Ukraiński Chór Dziecięcy

Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej powstał w czerwcu 2022 roku z inicjatywy Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W jego skład wchodzą dzieci, które przez obecną, bardzo trudną sytuację w Ukrainie, zmuszone były uciekać do naszego kraju w poszukiwaniu spokoju i możliwości rozwoju. Myślą przewodnią była chęć zaznajomienia słuchaczy kulturą ukraińską oraz tym samym pomoc i umacnianie więzi z ojczystym krajem młodych śpiewaków.

Pierwszy występ Chóru w ramach kalendarium koncertowego Filharmonii Krakowskiej datowany jest na 17 listopada 2022 roku. W repertuarze koncertu znalazły się przede wszystkim pieśni ukraińskie.
 Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej od momentu założenia prowadzi Olena Petrovna Yatskulynets.

Olena YATSKULYNETS ukończyła w 1996 roku wydział Dyrygentury Chóralnej w Szkole Muzycznej im. D. Bortnianskiego w Sumach, uzyskując kwalifikacje nauczyciela muzyki.
W latach 1996–2001 studiowała w Ukraińskiej Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie, gdzie uzyskała dyplom Dyrygenta Chóru oraz Nauczyciela Dyscyplin Chóralnych. Po studiach odbyła czteroletnią praktykę asystencką w tej samej Akademii.
Pracując zawodowo prowadziła chór Vesnyanka (1998–2007), chór Szkoły Muzycznej im. D. Kabalewskiego (2005–2011), Chór Kameralny Pokrov (2002–2017). Była również dyrektorem muzycznym Kijowskiego Akademickiego Teatru Lalek (2011–2022) oraz kierownikiem artystycznym Chóru Kameralnego Moravski (2016–2022).
Fot. Zakh Lena

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie