Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Dyskusyjny Klub Muzyczny

Dyskusyjny Klub Muzyczny „Wszystko gra” to cykl spotkań z muzykami, dyrygentami i artystami przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych wielbicieli muzyki.


Inicjatywa jednoczy wokół Filharmonii Krakowskiej środowisko melomanów w różnym wieku i różnych zawodów, którzy chcą się spotykać, by mówić o muzyce i wymieniać doświadczeniami w swojej podróży po ścieżce dźwiękowej. DKM przyczynić się też może do popularyzacji muzyki i poznania jej piękna. Dzięki proponowanym spotkaniom przybyli na koncert melomani mają szansę zgłębić swoją wiedzę na temat prezentowanych dzieł, losów kompozytorów, a także poznać arkana związane z zawodem artysty instrumentalisty, śpiewaka czy dyrygenta. Dotychczas zaproszenia do uczestnictwa w Dyskusyjnym Klubie Muzycznym „Wszystko gra” przyjęli – altowiolistka Katarzyna Budnik, pianista Andrzej Wierciński, skrzypkowie Paweł Wajrak i Mariusz Patyra oraz dyrygenci – Łukasz Borowicz i dyrektor artystyczny Filharmonii Krakowskiej, Alexander Humala.

Rozmawiamy o serialach, teatrze i książkach, ale czy potrafimy rozmawiać o muzyce? Dyskusyjny Klub Muzyczny ma do tego zachęcać. Pokazywać nie tylko, że muzyka jest częścią życia każdego z nas i że można ją odbierać na wiele sposobów, a przede wszystkim, że można o niej mówić w różny sposób. W DKM „Wszystko gra”, nie będzie podziału na tych, którzy mówią i na tych którzy jedynie słuchają. Wszystkich będziemy zachęcać do rozmów, do dzielenia się swoją muzyczną wiedzą i doświadczeniami, wątpliwościami, muzycznymi emocjami, przeżyciami, wspomnieniami. Każde spotkanie będzie miało swój temat, który powiązany został z programem koncertu odbywającego się po spotkaniu i dzień przed nim. Punktem wyjścia do poszczególnych rozważań stanie się rozmowa z gościem, będącym często wykonawcą koncertu. Będzie to inspiracja do dyskusji, do dzielenia się swoimi muzycznymi fascynacjami i do poznawania nieznanych muzycznych ścieżek, często zaskakujących i zadziwiających - zapewnia pomysłodawczyni i prowadząca Dyskusyjny Klub Muzyczny, Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Do uczestnictwa w spotkaniach uprawnia bilet na koncert odbywający się bezpośrednio po jego zakończeniu lub abonament koncertowy - zarówno na piątek, jak i sobotę.


Gorąco polecamy!


Spotkanie #1
11.02.23,  godz. 16.30
„Za co kochamy Mozarta?”
Gość: Andrzej Wierciński


Spotkanie #2
18.02.23, godz.16.30
„Karnawał dźwięków trwa”
Gość: Paweł Wajrak


Spotkanie #3
25.02.23, godz. 16.30
„Roman Palester: znany nieznany”
Gość: Łukasz Borowicz


Spotkanie #4
4.03.23, godz. 16.30
„Czy Henryk Mikołaj Górecki mógłby być Mozartem?”
Gość: Agnieszka Duczmal


Spotkanie #5
18.03.23, godz. 16.30
„Blaski i cienie nowego świata”
Gość: Alexander Humala


Spotkanie #6
25.03.23, godz. 16.30
„Skriabin: geniusz czy szarlatan”
Gość: Antoni Wit


Spotkanie #7
15.04.2023, godz. 16.30
„Francis Poulenc: bardziej mnich czy łobuz”
Goście: Magdalena Lisak, Bartłomiej Kominek


Spotkanie #8
21.05.2023, godz. 16.30 (wyjątkowo w niedzielę)
„Papa Haydn”
Gość: Łukasz Borowicz


Spotkanie #9
10.06.2023, godz. 16.30
„Mahler: instrument, na którym gra wszechświat”
Goście: Alexander Humala i Piotr Piwko


Spotkania prowadzi Agnieszka Malatyńska - Stankiewicz – dziennikarka, fotografka, prelegentka, autorka książek, m.in. „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” – będącej rozmową z Antonim Witem; „Byłem w niebie” – wywiadu rzeki ze Stanisławem Skrowaczewskim, współautorka „Scherza dla Wojciecha Kilara” oraz „Dla Ciebie śpiewam” książki o historii Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, która ukazała się także pod jej redakcją. Autorka licznych opraw muzycznych, w tym do polskiego widowiska plenerowego podczas EXPO 2012 w Szanghaju. Autorka wywiadów z twórcami sztuki i kultury w ramach spotkań m.in.: „Kod mistrzów”, „Czas na taniec!”, „Krynickie spotkania z artystą”. Była dziennikarka Radia RMF oraz była długoletnia dziennikarka „Dziennika Polskiego” i redaktor naczelna portalu Polska Muza. Obecnie felietonistka Radia Kraków i współautorka cyklu audycji „Labirynt Krzysztofa Pendereckiego”. Rzeczniczka festiwali: Muzyka w Starym Krakowie, Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz Materia Prima w Krakowie; a także impresario Baletu Cracovia Danza. Specjalistka PR w kulturze. Kawaler brązowego orderu „Gloria Artis”.

Galeria
Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie