
Wykonawcy:
Młoda Krakowska Filharmonia – Orkiestra ZPSMuz. im. M. Karłowicza w Krakowie
Tomasz Chmiel – dyrygent
Jan Szełęga – gitara
Teresa Siek – obój
Antoni Chmiel – waltornia
Matylda Szymonik - skrzypce
Tymon Przypis - skrzypce
Repertuar:
Ferdinando Carulli - Koncert na gitarę
Johann Sebastian Bach - Koncert skrzypcowy a-moll cz. I
Alessandro Marcello - Koncert na obój cz. I, II
Wolfgang Amadeus Mozart - III Koncert na Es-dur waltornię cz. I
Wolfgang Amadeus Mozart - Requiem (Kyrie, Sanctus)
Arturo Márquez – Danzon
KRAKOWSKA MŁODA FILHARMONIA – Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie realizuje autorski program edukacyjny opracowany przez dr hab. Tomasza Chmiela, zatwierdzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod auspicjami Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Zespół posiada bogaty i różnorodny repertuar, wykonywany podczas średnio kilkunastu koncertów w każdym sezonie artystycznym. Występuje nie tylko w Krakowie, ale także w znaczących salach koncertowych Polski m.in. w Teatrze Wielkim, Teatrze Muzycznym Roma, Filharmonii Narodowej oraz w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie, w salach Filharmonii Szczecińskiej, Pomorskiej i Częstochowskiej. Orkiestra regularnie koncertuje poza granicami (Niemcy, Holandia, Francja, Austria, Chiny). Prowadzi ożywioną współpracę z instytucjami krakowskimi, m.in.: z Operą Krakowską, Filharmonią Krakowską, z Fundacją Polsko-Chińską Chopin oraz krakowskimi domami kultury.
Najbardziej znaczącymi wydarzeniami w działalności artystycznej orkiestry były – premierowe wykonanie Nieszporów Ludźmierskich Jana Kantego Pawluśkiewicza i Leszka A. Moczulskiego (1992), zdobycie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Szkół Muzycznych II Stopnia, zorganizowanym przez Akademię Filmu i Telewizji w Warszawie przy współudziale Centrum Edukacji Artystycznej i Programu II Polskiego Radia (2013) oraz tournée do Chin (2018).
Orkiestra wielokrotnie występowała w ramach festiwalu Szalone Dni Muzyki w Warszawie, w Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Cracovia Sacra. Jest częstym gościem cyklu Nowa Huta, dlaczego nie, organizowanym przez Dom Kultury Nowa Huta.
Dorobek fonograficzny orkiestry to kilka płyt, m. in. Polskie Pieśni Patriotyczne, Kolędy, Pieśni Maryjne oraz wydane przez Polskie Radio piosenki przedwojenne na płycie pt. Nie zapomnisz mnie.
Tomasz CHMIEL – dyrygent, pianista, aranżer, producent muzyczny. Pochodzi z Rzeszowa. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza oraz w klasie fortepianu prof. Marka Koziaka. Oba kierunki ukończył z wyróżnieniem.
Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki, wyróżniony Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. Laureat I nagrody w I Ogólnopolskim Przeglądzie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku. Wielokrotny uczestnik seminariów Helmutha Rillinga Akademii Bachowskiej w Stuttgarcie, a także kursów mistrzowskich w Salzburgu oraz Południowej Irlandii. Związany z macierzystą uczelnią, pracuje na stanowisku adiunkta. Jest dyrygentem gościnnym Filharmonii Krakowskiej, Rzeszowskiej, Częstochowskiej, Dolnośląskiej, Szczecińskiej, NOSPR. Współpracuje z Operą Krakowską. Przez lata związany z Teatrem Muzycznym w Lublinie, Krakowską Operą Kameralną. Dyrygent Krakowskiej Młodej Filharmonii. Poza krajem koncertował w Szwecji, Francji, Niemczech, Holandii, Belgii oraz w Korei Płd.
Szczególną uwagę poświęca muzyce polskiej. Opracował z rękopisu głosy orkiestrowe i wykonał zapomnianą I Symfonię Artura Malawskiego. Zinstrumentował na orkiestrę symfoniczną cykl pieśni Chopina, Karłowicza,. a także polskie piosenki przedwojenne, pieśni patriotyczne, kolędy. Opracował wykonawczo Koncert fortepianowy T. Leszetyckiego – większość tych opracowań została nagrana i wydana na płytach. Na potrzeby orkiestr kameralnych opracował również opery Don Pasquale, Napój miłosny G. Donizettiego, Torreador L. Adama, Krakowiacy i górale J. Stefaniego, Spiskowcy F. Schuberta, operetkę Wesoła wdówka F. Lehara. Z wielką pasją aranżuje muzykę filmową. W roku 2013 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego.
