czynna: 4-5.07 w godz. 10.00–14.00 |15.00–19.00
Filharmonicy krakowscy wystąpią na tegorocznym Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

10 sierpnia rozpoczyna się 57. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, w którym od kilku lat udział biorą również zespoły Filharmonii Krakowskiej. O planach programowych organizatorów rozmawiano 21 czerwca br. w Krynicy podczas konferencji prasowej. Udział w wydarzeniu wziął również dyrektor naczelny Filharmonii, Mateusz Prendota.

Koncerty tegorocznej odsłony festiwalu Jana Kiepury odbędą się nie tylko w znanej dobrze melomanom Pijalni Głównej, ale także w nowym krynickim amfiteatrze umiejscowionym przy ul. Nikifora Krynickiego.

To przede wszystkim święto śpiewaków i to oni będą wiedli prym także podczas tegorocznej edycji. Będziemy gościć w Krynicy niekwestionowane gwiazdy, oklaskiwane na światowych scenach i wspaniale zapowiadających się młodych artystów, wielu z nim wróżę naprawdę piękną karierę i chciałbym, by to Krynica lansowała talenty – zapowiedział prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury. – Jak zawsze, tworząc program Festiwalu, starałem się sprostać gustom krynickiej publiczności, jednocześnie pamiętając, że Festiwal jest czasem, kiedy chcemy cieszyć się wyłącznie muzyką i swoim towarzystwem, zapominając o codziennych problemach. Mam nadzieję, że tegoroczna propozycja zadowoli melomanów swoją różnorodnością i poziomem artystycznym.

Osiem dni wypełnionych muzyką od rana do późnych godzin wieczornych: dwie wielkie opery, gale operowe i operetkowe, duże koncerty i kameralne wykonania, światowe tytuły i kompozycje, które narodziły się w Krynicy, ponadczasowe przeboje i festiwalowe odkrycia, gwiazdy estrady i debiutanci, spotkania z gwiazdami i uwielbiani przez krynicką publiczność prowadzący – tak w skrócie prezentuje się bogaty i różnorodny program 57. Festiwalu im. Jana Kiepury.

Muzycy Filharmonii Krakowskiej, a konkretnie artyści Chóru, uczestniczyć będą już w gali operowej otwierającej Festiwal (10 sierpnia br. o godz. 20), podczas której wystąpią soliści w osobach Izabeli Matuły (sopran), Jadwigi Postrożnej (mezzosopran) i Dominika Sutowicza (tenor) z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Dwa dni później, 12 sierpnia br. o godz. 20, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wiktora Bockmana wystąpi podczas Nadzwyczajnego Koncert Młodych „Świat dla Kiepury”, prawdziwą gratką będzie jednak prezentacja koncertowa niezwykle popularnej zarzueli Federico M. Torroby pt. Luisa Fernanda, która podczas dwóch czerwcowych koncertów zdobyła ogromny aplauz zgromadzonej w Filharmonii Krakowskiej publiczności. W Krynicy Orkiestrę i Chór Filharmonii im. K. Szymanowskiego poprowadzi Nestro Bayona, w partiach solowych usłyszymy Carmen Romeu (sopran) w roli Luisy, Emmanuela Franco (baryton) w partii Vidala, sopranistkę Katarzynę Guran w roli Caroliny, tenora Pancho Corujo w roli Javiera, a także Klaudia Czyszczoń (sopran), Dobromiłę Lebiecką (alt), Józefa Dwojaka (tenor), Patryka Wyborskiego (baryton) i Ihora Tykhonova śpiewającego basem. Na hiszpański wieczór w wykonaniu filharmoników krakowskich organizatorzy zapraszają 14 sierpnia o godz. 20 do Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.

Gospodarzem 57. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju.

Więcej informacji na stronie www.festiwalkiepury.pl

fot. A. Piątkowska