Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
15 10-2023
godz. 18:00
Miejsce SALA ZŁOTA
Rodzaj koncertu Koncerty Kameralne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 35 zł ulgowy: 25 zł
Przewijaj wydarzenia
10. KRAKOWSKA JESIEŃ MUZYCZNA
15-10-2023 godz. 18:00 SALA ZŁOTA
CENA BILETÓW: normalny: 35 zł ulgowy: 25 zł

Wykonawcy:

Koncert inauguracyjny na jubileusz festiwalu oraz z okazji 90. rocznicy urodzin K. Pendereckiego


Piotr Lato - klarnet

Paweł Cal - waltornia

Wojciech Koprowski - skrzypce

Łukasz Syrnicki - altówka

Jan Kalinowski - wiolonczela

Marek Szlezer - fortepian



Repertuar:

Krzysztof Penderecki - Sekstet na klarnet, waltornię, trio smyczkowe i fortepian

Paweł Mykietyn -Ostatni utwór na klarnet, waltornię, trio smyczkowe, fortepian i taśmę (drugie wykonanie)*/**


*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

**Utwór przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia.

Ostatni utwór na klarnet, waltornię, trio smyczkowe, fortepian i taśmę (drugie wykonanie)*/**


UWAGA: koncert w sali Złotej - miejsca nienumerowane.


Piotr LATO - już jako uczeń, a potem student klarnetu uzyskał szereg nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych (m.in.: półfinalista Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego Praska Wiosna w Pradze (2002), III nagroda w IV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2006), II nagroda w MEDICI International Music Competition). Jego ożywiona działalność artystyczna i naukowa została wielokrotnie doceniona poprzez liczne stypendia oraz odznaczenia, m.in. odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2016), Nagrodę Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2019), Brązowy Krzyż Zasługi (2019), Partnerstwo dla Muzyki 2.0 (2020), Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020), odznakę Honoris Gratia Miasta Krakowa (2021) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (2022). Wziął udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych, takich jak: Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie, Muzyka w Starym Krakowie, Musica Polonica Nova, Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na Szczytach. Zrealizował szereg nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych dla wytwórni polskich i zagranicznych, m.in. DUX, Centaur Reccord, Le Foxx Music, Universal Music. Prowadzi działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Od 2006 roku jest zawodowo związany z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie od 2020 jest kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych Drewnianych i Akordeonu na stanowisku profesora AMKP. Od 2004 roku pełni funkcję pierwszego klarnecisty Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Koncertuje zarówno jako solista, jak i z wieloma orkiestrami i zespołami. Jest członkiem Zarządu Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów. Współpracuje z Henri Selmer Paris, MARCA Reeds, Eddie Daniels Expressions Ligatures oraz Chedeville USA.


Paweł CAL – naukę gry na waltorni rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Koninie w klasie Jacka Rybczyńskiego. W 2019 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną (obecnie im. K. Pendereckiego) w Krakowie, gdzie był studentem Tadeusza Tomaszewskiego i Willa Sandersa. Jest zwycięzcą 27. Międzynarodowego Konkursu im. Leoša Janáčeka w Brnie i 12. Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej oraz laureatem czołowych nagród na wielu innych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, między innymi: III Nagrody na 70. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Praska Wiosna (Praga 2018), III Nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych (Gdańsk 2017), wyróżnienia na 22. Konkursie Muzycznym im. Leoša Janáčka, (Brno 2016), I Nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych (Katowice 2016), II Nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Waltornistów im. Edwina Golnika (Łódź 2015) oraz III Nagrody w X Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych (Brno 2015). Jako solista występował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, PKF-Praską Filharmonią, Czech Virtuosi Orchestra, Filharmonią Poznańską, Filharmonią Łódzką, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz z Orkiestrą Muzyki Nowej, z którą dokonał polskiego prawykonania utworu Richarda Ayres'a NONcerto na waltornię i orkiestrę. Swoje umiejętności szkolił pod okiem wybitnych muzyków, takich jak: Will Sanders, Stefan Dohr, Andrew Bain, Guido Corti, Jeff Bryant, Stefan de Leval Jezierski, Szabolcs Zempleni, Jindřich Petráš, Samuel Seidenberg czy Jacek Muzyk. Jako pedagog jest zapraszany na kursy muzyczne odbywające się m.in. w Szczecinie, Kąśnej Dolnej czy Sarajewie. Współpracował z orkiestrami, takimi jak: Daejeon Philharmonic Orchestra, Sinfonia Varsovia, orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Kaliskiej, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej oraz I Culture Orchestra. Jest stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Sapere Auso. Od 2016 roku jest solistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


Wojciech KOPROWSKI - solista, kameralista, pedagog. Jako solista wystąpił z towarzyszeniem większości polskich filharmonii. Od 2007 roku jest skrzypkiem Meccore String Quartet, uznawanego za jeden z najbardziej znaczących kwartetów smyczkowych, z którym występuje na całym świecie w prestiżowych salach koncertowych, takich jak: Concertgebouw w Amsterdamie, Wigmore Hall w Londynie, Musikverein w Wiedniu, Elbphilharmonie w Hamburgu, Beethoven-Haus w Bonn czy Bozar w Brukseli. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Studiował również kameralistykę na Universität der Künste w Berlinie, Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli, oraz w Escuela Superior de Música Reina Sofía. Laureat 15 nagród na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych i kameralnych. Oprócz wielu nagrań koncertowych dla czołowych rozgłośni radiowych, dokonał licznych nagrań płytowych dla wytwórni: Warner Music, CD Accord, Capriccio, MDG, Prelude Classics, DUX, czy Acte Préalable. Nagrania te uzyskały nominacje i wyróżnienia, m.in. w ramach nagród: ZPAV Fryderyk, Gwarancje Kultury, Paszporty Polityki, Supersonic Award, Preis der Deutschen Schallplattenkritik, Koryfeusz Muzyki Polskiej, Muzyczne Orły. Oprócz bogatej działalności koncertowej, Wojciech Koprowski jest wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Prowadzi liczne kursy muzyczne i zasiada w jury konkursów wykonawczych solowych i kameralnych w kraju i zagranicą. Gra na instrumencie Giuseppe Gagliano z 1775 roku.


Łukasz SYRNICKI – altowiolista, kameralista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Zygmunta Jochemczyka. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Amadeus Quartet, Juilliard Quartet, Alban Berg Quartet, Smetana Quartet oraz prof. Kurta Levina. W latach 1982–86 był muzykiem WOSPR i TV w Katowicach, a w latach 1986–88 Polskiej Orkiestry Kameralnej i Sinfonii Varsovii. Od 1985 roku jest członkiem Kwartetu Śląskiego, z którym nagrał ok. 60 płyt dla takich wytwórni, jak: NAXOS, Chandos, EMI Poland, Olimpia, Thesis, ACCORD, Polskie Nagrania, Polskie Radio Katowice, ECM. Nagrania Kwartetu Śląskiego zostały wyróżnione nagrodami: Gramophone Classical Music Awards (2017, Komplet kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz), Płyta roku 2005 magazynu „Hi-Fi i Muzyka”, Fryderyk (1996, 1998, 2004, 2017 – podwójny, 2022), Bestenliste der Deutschen Schallplattenkritik 03/2008! Zeitgenössische Musik. Został także uhonorowany: Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Orfeuszem za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas festiwalu Warszawska Jesień, Złotą Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego. Jako kameralista występował w tak renomowanych salach jak Concertgebouw w Amsterdamie, Konzerthaus w Wiedniu, De Singel w Antwerpii, Schauspielhaus w Berlinie, Tivoli w Kopenhadze, Salle Pleyel w Paryżu, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Jordan Hall w Bostonie, Hoam Art Hall w Seulu czy Bellas Artes w Mexico City. Od 2009 roku prowadzi klasę altówki i zespołów kameralnych w POSM II st im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jego uczniowie zdobyli blisko 60 nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. W październiku 2022 roku objął klasę altówki w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Prowadził kursy muzyczne w Kumo (Finlandia), Zadarze (Chorwacja), Łańcucie, AM w Bydgoszczy, AM w Katowicach i AM w Krakowie. Był jurorem konkursów w Hradec, Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach, Krakowie oraz przesłuchań makroregionalnych.


Jan KALINOWSKI - kształcił się w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, École Normale de Musique w Paryżu i Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie pod kierunkiem wybitnych profesorów: Witolda Hermana, Paula Julien i Petera Bucka. Pracował również pod kierunkiem: Davida Geringasa, Ivana Monighettiego i Arto Norasa. Nagrywał dla radia i telewizji, m.in. koncerty wiolonczelowe Witolda Lutosławskiego (Libańska Orkiestra Narodowa, Azerbejdżańska Orkiestra Narodowa) i Marka Stachowskiego (Orkiestra Akademii Beethovenowskiej). Jako solista występował pod batutą m.in.: Raufa Abdullayeva, Łukasza Borowicza, Michała Dworzyńskiego, Jacka Kaspszyka, Pawła Przytockiego, Daniela Rajskina, Wojciecha Czepiela, Adama Klocka, Jacka Rogali, Antoniego Wita, Jacka Rafała Delekty, Macieja Tworka, Pawła Kotli, Jurka Dybała i Pawła Kapuły.