fot. Krzysztof Kalinowski
Antoni CHMIEL – urodzony w 2009 r. w Krakowie. Rozpoczął naukę gry na waltorni w ZPSMuz im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie w klasie prof. Adama Kozłowskiego. Od września br. Jest uczniem POSM im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Laureat wielu konkursów, m.in.: III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym I st. CEA „Muzyczna Jesień w Bytomiu, II miejsce na X Ogólnopolskim Konkursie im. Ludwika Lutaka dla Uczniów Szkół Muzycznych II st. grających na instrumentach dętych blaszanych, I miejsce na XXI Ogólnopolski Konkurs Młodych Solistów w Jaworznie, I miejsce na XIII Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Nowym Targu, I miejsce na Makroregionalnym Konkursie Waltornistów w Niwiskach. Od dłuższego czasu interesuje się kompozycją, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki symfonicznej, elektronicznej i jazzu. Bierze udział w warsztatach jazzowych i waltorniowych. Od roku uczy się grać na trąbce.
fot. Andrzej Kalinowski
Jan SZEŁĘGA – urodzony w 2006 r. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku ośmiu lat w klasie Adama Makowskiego w Zespole Szkół Muzycznych w Wieliczce, a następnie kontynuował w klasie Justyny Dawidowicz w Szkole Muzycznej I stopnia w Świątnikach Górnych. Obecnie jest uczniem VI klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w ZPSMim. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, gdzie kształci się pod kierunkiem prof. dr. hab. Michała Nagy’a.
Laureat wielu konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in.: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Mladígitaristi 2024” w DolnýmKubínie, I miejsce naVisegradGuitarCompetition w Bratysławie, Grand Prix na IX Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym „Gitara Viva!” w Kielcach, I miejsce w kategorii zespołów na XXII Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym „GITARIADA” w Kłodzku. Brał udział w lekcjach mistrzowskich i warsztatach z Jakubem Kościuszko, Markiem Nosalem, Leszkiem Potasińskim, Marcinem Kuźniarem, Martinem Weselym, Petrem Saidlem, Martinem Schwarzem, Miriam Rodriguez-Brüllovą, Campbellem Diamondem oraz Lorenzo Michelim.
Koncertował w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie: Muzeum Książąt Czartoryskich, Domu Jana Matejki, Ośrodku Kultury Europejskiej „Europeum”, Willi „Atma” w Zakopanem, a także w Filharmonii Krakowskiej oraz w Zamku Królewskim w Warszawie. Kilkakrotnie brał udział w wydarzeniach organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach; był uczestnikiem Zimowej i Letniej Akademii Muzyki, a także występował w ramach programu promocji młodych talentów „PREZENTACJE” oraz festiwalu muzyki „EMANACJE”.
Stypendysta „Świątnickiej Kuźni Talentów” w latach 2018/2019 oraz 2019/2020, Małopolskiego programu Stypendialnego za szczególne osiągnięcia artystyczne w latach 2019/2020 oraz 2020/2021, a od roku szkolnego 2019/2020 należy do programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Został także uhonorowany Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w roku szkolnym 2020/2021. Od 2023 roku jest stypendystą Fundacji Pro Musica Bona.
fot. Andrzej Szełęga
Matylda SZYMONIK – uczennica V klasy OSM II st. Państwowej Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie w klasie skrzypiec prof. Natalii Miś. Od wielu lat gra w Krakowskiej Młodej Filharmonii. Jest uczestniczką wielu warsztatów i projektów muzycznych realizowanych przez Orkiestrę.
fot. Marcin Cieślak
Teresa SIEK – urodzona w 2006 r. w Krakowie. Od najmłodszym lat uczęszczała na lekcje śpiewu i fortepianu w Domu Kultury w Brzesku. W wieku 10 lat rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej I st. w Brzesku pod okiem prof. Zofii Trystuły. W międzyczasie brała udział w wielu konkursach, m.in.: w Nowym Targi i Jaśle. Zdobyła I miejsce w szkolnym konkursie miniatur i II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych w Lublinie. Od 2020 r. swoją naukę kontynuowała w Państwowej Szkole Muzycznej im Fryderyka Chopina w Krakowie w klasie oboju prof. Ewy Kieres, a od 2022 r. w Państwowej Szkole Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie w klasie prof. Marka Mleczko.
fot. Krystyna Siek
Tymon PRZYPIS – urodzony w 2006 r. w Krakowie. Absolwent klasy skrzypiec prof. Renaty Sperki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem w 2024 r. Uczestnik kursów mistrzowskich, Letniej Akademii Muzycznej w klasie profesor Oriany Masternak oraz Letniej Akademii Filharmonii w Krakowie. Wieloletni skrzypek Krakowskiej Młodej Filharmonii, gdzie rozwijał się jako solista i lider drugich skrzypiec pod okiem Maestro Tomasza Chmiela.
fot. Andrzej Kalinowski