Dyskusyjny Klub Muzyczny „Wszystko gra” to cykl spotkań z muzykami, dyrygentami i artystami przeznaczony dla wszystkich zainteresowanych wielbicieli muzyki.
Inicjatywa jednoczy wokół Filharmonii Krakowskiej środowisko melomanów w różnym wieku i różnych zawodów, którzy chcą się spotykać, by mówić o muzyce i wymieniać doświadczeniami w swojej podróży po ścieżce dźwiękowej. DKM przyczynić się też może do popularyzacji muzyki i poznania jej piękna. Dzięki proponowanym spotkaniom przybyli na koncert melomani mają szansę zgłębić swoją wiedzę na temat prezentowanych dzieł, losów kompozytorów, a także poznać arkana związane z zawodem artysty instrumentalisty, śpiewaka czy dyrygenta.
Rozmawiamy o serialach, teatrze i książkach, ale czy potrafimy rozmawiać o muzyce? Dyskusyjny Klub Muzyczny „Wszystko gra!” Filharmonii Krakowskiej do tego zachęca. Pokazuje nie tylko, że muzyka jest częścią życia każdego z nas i że można ją odbierać na wiele sposobów, a przede wszystkim, że można o niej mówić w różny, często zaskakujący sposób. W ramach DKM „Wszystko gra”, punktem wyjścia do dyskusji staje się rozmowa z artystami: dyrygentami, solistami a także naukowcami. Bowiem w Klubie nie ma podziału na tych, którzy mówią i na tych, którzy jedynie słuchają. Prowadząca spotkania Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz wszystkich zachęca do rozmów, do dzielenia się swoją muzyczną wiedzą i doświadczeniami, wątpliwościami, muzycznymi emocjami, przeżyciami, wspomnieniami. Każde spotkanie ma swój temat, który powiązany jest z programem sobotniego koncertu abonamentowego Filharmonii Krakowskiej. W sezonie 2024/2025 przy DKM uruchomiona zostanie Loża Komentatora, w której zasiądzie Anna Woźniakowska, znana krakowska recenzentka. Podobnie jak w minionym sezonie, klubowe spotkania będą rejestrowane przez Radio Kraków, które później w formie podcastu będą udostępniane na stronie internetowej rozgłośni. Ponadto nagrania będą także częścią programu „Wszystko gra!” Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz emitowanego w Radio Kraków Kultura.
Klub „Wszystko gra” wystartował w lutym 2023 roku. Do tej pory wśród zaproszonych do dyskusji gości można było odnaleźć blisko pięćdziesięciu artystów, takich jak m.in.: Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk , Alexander Humala, Łukasz Borowicz, Sascha Goeztel, Martyn Brabbins, George Tchitchinadze, Maciej Tworek, Leticia Moreno, Katarzyna Budnik, Bartłomiej Kominek, Urszula Kryger, Magdalena Lisak, Mariusz Patyra, Andrzej Wierciński, José Miguel Pérez-Sierra, Emmanuel Franco, Paweł Wajrak, Wojciech Widłak, Zdzisław Łapiński, Joanna Wnuk-Nazarowa, Krzysztof Meyer, Teresa Chylińska, Małgorzata Janicka-Słysz a także dyrektor FK Mateusz Prendota oraz chórmistrzowie FK: Lidia Matynian i Piotr Piwko.
Spotkania prowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz – dziennikarka, fotografka, prelegentka, autorka książek, m.in. „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci” – będącej rozmową z Antonim Witem; „Byłem w niebie” – wywiadu rzeki ze Stanisławem Skrowaczewskim, współautorka „Scherza dla Wojciecha Kilara” oraz „Dla Ciebie śpiewam” książki o historii Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, która ukazała się także pod jej redakcją. Autorka licznych opraw muzycznych, w tym do polskiego widowiska plenerowego podczas EXPO 2012 w Szanghaju. Autorka wywiadów z twórcami sztuki i kultury w ramach spotkań m.in.: „Kod mistrzów”, „Czas na taniec!”, „Krynickie spotkania z artystą”. Była dziennikarka Radia RMF oraz była długoletnia dziennikarka „Dziennika Polskiego” i redaktor naczelna portalu Polska Muza. Obecnie felietonistka Radia Kraków i współautorka cyklu audycji „Labirynt Krzysztofa Pendereckiego”. Rzeczniczka festiwali: Muzyka w Starym Krakowie, Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz Materia Prima w Krakowie; a także impresario Baletu Cracovia Danza. Specjalistka PR w kulturze. Kawaler brązowego orderu „Gloria Artis”.
Spotkania przed lub po sobotnich koncertach abonamentowych
(szczegóły każdorazowo podane są na stronie internetowej Filharmonii)
wstęp wolny
koncepcja i prowadzenie: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
12.04.2025, godz. 16.30
Beethovena rozmowa z Bogiem: Chrystus na Górze Oliwnej
Gość specjalny: Michał Klauza
26.04.2025, godz. 16.30
Johannes Brahms. Fortepian podporządkowany symfonicznej całości
Gość specjalny: Szymon Nehring
24.05.2025
Do czyich drzwi puka Beethoven? Być może do Twoich!
14.06.2025
John Williams. Spacer po ścieżce dźwiękowej.
21.06.2025
Mahler. Symfonia Tysiąca. Niezwykłe dzieło na finał niezwykłego sezonu