Koncertował na najbardziej prestiżowych estradach świata m.in. w Seoul Arts Center w Seulu, Alfred Newman Hall w Los Angeles, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Palacio de Bellas Artes w Meksyku, Salle Cortot w Paryżu, St. Martin-in-the-Fields w Londynie i Concertgebouw w Amsterdamie. Od 2001 roku, wraz z pianistą Markiem Szlezerem, tworzy zespół Cracow Duo. W 2018 roku nakładem wydawnictwa Warner Classics ukazała się ich płyta Polish Music Experience nagrana z towarzyszeniem Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia pod batutą Jurka Dybała. Nagrania muzyków, oprócz pochlebnych recenzji otrzymały liczne nominacje do Polskich Nagród Fonograficznych Fryderyk. Fascynacja muzyką polską powoduje, że artysta od początku działalności aktywnie włącza się w nurt promocji rodzimej kultury w kraju i zagranicą, prezentując publiczności dzieła m.in.: Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana, Karola Szymanowskiego, Zygmunta Stojowskiego, Szymona Laksa, Ludomira Różyckiego i Tadeusza Majerskiego. Wraz z Markiem Szlezerem, wykonuje również wiele utworów współczesnych, pisanych specjalnie dla Cracow Duo przez wielu autorów polskich i zagranicznych, w tym koncertów z orkiestrą. Swoje kompozycje instrumentalne zadedykowali im Krzysztof Meyer (2017), Marta Ptaszyńska (2019) oraz Piotr Moss (2020). W 2022 roku otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, gdzie od 2010 roku prowadzi klasę wiolonczeli. Za swoją działalność na rzecz muzyki polskiej został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Jan Kalinowski od roku 2012 gra na instrumencie Wojciecha Topy.

Marek SZELZER - jest jednym z najczęściej koncertujących polskich pianistów. Kształcił się w École Normale de Musique w Paryżu, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Belgii pod kierunkiem m.in. Stefana Wojtasa, Ewy Bukojemskiej, Abdela Rahmana El Bachy, Dymitra Bashkirova oraz Marcelli Crudeli. W roku 2023 otrzymał tytuł profesora. Obecnie prowadzi własną klasę fortepianu na Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, gdzie od 2022 roku sprawuje funkcję Kierownika Katedry Fortepianu. Jego karierę pianistyczną zainicjowało zdobycie w wieku lat 12 grand prix na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie w 1993 roku. Od tego czasu artysta prowadzi aktywne życie koncertowe w kraju i zagranicą. Występował pod batutą dyrygentów, takich jak: P. Borkowski, Ł. Borowicz, T. Bugaj, W. Czepiel, J.M. Florencio, P. Kotla, M. Nałęcz-Niesiołowski, M. Pijarowski, Z. Rychert, R. Silva, A. Wit, T. Wojciechowski. Był wielokrotnie nagradzany za swoje interpretacje utworów Fryderyka Chopina, otrzymał m.in.: I nagrodę na konkursie Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie oraz nagrodę specjalną Wydania Narodowego. W noc wejścia Polski do Unii Europejskiej miał zaszczyt grać recital na oryginalnym fortepianie kompozytora. W marcu 2015 roku z okazji 205. rocznicy urodzin kompozytora wystąpił z koncertem w nowojorskiej Carnegie Hall. Ma na swoim koncie liczne światowe i polskie prawykonania utworów współczesnych (m.in. kwartetu Marka Stachowskiego Mirroir du Temps oraz dedykowanych mu utworów: Z. Bujarskiego, M. Chyrzyńskiego, K. Dębskiego, M. Jabłońskiego, K. Meyera, P. Mossa, T.J. Opałki, M. Ptaszyńskiej, D. Przybylskiego, A. Walacińskiego, W. Widłaka i M. Zielińskiego). Koncertował w takich salach, jak: Concertgebouw, Palais des Beaux-Arts, Wigmore Hall, St. Martin-in-the-fields, Salle Cortot, Seoul Arts Center, NCPA w Mumbaju i Palacio de Bellas Artes w Meksyku. Występował jako solista z takimi orkiestrami, jak m.in.: English Chamber Orchestra, Ukraińska Narodowa Orkiestra Symfoniczna, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Nagrywał dla Radia i Telewizji wielu krajów europejskich. Wydał wiele płyt kompaktowych, m.in. dla firm Warner, DUX, EMI, Amadeus i Moderato Classics z muzyką solową i kameralną zbierając przychylne recenzje i otrzymując wiele prestiżowych nagród m.in.: dwukrotnie nagrodę francuskiej krytyki muzycznej La Clef de ResMusica, Gramophone Editor’s Choice, 5 du Diapason, Selection ClicMag, Prix de la SACD, Global Music Awards Outstanding Achievement, tytuł płyty miesiąca Musicweb International oraz wyróżnienie Płyta roku 2017 magazynu „Hi-Fi i Muzyka”. Był wielokrotnie nominowany do Polskich Nagród Fonograficznych Fryderyk oraz do International Classical Music Awards. Za swoją działalność na rzecz muzyki polskiej został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest artystą Steinway & Sons.