czynna: 19.09 w godz. 14.00–19.30, 20.09 w godz. 14.00-19.30, 21.09 w godz. 16.00–18.00, 22.09 w godz. 16.00–17.00 Makowskie Centrum Kultury, 17.00–18.00 Filharmonia
Konferencja prasowa otwierająca 80. sezon Filharmonii Krakowskiej

W środę, 18 września 2024 roku w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie odbyła się konferencja prasowa otwierająca 80. sezon artystyczny instytucji. W spotkaniu udział wzięła dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM, Monika Gubała, dyrekcja Filharmonii w osobach Mateusza Prendoty – dyrektora naczelnego, Alexandra Humali – dyrektora artystycznego i Beaty Płoskiej – zastępca dyrektora, a także przedstawiciele mediów i stowarzyszeń kulturalnych.

Podczas konferencji zaprezentowany został program koncertowy jubileuszowego sezonu, który wypełnią znakomite dzieła i wykonawcy – m.in. Święto wiosny Strawińskiego, Niemieckie requiem Brahmsa, VIII Symfonia Brucknera, Izrael w Egipcie Haendla/Mendelssohna, III Symfonia Beethovena, Symfonia alpejska Straussa, IX Symfonia Dvořáka, Missa da requiem Verdiego, Symfonia fantastyczna Berlioza czy Symfonia Tysiąca Mahlera. Zespoły filharmoniczne poprowadzą m.in. Sascha Goetzel, Dawid Runtz, Christoph Altstaed, Karen Kamensek, Marco Angius, Sergey Smbatyan, Yaroslav Shemet, Paul McCreesh, Andrzej Boreyko, Michał Klauza oraz dyrygenci na co dzień związani z instytucją: Antoni Wit, Alexander Humala, Łukasz Borowicz. Towarzyszyć im będą znakomici soliści: Frank Peter Zimmermann, Marcin Zdunik, Miriam Kutrowatz, Aleksandra Świgut, Jonathan Fournel, Aleksandra Kurzak, Baiba Skride, Szymon Nehring, Liya Petrova, Ivo Pogorelić. Koncerty Filharmonii odbywać się będą zarówno w gmachu przy ulicy Zwierzynieckiej, jak i w miejscach zabytkowych, od lat związanych z działalnością instytucji, jak Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zamek Królewski na Wawelu, Hotel Saski i Muzeum Armii Krajowej. Całkiem nową przestrzenią, w której zabrzmią koncerty z w tym sezonie, będzie Centrum Kongresowe ICE – w tym miejscu zabrzmi dzieło Krzysztofa Pendereckiego VII bram Jerozolimy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie, VIII Symfonia Gustava Mahlera na zakończenie sezonu, ale też koncert 1 lutego 2025 roku, czyli dokładnie w 80 lat od pierwszego koncertu Filharmonii Krakowskiej po II wojnie światowej. W programie tego nadzwyczajnego wieczoru pojawią się kompozycje zagrane 3 lutego 1945 roku pod batutą Zygmunta Latoszewskiego w sali ówczesnego Kinoteatru „Świt” – Odwieczne pieśni Karłowicza, II Koncert fortepianowy f-moll Chopina oraz VI Symfonia Patetyczna Czajkowskiego. Koncert 1 lutego 2025 roku poprowadzą mistrzowie batuty, których nazwiska w znaczący sposób wpisały się w historię Filharmonii Krakowskiej – Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk oraz obecny dyrektor artystyczny – Alexander Humala, zaś solistą będzie Jan Lisiecki, jedna z najgorętszych postaci światowej pianistyki ostatnich lat.

W 80. sezonie artystycznym Filharmonia Krakowska realizować będzie swoje autorskie programy: Tak brzmi Małopolska, poszerzający obecność jej zespołów w województwie małopolskim oraz Muzyczne Mosty, od kilku lat z inicjatywy Filharmonii Krakowskiej pogłębiający międzyinstytucjonalną współpracę w środowisku muzycznym Krakowa i regionu. Ten sezon to również kontynuacja wielkich filharmonicznych festiwali, w tym Royal Opera Festival prezentującego twórczość włoskiego geniusza belcanto, Gioachina Rossiniego, z nowym dyrektorem artystycznym José Miguelem Pérezem-Sierrą. Nie zabraknie też innych wielkich wydarzeń – trwającego obecnie Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat, Festiwalu 4 Tradycji czy Festiwalu Chórów Dziecięcych. Dla wielbicieli twórczości Gustava Mahlera istotnym będzie zapewne fakt, że w 2025 roku odbędzie się II edycja Gustav Mahler Festival, w którym to wydarzeniu udział wezmą oprócz zespołów Filharmonii Krakowskiej, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Polska Orkiestra Radiowa, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus czy Orkiestra Opery Krakowskiej.

Bogato prezentuje się ponadto działalność edukacyjna Filharmonii, która obejmuje wszystkie grupy wiekowe dzieci od noworodków po młodzież licealną oraz grupy senioralne i osób z niepełnosprawnościami, dla których przygotowane będą zajęcia z muzykoterapii. Wśród cyklów edukacyjnych znalazły się całkiem nowe propozycje, jak Muzyczne boBasy (dla dzieci 0-3 lat), Kamishibai-ka (dla dzieci 3-6 oraz 6-9 lat), Jedwabnym Szlakiem (dla dzieci 6-12 lat oraz dla dorosłych i seniorów), czy Poranki Organowe, ale też znane melomanom – Bajki Muzyką Pisane, koncerty z serii Dzieci Dzieciom oraz Musica Ars Amanda.

Podczas spotkania z przedstawicielami mediów przedstawione zostały także inicjatywy poszerzające wachlarz propozycji dla melomanów, a wykraczające poza wydarzenia stricte muzyczne – Dyskusyjny Klub Muzyczny „Wszystko Gra”, w ramach którego do końca sezonu odbędzie się 27 spotkań z artystami i muzykologami, rejestrowanych w formie podcastów przez Radio Kraków; Galeria UFF realizowana we współpracy z Fundacją UFF, w ramach której w foyer Filharmonii eksponowane są zdjęcia polskich artystów fotografików, czy eventy promocyjne w Muzeum Narodowym z udziałem muzyków Filharmonii Krakowskiej.

Uczestnicy konferencji prasowej otrzymali książkę zawierającą pełny program koncertowy na sezon artystyczny 2024-2025.

Zdjęcia: Natalia Sprynca

Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie