksawery Franciszek Poniatowski - Msza F-dur (oprac. na orkiestrę T. Chmiel)
Józef Michał Ksawery Poniatowski, będący zarówno artystą, jak i wytrawnym dyplomatą, łączył talent i umiejętności wokalne z gorliwym patriotyzmem i zaangażowaniem w bieżącą politykę w niełatwych czasach zaborów. Pierwotna wersja utworu, skomponowana w 1867 roku dla króla Portugalii Ludwika I, przeznaczona została na czworo solistów, chór i fortepian.
Msza F-dur Józefa Michała Ksawerego Franciszka Poniatowskiego to dzieło wciąż prawie nieznane, a bardzo piękne, wartościowe, a przy tym przystępne szerokiej publiczności. "Mogą – oczywiście – znaleźć się malkontenci ze swym nieśmiertelnym powiedzeniem, że "Beethoven to to nie jest"
KRAKOWSKA MŁODA FILHARMONIA – Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie wykonuje ponad kilkanaście koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie, ale także w wielu salach koncertowych Polski m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym Roma, Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w Górnośląskim Ośrodku Kultury w Katowicach, w salach Filharmonii Szczecińskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej. Orkiestra regularnie koncertuje poza granicami (Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Ukraina, Chiny). Współpracuje z orkiestrami młodzieżowymi (Niemcy) i chórami, m. in. z Trumpet of the Lord (Holandia), Chórem Filharmonii Krakowskiej, Chórem Akademii Muzycznej w Krakowie, Chórem Mariańskim, Chórem Uniwersytetu Ekonomicznego Dominanta, Chórem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, z Fundacją Polsko-Chińską Chopin oraz krakowskimi domami kultury.
Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny, obejmuje utwory różnych epok, od baroku do muzyki współczesnej, a także muzykę operową, operetkową, musicalową oraz muzykę filmową.
Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były – premierowe wykonanie Nieszporów ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka Aleksandra Moczulskiego (1992), zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkolnych Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej oraz Programu II Polskiego Radia (2013) oraz tournée do Chin (2018).
Orkiestra wielokrotnie brała udział w festiwalach, m.in. w festiwalu Cracovia Sacra, jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie, organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta, wielokrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie oraz w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.
Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in. Polskie Pieśni Patriotyczne, Kolędy, Pieśni Maryjne oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie pt. Nie zapomnisz mnie.
CHÓR SPOŁECZNY PRZY FILHARMONII KRAKOWSKIEJ - zespół zrzeszający pasjonatów śpiewu prowadzony przez Marcina Wróbla, artysty chóru mieszanego Filharmonii Krakowskiej i dyrygenta-chórmistrza. Chór powstał jako inicjatywa towarzysząca wykonaniu Carmina burana C. Orffa w styczniu 2023 w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. Sukces artystyczny i medialny tegoż przedsięwzięcia zaowocował dalszym rozwojem zespołu pod auspicjami Filharmonii. Chór dotychczas wykonał na scenie Filharmonii między innymi takie dzieła, jak Msza Koronacyjna C-dur, Missa brevis in C (Spatzenmesse) oraz Requiem d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta, IX Symfonia d-moll Ludwiga van Beethovena, Alleluja z oratorium Mesjasz Georga Friedricha Händela, Oratorio de Noël Camille'a Saint-Saënsa, Missa Criolla Ariela Ramíreza oraz Mszę nr 2 G-dur D 167 Franza Schuberta. fot. K. Kalinowski
Tomasz CHMIEL – dyrygent, pianista, aranżer, producent muzyczny. Pochodzi z Rzeszowa. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie fortepianu prof. Marka Koziaka. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem.
Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, wyróżniony Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureat I nagrody w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Wielokrotny uczestnik seminariów Helmutha Rillinga Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie, a także kursów mistrzowskich w Salzburgu oraz Południowej Irlandii. Związany z macierzystą uczelnią, pracuje na stanowisku adiunkta. Jest dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR. Współpracuje z Operą Krakowską. Przez lata związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Krakowską Operą Kameralną. Dyrygent Krakowskiej Młodej Filharmonii. Poza krajem koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz w Korei Płd.
Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Opracował z rękopisu głosy orkiestrowe i wykonał zapomnianą I Symfonię Artura Malawskiego. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Chopina, Karłowicza,. a także polskie piosenki przedwojenne, pieśni patriotyczne, kolędy. Opracował wykonawczo Koncert fortepianowy T. Leszetyckiego – większość tych opracowań została nagrana i wydana na płytach. Na potrzeby orkiestr kameralnych opracował również opery Don Pasquale, Napój miłosny G. Donizettiego, Torreador L. Adama, Krakowiacy i górale J. Stefaniego, Spiskowcy F. Schuberta, operetkę Wesoła wdówka F. Lehara. Z wielką pasją aranżuje muzykę filmową. W roku 2013 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.
fot. Krzysztof Kalinowski