Filharmonia Krakowska
Instytucja kultury województwa małopolskiego
A- A A+
Szukaj

Menu

Miejsca zostały obecnie zablokowane na czas rezerwacji.
Musica – ars amanda

Musica Ars Amanda

Cykl koncertów symfonicznych dla młodzieży – ale nie tylko!


Musica Ars Amanda to cykl koncertów edukacyjnych skierowanych do młodzieży szkolnej, prezentujący mozaikę gatunków, stylów oraz form muzycznych. Słuchacze mają możliwość zetknąć się z różnorodną obsadą wykonawczą oraz wysłuchać utworów koncertujących na, nieczęsto pojawiające się w tej roli, instrumenty solowe. Zaplanowany na sezon 2023/2024 repertuar cyklu Musica Ars Amanda to prawdziwa karuzela wspaniałych, choć rzadko prezentowanych utworów, autorstwa zarówno najpopularniejszych kompozytorów, jak i tych, którzy odkrywani są na nowo. Wszystkie koncerty opatrzone są autorskimi prelekcjami dyrygenta lub zaproszonego teoretyka muzyki. Na każdy program cyklu przygotowywana jest specjalna książeczka zawierająca informacje o wykonawcach oraz esej wprowadzający słuchaczy w tajniki prezentowanej muzyki. W sezonie 2023/2024 autorem tych tekstów jest Mateusz Ciupka - ceniony polski publicysta muzyczny, dziennikarz „Ruchu Muzycznego” oraz autor pierwszego polskiego podcastu o muzyce klasycznej pt. „Szafa Melomana”.

Koncerty cyklu Musica Ars Amanda w 79 sezonie odbywają się pod szyldem „Muzyczne Rondo”. Jest to muzyczna wyprawa pośród różnorodnych pod każdym względem kompozycji, rozpoczynająca się i kończąca na muzyce epoki klasycyzmu.

Koncerty są przeznaczone dla odbiorców powyżej 10 roku życia.



Harmonogram koncertów w sezonie 2023/2024


19.10.2023 (czwartek), godz. 18.00 – Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej

20.10.2023 (piątek) o godz. 12.00 – Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu


Wykonawcy:

Zespół Instrumentalny Filharmonii Krakowskiej

Wojciech Semerau-Siemianowski – kierownictwo artystyczne, klawesyn

Karolina Augustyn – sopran

Beata Kraska-Kosiara – sopran

Krzysztof Kozarek – tenor

Adam Dobek – bas


W programie:

Wolfgang Amadeus MOZART – fragmenty z oper Dyrektor Teatru KV 486 oraz Bastien i Bastienne KV 50/46b


***

23.11.2023 (czwartek), godz. 18.00 – – Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej

24.11.2023 (piątek), godz. 11.00 – Sala teatralna Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach


Wykonawcy:

Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej

Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej

Lidia Matynian – dyrygent

Olena Yatskulynets – dyrygent

Maria Dziedzic-Król – asystent dyrygenta

Ewa Żak de Carvalho – fortepian

Iuliia Iurchenko-Soznanska – fortepian

Michał Białko – organy


W programie m. in.:

Léo DELIBES – Messe brève

Franciszek WALCZYŃSKI – Cantilenae Sacrae op. 118

Jay ALTHOUSE – Cantar

Arvo PÄRT – Vater Unser

Inna FRANCESKEWYCZ – Inne niebo


***

7.12.2023 (czwartek), godz. 18.00 – Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej

8.12.2023 (piątek), godz. 12.00 oraz 18.00 - Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu


Wykonawcy:

Zespół Instrumentalny Filharmonii Krakowskiej

Ewa Jarguz – klawesyn

Adrianna Trepińska – skrzypce*

Gaja Wilewska – skrzypce *

* laureatki VII Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. Rodziny Grobliczów


W programie:

Antonio VIVALDI:

Koncert nr 1 E-dur Wiosna (La Primavera) RV 269

Koncert nr 2 g-moll Lato (L’Estate) RV 315

Koncert nr 3 F-dur Jesień (L’Autunno) RV 293

Koncert nr 4 f-moll Zima (L’Inverno) RV 297


***

11.01.2024 (czwartek), godz. 18.00 – Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej

12.01.2024 (piątek), godz. 18.00 – region


Wykonawcy:

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Michał Śmiechowicz – dyrygent

Michał Poniżnik – klarnet

Michał Serwin – klarnet


W programie:

Johann Melchior MOLTER – Koncert klarnetowy A-dur MWV 641

Wolfgang Amadeus MOZART – Koncert klarnetowy A-dur KV 622

Joseph HAYDN – Symfonia C-dur nr 2 Hob.I:2


***

7.03.2024 (czwartek), godz. 18.00 – Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej

8.03.2024 (piątek), godz. 18.00 – region


Wykonawcy:

Chór Filharmonii Krakowskiej

Wojciech Rodek – dyrygent

Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek – sopran

Magdalena Cornelius-Kulig – mezzosopran

Zbigniew Malak – tenor

Piotr Lempa – bas

Monika Płachta – fortepian

Ireneusz Boczek – fortepian

Michał Białko – harmonium

Piotr Piwko – chórmistrz


W programie:

Gioacchino ROSSINI – Mała msza uroczysta


***

11.04.2024 (czwartek), godz. 18.00 – Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej

12.04.2024 (piątek), godz. 18.00 – Region


Wykonawcy:

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Anastasiia Vrublevska – dyrygent

Duszan Korczakowski – kontrabas


W programie:

Serge KOUSSEVITZKY – Koncert fis-moll op. 3 na kontrabas i orkiestrę

Johannes BRAHMS – Serenada A-dur nr 2 op. 16


***

23.05.2024 (czwartek), godz. 18.00 – Sala Koncertowa Filharmonii Krakowskiej

24.05.2024 (piątek),godz. 18.00 – region


Wykonawcy:

Orkiestra Filharmonii Krakowskiej

Roman Niczyparuk – dyrygent

Dominika Peszko – fortepian

Radosław Goździkowski – fortepian


W programie:

Josef MYSLIVEČEK – Symfonia nr 1

Leopold KOŽELUCH – Koncert fortepianowy na 4 ręce

Joseph Martin KRAUS – Symfonia c-moll VB 142


Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie
NAJBLIŻSZE WYDARZENIA
FILTRUJ