Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
09 08-2024
godz. 19:30
Miejsce SALA KONCERTOWA FILHARMONII
Rodzaj koncertu Koncerty Specjalne
Rodzaj abonamentu
CENA BILETÓW: normalny: 100 zł ulgowy: 90 zł
Przewijaj wydarzenia
Widowisko „Lato z Kiepurą”
09-08-2024 godz. 19:30 SALA KONCERTOWA FILHARMONII
CENA BILETÓW: normalny: 100 zł ulgowy: 90 zł

Wykonawcy:

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Sławomir Chrzanowski – dyrygent

Grażyna Brodzińska – sopran

Jacek Wójcicki – tenor

Ewelina Szybilska – sopran

Łukasz Gaj – tenor

Anna Sokołowska-Alabrudzińska – wokal

Łukasz Lech – reżyseria, prowadzenie


Repertuar:

m.in. Piosenki i arie z repertuaru Jana Kiepury



Grażyna BRODZIŃSKA (sopran) - Pierwsza Dama Polskiej Sceny Muzycznej. Tancerka i aktorka. Swoim repertuarem obejmuje zarówno klasykę (opera, operetka), musical jak i światowe przeboje z gatunku różnych nurtów muzycznych. Współpracuje z orkiestrami operowymi i filharmonicznymi w kraju i za granicą. Koncertowała m.in. w Stanach Zjednoczonych,Kanadzie, Francji, Austrii, Anglii, Belgii, Izraelu, Australii, Holandii i w pięknej, słonecznej Italii. Dokonała licznych nagrań radiowych i telewizyjnych. Zagrała wiele pierwszoplanowych ról w operetkach, musicalach i komediach muzycznych, między innymi: Hannę Glawari w „Wesołej wdówce” F. Lehara, Sylwię Varescu w „Księżniczce Czardasza” E. Kalmana, Hrabinę Zedlau w „Wiedeńskiej krwi” J. Straussa, Anninę w „Nocy w Wenecji” J. Straussa, Dolly Galagher Levi w musicalu pt. „Hello Dolly” J. Hermana, Elizę Doolitle w musicalu pt. „My Fair Lady” F. Loewe, Dorothy Brock w musicalu pt. „42nd Street” A. L.Webbera. W Kammeroper w Wiedniu Gr. Brodzińska zaśpiewała partię Eurydyki w operetce J. Offenbacha “Orfeusz w piekle” oraz partię Zerliny w operze W. A.Mozarta „Don Giovanni”.

W Teatrze Wielkim w Warszawie śpiewała gościnnie partię Adeli w „Zemście nietoperza” J. Straussa i partię Kasi w operze „Nędza uszczęśliwiona” M. Kamieńskiego. fot. Jacek Śliwczyński







Jacek WÓJCICKI – śpiewający aktor, tenor. Ulubieniec wielu pokoleń widzów. Specjalista piosenki nastrojowej i kabaretowej. Gwiazda Piwnicy pod Baranami. Znany z wielu programów telewizyjnych m.in. Kabaretu Olgi Lipińskiej, Co nam w duszy gra, Benefisy w Teatrze Stu. Zawsze elegancki i magnetycznym uśmiechem czaruje widownie. Jego charakterystyczna barwa i szeroka skala głosu wzbudza zainteresowanie publiczności w całej Polsce.

