Wykonawcy:
Zofia Trystuła-Hovhannisyan
Adrianna Kafel
Aleksandra Pura-Cidyło
Jan Rusin
Choreografia: Dariusz Brojek
Kostiumy: tradycyjne stroje krakowskie
Występują tancerze Baletu Cracovia Danza: Zuzanna Frank, Ewelina Keller, Maxim Berko, Michał Kępka
Repertuar:
Rozmaitości Kresów Wschodnich
Zofia TRYSTUŁA – multiinstrumentalistka i wokalistka. Ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej w Krakowie, w Konserwatorium w Weronie (Wlochy) oraz na Uniwersytecie Muzycznym w Aveiro (Portugalia). Współzałożycielka zespołów Organic Noises (wykonującego muzykę w nurcie fusion-jazz z wpływami orientalnymi wraz, z którym wydała dwa albumy: Organic Noises i ReCreationLive) oraz zespołu muzyki dawnej Anabasis Ensemble. Koncertuje w kraju i za granicą jako solistka oraz członkini zespołów muzycznych i orkiestr symfonicznych. Jako oboistka na stałe związana była z Orkiestrą Symfoniczną Opery Narodowej w Erywaniu (Armenia). W swojej twórczości inspiruje się różnorodnymi stylami. Wykonuje muzykę na oboju i rożku angielskim, ale także specjalizuje się w grze na instrumentach historycznych (oboje barokowe) oraz instrumentach etnicznych (duduk, santur, shvi, blul, zurna).
fot. Denys Horval
Adrianna KAFEL-WOŹNIAK – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli prof. Doroty Imiełowskiej oraz w klasie fideli kolanowych prof. Marii Pomianowskiej. Obecnie studiuje grę na wiolonczeli barokowej pod kierunkiem prof. Teresy Kamińskiej. Laureatka polskich i zagranicznych konkursów muzyki kameralnej. Będąc solistką, członkinią zespołu i orkiestr występowała na wielu koncertach w kraju i za granicą, prezentując muzykę klasyczną, dawną oraz etniczną, jako multiinstrumentalistka i wokalistka.
Współzałożycielka duetu Wspak wykonującego muzykę białoruską, ukraińską, rosyjską i łemkowską. Specjalizuje się w grze na słowiańskich, bułgarskich oraz dalekowschodnich instrumentach etnicznych (suka biłgorajska, fidel płocka, gadułka, sarangi, morin khuur, erhu).
fot. Denys Horval
Aleksandra PURA-CIDYŁO – wokalistka, nauczycielka śpiewu, skrzypaczka. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu w na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej, wydziału Instrumentalnego w klasie wokalistyki jazzowej prof. Janusza Szroma oraz Policealnego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, m.in. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus w Białymstoku, na którym zdobyła nagrodę Grand Prix.
Wraz z Włodzimierzem Nahornym i Januszem Stroblem nagrała płytę, na której znajdują się kompozycje tych artystów. Współtworzy również DUET WSPAK zajmujący się folklorem wschodniosłowiańskim. Duet ma na swoim koncie dwie płyty oraz wiele koncertów w całej Polsce.
fot. Michał Dąbrowski
Jan RUSIN – muzyk, perkusista, kompozytor. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Katedry Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował z wieloma muzykami, w różnych, odmiennych stylistycznie konfiguracjach instrumentalnych. Ma na swoim koncie skomponowanie i wyprodukowanie ścieżek dźwiękowych do gier komputerowych, filmów animowanych i trailerów filmowych. Współzałożyciel zespołu Organic Noises. Od 2019 roku współpracuje na stałe z legendarną grupą art-rockową Ankh oraz raperem Asthmą. Jest także twórcą teledysków dla Polskich i zagranicznych artystów. Pasjonuje się grą na etnicznych instrumentach perkusyjnych z różnych zakątków świata (darbuka, dhol, tapan).
fot. Denys Horval
Balet Cracovia Danza, założony i prowadzony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, wybitną specjalistkę w zakresie tańców dawnych, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Balet, który od 2006 roku jest Miejską Instytucją Kultury, propaguje także polską tradycję tańca. Aktualny repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień. Doskonałe choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, pracowicie wykonane kostiumy szyte z duchem minionych czasów, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu Cracovia Danza.
Balet występuje na wielkich teatralnych scenach, jak i podczas kameralnych wydarzeń. Zespół pokazał się m.in. w: Teatrze Wielkim w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Centrum Kongresowym ICE, Narodowym Forum Muzyki, Operze Margrabiów w Bayreuth czy Teatro di Villa Torlonia w Rzymie, a także w filharmoniach w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi. Jest także częstym gościem w królewskich zamkach: na Wawelu, w Warszawie i Niepołomicach oraz w pałacach: w Wilanowie czy Nieborowie, jak i w krakowskich muzeach: Narodowym oraz Historycznym. Zespół w ciągu roku wystawia ponad 200 spektakli, w tym premiery. Balet zajmuje się także edukacją. W licznych warsztatach i wykładach co roku bierze udział kilka tysięcy osób.
Cracovia Danza występuje nie tylko na terenie całej Polski ale i poza jej granicami. Zespół przyczyniając się do doskonałej promocji naszego kraju i Krakowa, odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Francję, Niemcy, Włochy, Rosję, Ukrainę, Białoruś, Bułgarię, Chiny, Japonię, Indie, Maroko, Stany Zjednoczone czy Koreę.