Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
10 01-2023
godz. 18:00
Miejsce SALA ZŁOTA
Rodzaj koncertu Koncerty Kameralne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 20 zł
Przewijaj wydarzenia
CAPELLA CRACOVIENSIS
10-01-2023 godz. 18:00 SALA ZŁOTA
CENA BILETÓW: normalny: 20 zł

Wykonawcy:

Projekt Muzyczne Mosty


Katarzyna Olszewska - skrzypce solo

Maciej Czepielowski - skrzypce

Tomasz Góra - skrzypce

Teresa Wydrzyńska - altówka

Konrad Górka - wiolonczela

Marek Toporowski - klawesyn



Repertuar:

Johann Gottlieb Graun - Koncert skrzypcowy A-dur
Joseph Haydn - Koncert skrzypcowy G-dur Hob.VIIa:4


Zaczynamy w I połowie wieku XVIII - niedługo narodzi się najstarszy z klasyków wiedeńskich, tymczasem swoje sukcesy święci Johann Gottlieb Graun, o którym mawiają, że jest jednym z największych skrzypków swoich czasów i pierwszej rangi kompozytorem. Nawet taka sława nie jest jednak wolna od krytyki, sceptycy twierdzą, że w jego koncertach i muzyce kościelnej długość każdej części jest bardziej nieumiarkowana niż może to znieść chrześcijańska cierpliwość.


Cierpliwości wystarczyło jednak Bachowi (chociażby na tyle) by powierzyć Graunowi edukację swojego syna Wilhelma Friedemanna w zakresie gry na skrzypcach, Bendzie do podjęcia u Grauna studiów oraz królowi Prus Fryderykowi do mianowania go koncertmistrzem nowo otwartej opery berlińskiej.


Nie najgorszą sławą cieszył się także Papa Haydn, jak zwykło się mówić o najstarszym z klasyków. Szczęśliwie trwa ona do dziś, więc być może nawet nie wypada go przedstawiać. Pytanie jednak czy to właśnie jego należałoby przestawiać. Istnieje wiele przesłanek za tym, że Koncert skrzypcowy G-dur nie jest jego autorstwa. Do podejrzanych o popełnienie tego dzieła zalicza się Leopolda Hofmanna oraz Luigi Tomasiniego - koncertmistrza orkiestry Esterházych. Jaki z tego wniosek? Słuchajmy muzyki, nie nazwisk.