fot. Justyna Hudzik














Ewelina SZYBILSKA – sopran. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem (G. Donizetti – „Don Pasquale” – Norina). Umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich prowadzonych przez: prof. Teresę Żylis-Garę, prof. Helenę Łazarską (International Summer Academy of Mozarteum University in Salzburg). Jest stypendystką Ministra Kultury (2006, 2008) oraz Prezydenta Miasta Tarnowa (2005). Od sezonu artystycznego 2009/2010 jest solistką Opery Śląskiej, gdzie wykonuje pierwszoplanowe partie. Współpracowała również z Operą Krakowską, Operą Wrocławską, Operą Bałtycką w Gdańsku, oraz Operą Nova w Bydgoszczy. Występowała na licznych festiwalach zarówno z repertuarem operowym jak i muzyką oratoryjną. Podczas obchodów 75 rocznicy urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego wykonała partię solową w II Symfonii Kopernikowskiej. Brała udział w wielu nagraniach dla Polskiego Radia i Telewizji, m.in. Requiem d-moll KV626 W. A. Mozarta dla TVP Kultura. Artystka jest laureatką wielu prestiżowych konkursów, m.in. pierwszej nagrody Konkursu Wokalnego YAMAHA Music Foundation of Europe, drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego im. Imricha Godina w Vrable (Słowacja), drugiej nagrody IV Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej oraz finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Klassik-Mania w Wiedniu. W 2021 r. zdobyła Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepsza Śpiewaczka Operowa.

fot. E. Stec





Łukasz GAJ – z wyróżnieniem ukończył studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim w klasie Macieja Bartczaka (2009) oraz kurs Menadżera Kultury na platformie Studium Prawa Europejskiego. Ma w swoim repertuarze ponad 40 partii operowych, operetkowych i oratoryjnych. Występuje w większości polskich teatrów operowych i filharmoniach. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in. Ewą Michnik, Anną Duczmal, Antonim Witem, Gabrielem Chmurą, Danielem Orenem, Rolandem Baderem, Simone Valerim, Łukaszem Borowiczem, Jackiem Błaszczykiem, Marcinem Nałęczem-Niesiołowskim, Tomaszem Tokarczykiem, Sławomirem Chrzanowskim. Brał udział w premierach operowych przygotowanych przez takich reżyserów, jak m.in. Michał Znaniecki, Waldemar Zawodziński, Maciej Wojtyszko, Pia Partum, Bert Bijnen, Laco Adamík, Włodzimierz Nurkowski, Maria Satrova, Paweł Szkotak, Grażyna Szapołowska, Beata Redo-Dobber, Monika Strzępka, Artur Hofman. Występował na prestiżowych międzynarodowych festiwalach operowych, m.in. w Regensburgu, Xanten, Schwerinie (Niemcy), Wiltz (Luksemburg), Saaremaa w Estonii, Daegu International Opera Festival w Korei Południowej. Uczestniczył w większości znaczących polskich festiwalach muzycznych, m.in. w Europejskim Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, Śląskim Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena, Festiwalu Ave Maria, Jubileuszowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Borsiga, Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera, Festiwalu Viva il Canto.

Od 2015 roku jest dyrektorem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Od 2020 roku jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Wokalno-Aktorskim.

fot. Krzysztof Kalinowski






Anna SOKOŁOWSKA-ALABRUDZIŃSKA - wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. Jest laureatką wielu festiwali, m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej w Warszawie oraz Grand Prix dla najwybitniejszej indywidualności Festiwalu Zamkowe Spotkania Śpiewamy Poezję w Olsztynie. Współpracuje z wieloma scenami teatralnymi, zarówno w charakterze aktorki, jak i wokalistki. W 2021 została uhonorowana tytułem Osobowość Roku Tygodnika Polska The Times. W tym samym roku zyskała sympatię opolskiej publiczności i telewidzów, występując w Galowym Koncercie Premier na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Utwór Lubię (muzyka Filip Siejka, tekst Magdalena Sroka), który artystka wykonała na Festiwalu został wybrany spośród ponad 200 kompozycji przesłanych przez gwiazdy i uznanych autorów piosenek. W roku 2023 wystąpi w Koncercie Muzycznych Premier na 60 Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Artystka od 15 lat rozwija swoją karierę artystyczną. Jest zapraszana do wielu koncertów i sztuk teatralnych. Owocem jej długoletniej pracy artystycznej jest album pod tytułem Wspomnienia, którego dopełnieniem jest realizacja teledysków we współpracy ze znanymi polskimi aktorami i wokalistami.

fot. Krzysztof Kalinowski







Sławomir CHRZANOWSKI – studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach teorię muzyki (dyplom 1986) oraz dyrygenturę symfoniczną w klasie Karola Stryi (dyplom 1989). Z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku dokonał kilku prawykonań utworów współczesnych.

W 1987 wziął udział w Międzynarodowym Kursie dla Młodych Dyrygentów w Weimarze (u Kurta Sanderlinga), gdzie prowadził koncert finałowy, w 1991 w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim w Trento.

W latach 1985–1990 prowadził orkiestry – kameralną i symfoniczną – Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach, z którymi wystąpił na Festiwalu Orkiestr Kameralnych w Ahrensburgu, festiwalu Musica Senza Frontiere w Bolonii i koncercie w Berlinie z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Od 1990 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zabrzańskiej. Z orkiestrą Filharmonii dał ponad 2500 koncertów w kraju i za granicą (Rosja, Niemcy, Czechy, Austria, Słowacja, Japonia), brał udział w festiwalach, m.in.: Gaude Mater w Częstochowie, Viva Il Canto w Cieszynie, im. K. Jamroz w Busku-Zdroju, Trnawska Wiosna Muzyczna, Pro Baltica w Toruniu, im. J. Kiepury w Krynicy.

W latach 1991–1995 był dyrektorem artystycznym Filharmonii w Rybniku. Dyrygował polskimi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi, NOSPR w Katowicach i Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, orkiestrami filharmonii w Ostrawie, Ołomuńcu i Karlowych Warach, zespołami operowymi w Krakowie, Bytomiu, Łodzi, Lwowie. Współpracuje z teatrami muzycznymi, w 2006 przygotował premierę Wesołej wdówki F. Lehára w Warszawie. Wielokrotnie prowadził koncerty z udziałem Wiesława Ochmana, dyrygował Nieszporami ludźmierskimi, koncertami Trzech Polskich Tenorów.

Kilkakrotnie gościł w USA, gdzie obok koncertów prowadził wykłady z historii muzyki polskiej i zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Northwestern University w Chicago, Mary Washington College we Fredericksburgu). Jest honorowym dyrygentem Mary Washington College Symphony Orchestra. W 2002 wystąpił w Carnegie Hall w Nowym Jorku – z koncertem muzyki polskiej oraz w Orchestra Hall w Chicago – z koncertem Trzech Polskich Tenorów, inaugurującym nowy sezon koncertowy Paderewski Symphony Orchestra; od 2004 współpracuje z orkiestrą Chicago Philharmonic. W 2005 zadebiutował w Chinach, z Wuhan Symphony Orchestra.

Dokonał wielu prawykonań, m.in. utworów B. Schaeffera, R. Twardowskiego, J.K. Pawluśkiewicza, G. Zamphira, kilkunastu nagrań płytowych, rejestracji archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.

Laureat Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji, Złotej Odznaki Zasłużony dla Województwa Śląskiego, Nagrody Prezydenta RP za długoletnią służbę, Nagrody Kulturalnej Prezydenta Zabrza.

fot. Andrzej Drożdżak




Łukasz LECH – artysta estradowy, autor tekstów, reżyser i narrator widowiska, twórca i prowadzący wielu programów telewizyjnych, koncertów i festiwali. Zdaniem krytyków obdarzony wyjątkową charyzmą i talentem krasomówczym. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody Specjalnej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Niepokalanowie. Od trzech lat prowadzi popularną audycję radiową Z Operetką w Twoim Domu. Laureat prestiżowej nagrody Filar Kultury. Odznaczony złotym medalem św. Stanisława

Zrealizował znany cykl 50 koncertów Ludzie Estrady. Jest pomysłodawcą i współautorem Festiwalu Krakowskie Miniatury Teatralne.

Jest reżyserem ponad 100 premier widowisk telewizyjnych o charakterze operetkowym, rozrywkowym, patriotycznym i sakralnym realizowanych w TVP i w TV Trwam. Znany również jako prowadzący programów TVP Kinomania i Parafia z Sercem (300 odcinków).

Zasiadał w radzie artystyczno-programowej Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju. Fot. Mikołaj Mikołajczyk