Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Ukraiński Chór Dziecięcy

Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej powstał w czerwcu 2022 roku z inicjatywy Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie. W jego skład wchodzą dzieci, które przez obecną, bardzo trudną sytuację w Ukrainie, zmuszone były uciekać do naszego kraju w poszukiwaniu spokoju i możliwości rozwoju. Myślą przewodnią była chęć zaznajomienia słuchaczy kulturą ukraińską oraz tym samym pomoc i umacnianie więzi z ojczystym krajem młodych śpiewaków.

Pierwszy występ Chóru w ramach kalendarium koncertowego Filharmonii Krakowskiej datowany jest na 17 listopada 2022 roku. W repertuarze koncertu znalazły się przede wszystkim pieśni ukraińskie. 
 Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej od momentu założenia prowadzi Olena Petrovna Yatskulynets.Olena PETROVNA YATSKULYNETS
ukończyła w 1996 roku wydział Dyrygentury Chóralnej w Szkole Muzycznej im. D. Bortnianskiego w Sumach, uzyskując kwalifikacje nauczyciela muzyki.
W latach 1996 - 2001 studiowała w Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie, gdzie uzyskała dyplom Dyrygenta Chóru oraz nauczyciela dyscyplin chóralnych. Po studiach odbyła czteroletnią praktykę asystencką w tej samej Akademii.
Pracują zawodowo Pani Petrovna prowadziła chór "Vesnyanka" (1998 - 2007), chór klas Szkoły Muzycznej im. D. Kabalewskiego (2005 - 2011), Chór Kameralny "Pokrov" (2002 - 2017). Była również dyrektorem muzycznym Kijowskiego Akademickiego Teatru Lalek (2011 - 2022) oraz kierownikiem artystycznym Chóru Kameralnego "Moravski" (2016 - 2022).Galeria
Zdjęcie Zdjęcie