Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
24 11-2023
godz. 11:00
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty dla Dzieci / Koncert familijny
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 10 zł
Przewijaj wydarzenia
DZIECI DZIECIOM
24-11-2023 godz. 11:00 Dzieci dzieciom SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 10 zł

Wykonawcy:

BASZTOWA CONCERT BAND z PSM II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie

Wojciech Frankowicz - dyrygent

Paulina Zgliniecka-Hojda - słowo




Repertuar:

Lloyd Conley – The 3-Minute Nutcracker by Tchaikovsky (aranżacja na podstawie baletu Dziadek do orzechów P. Czajkowskiego)

Jay Bocook – The Lion King Broadway Selections (aranżacja na podstawie muzyki E. Johna, H. Zimmera, L. Morake, M. Mancina, J. Rifkin z filmu Król Lew)

Jay Bocook – Pirates of the Caribbean: At World’s End (aranżacja na postawie muzyki H. Zimmera z filmu Piraci z Karaibów: na krańcu świata)

Jay Bocook – Beauty and the Beast (aranżacja na postawie muzyki A. Menken, H. E. Ashmana z filmu Piękna i Bestia)

Sean O’Loughlin – How to train your Dragon (aranżacja na postawie muzyki J. Powella z filmu Jak wytresować smoka)

Michael Brown – Night at the Movies (aranżacja na podstawie muzyki filmowej A. Silvestriego)

Stephen Bulla – Symphonic Highlights from Frozen (aranżacja na podstawie muzyki Ch. Becka, K. Anderson-Lopez, R. Lopez z filmu Kraina Lodu)

Jay Bocook – Music from The Incredibles (aranżacja na postawie muzyki M. Giacchino z filmu Iniemamocni)





BASZTOWA CONCERT BAND jest orkiestrą działającą od 2018 roku. Zespół powstał jako swego rodzaju odpowiedź na rozwijającą się sekcję instrumentów dętych i perkusyjnych w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. „Muzyka to nasza pasja – mówią członkowie zespołu – a nasz dyrygent, prof. Wojciech Frankowicz, sprawia, że każda próba, koncert, czy konkurs to czysta przyjemność”. W repertuarze Basztowa Concert Band prym wiedzie muzyka filmowa, nie brakuje w nim jednak także propozycji z szerokopojętej klasyki (w tym aranżacji największych dzieł operowych). Dotychczas zespół wykonywał kompozycje m.in. Wojciecha Kilara, Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, Andrew Lloyd Webbera, czy Hansa Zimmera.

Prócz uświetniania uroczystości i koncertów szkolnych Basztowa Concert Band aktywnie reprezentuje Szkołę poza jej murami, poprzez udział w rozmaitych muzycznych konkursach, przeglądach i festiwalach. Wśród dotychczas zdobytych osiągnięć warto wymienić m.in. wyróżnienie podczas drugiej edycji Festiwalu Orkiestr Dętych „Krakowiacy i Górale” w Dobczycach (2022), III miejsce na 44. edycji Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Wieliczce (2022), nagrodę specjalną komisji za prezentację koncertową zdobytą podczas drugiego etapu 44. edycji Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu (2022), III miejsce na 45. edycji Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Wieliczce (2023), wyróżnienie I stopnia w finale 45. edycji Małopolskiego Przeglądu Orkiestr Dętych „Echo Trombity” w Nowym Sączu (2023), II miejsce na 24. Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych w Więcławicach Starych (2023). Basztowa Concert Band ma na swoim koncie także pierwsze tournée zagraniczne – we wrześniu 2023 roku zespół koncertował w Finlandii (Kemijärvi, Kuusamo, Helsinki).


 fot. P. Zgliniecka-Hojda



Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie


Historia szkoły [fragment]

„W 1945 roku Polacy nie czekali na oficjalny koniec wojny. Wczesną wiosną na terenach opuszczanych przez Niemców odbudowywali różnorakie struktury życia społecznego i kulturalnego. W Krakowie zapaleńcy już w kwietniu 1945 roku poczęli organizować szkolnictwo muzyczne. Oficjalne jego ramy władze wyznaczyły kilka miesięcy później. Wprowadzono trzystopniowy system kształcenia. Szkoły I stopnia miały umuzykalniać dzieci i młodzież oraz wyławiać talenty i przygotowywać je do dalszego kształcenia. Szkoły II stopnia – średnie szkoły muzyczne – dawały uprawnienia zawodowe. Ich absolwenci mogli zasilać orkiestry i chóry, być solistami oper i operetek, uczyć w szkołach I stopnia i ogniskach muzycznych. Dla najzdolniejszych przewidziano studia w państwowych wyższych szkołach muzycznych. Organizację średniej szkoły muzycznej w Krakowie Ministerstwo Kultury i Sztuki zleciło Arturowi Taubemu, pianiście i pedagogowi związanemu w latach trzydziestych ubiegłego wieku z Konserwatorium Warszawskim, złączonemu nicią pokrewieństwa z Karolem Szymanowskim i Jarosławem Iwaszkiewiczem. […] Oprócz nominacji otrzymał do dyspozycji jedynie pokój w budynku przy ulicy Basztowej 9 wyposażony w biurko i jedno krzesło. Ale mimo to nie zabrakło entuzjazmu ani ze strony przyszłych pedagogów szkoły, ani wśród potencjalnych jej uczniów. […]”


Anna Woźniakowska
źródło: https://www.gov.pl/web/psmkrakow/historia-szkoly