Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
09 06-2024
godz. 18:00
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Symfoniczne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: STREFA I - normalny: 60 zł STREFA I - ulgowy: 40 zł STREFA I - studencki: 25 zł strefa II - normalny: 50 zł strefa II - ulgowy: 30 zł strefa II - studencki: 20 zł III strefa - normalny: 40 zł III strefa - ulgowy: 20 zł III strefa - studencki: 15 zł
Przewijaj wydarzenia
30 LAT SINFONIETTY CRACOVII
09-06-2024 godz. 18:00 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: STREFA I - normalny: 60 zł STREFA I - ulgowy: 40 zł STREFA I - studencki: 25 zł strefa II - normalny: 50 zł strefa II - ulgowy: 30 zł strefa II - studencki: 20 zł III strefa - normalny: 40 zł III strefa - ulgowy: 20 zł III strefa - studencki: 15 zł

Wykonawcy:

Koncert jubileuszowy

Sinfonietta Cracovia

Daniel Stabrawa – dyrygent
Piotr Tarcholik skrzypce
Maciej Lulek skrzypce
Marta Nowak skrzypce
Janusz Widzyk kontrabasRepertuar:

Ludwig van Beethoven - Uwertura Coriolan op. 62 

Giovanni Bottesini - Gran duo concertante 

Aleksander Tansman - Tryptyk na orkiestrę smyczkową

***

Mikołaj Majkusiak - Duel. Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)

Ludwig van Beethoven - VIII Symfonia F-dur op. 93 


Rok 2024 to rok jubileuszowy 30-lecia Sinfonietty Cracovii, jednego z czołowych polskich zespołów kameralnych. Rocznicowe obchody trwają cały rok, jednak ich szczególnym punktem jest wydarzenie, który odbędzie się 9 czerwca w Filharmonii Krakowskiej. Symfoniczne brzmienie, wirtuozerskie partie oraz spotkanie wybitnych artystów, przez lata związanych z zespołem – koncert jubileuszowy zapowiada się wyjątkowo emocjonująco, nostalgicznie, ale i radośnie.

Jubileuszowy koncert w Filharmonii Krakowskiej to poniekąd podsumowanie tych trzydziestu lat, lecz także spojrzenie w przyszłość. Na scenie (zarówno wśród solistów, jak i w orkiestrze) będzie można zobaczyć oraz posłuchać muzyków niegdyś związanych z Sinfoniettą Cracovią, a dziś błyszczących w salach koncertowych Polski i Europy. Wystąpią m. in. jeden z Filharmoników Berlińskich, kontrabasista Janusz Widzyk oraz Piotr Tarcholik, koncertmistrz NOSPR. W partiach solowych wystąpią także liderzy Sinfonietty Cracovii: Maciej Lulek i Marta Nowak. Dyrygować będzie Daniel Stabrawa, wieloletni koncertmistrz berlińczyków, który dziś jest członkiem Rady Artystyczno-Programowej krakowskiej orkiestry.

W programie koncertu znalazły się klasyczne dzieła Beethovena (uwertura Coriolan i VIII symfonia), wirtuozerskie dzieła Bottesiniego i Tansmana, a także prawykonanie zamówienia kompozytorskiego Mikołaja Majkusiaka Duel Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę symfoniczną.SINFONIETTA CRACOVIA - Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która precyzję i elastyczność orkiestry kameralnej z powodzeniem przenosi także Na skład symfoniczny, jest ceniona zwłaszcza za wykonania muzyki współczesnej. Angażuje się w liczne przedsięwzięcia promujące muzykę nową i twórczość kompozytorów polskich. Słynie zwłaszcza z interpretacji dzieł Krzysztofa Pendereckiego, z którym od samego początku łączyła ją ważna więź artystyczna. Prowadzi intensywną działalność koncertową, także za granicą – występowała m.in. w Chinach, Holandii, Finlandii, Niemczech, Czechach i Austrii. Jej początki wiążą się z powstaniem zespołu Młodzi Kameraliści Krakowscy, który w 1994 roku przy wsparciu państwa Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich otrzymał status orkiestry miejskiej oraz nazwę, pod którą funkcjonuje ona do dzisiaj. Przez 20 lat zespołem kierował skrzypek, altowiolista i pedagog Robert Kabara, w 2014 funkcję tę przejął dyrygent, kontrabasista Filharmonii Wiedeńskiej i animator życia kulturalnego Jurek Dybał, zaś od 2021 na jego czele stoi menadżerka kultury i producentka wydarzeń kulturalnych Agata Grabowiecka.